Radio Białystok | Koronawirus | Premier: rządowy fundusz inwestycji lokalnych to 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia

Premier: rządowy fundusz inwestycji lokalnych to 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia

8.12.2020, 13:24, akt. 13:47

W ramach rządowego funduszu inwestycji lokalnych 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia zostanie przeznaczone na m.in. projekty infrastrukturalne, edukacyjne, cyfryzację - powiedział we wtorek (8.12) premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki - fot. Krystian Maj /KPRM
Premier Mateusz Morawiecki - fot. Krystian Maj /KPRM

Premier: rząd przeznacza największe środki na realizację projektów w gminach, które pozyskują mniej środków 

Szef rządu stwierdził na konferencji prasowej, że ze skutkami gospodarczymi epidemii Covid-19 będziemy walczyli przez długi czas po jej zakończeniu.

Musimy walczyć o każde miejsce pracy. Dlatego tę walkę z kryzysem, walkę z Covid-19 toczymy wspólnie. Toczy ją rząd, samorządy, przedsiębiorstwa i obywatele. Wsparliśmy już firmy w ratowaniu miejsc pracy, a dzisiaj przedstawiamy rządowy program inwestycji lokalnych 

- mówił Morawiecki. 

W ramach tego funduszu inwestycji lokalnych w kilka miesięcy zaangażowaliśmy i jeszcze w najbliższym czasie będziemy angażować łącznie ponad 12 mld zł 

- dodał.

Podkreślił, że cały program, 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia, zostanie przeznaczony m.in. na realizację projektów infrastrukturalnych, edukacyjnych, cyfryzację.Polska ma się rozwijać równomiernie, dlatego to zwłaszcza w powiatach, gminach, które pozyskują mniej środków, rząd przeznacza największe środki na realizację projektów, które pomogą w produktywności gospodarki polskiej i ochronie miejsc pracy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił, cała ta pula jest przeznaczona na inwestycje lokalne, które dla rządu są inwestycjami strategicznymi - nie tylko te wielkie, ale też "te małe, które widzimy z okna" i mają strategiczny charakter dla lokalnej społeczności.

Skończyliśmy też z tą logiką Polski A, B, C. Polska ma się rozwijać równomiernie, dlatego to zwłaszcza w powiatach, gminach, które mniej środków potrafią pozyskać, mniej środków zarabiają, rząd przeznacza największe środki, największe fundusze na realizację projektów, głównie różnego rodzaju projektów infrastrukturalnych, które pomogą z jednej strony w produktywności gospodarki polskiej - produktywność jest kluczowa dla konkurencyjności całej polskiej gospodarki, a z drugiej strony pozwolą w krótkim terminie - już dzisiaj, ale też jutro i pojutrze - ochronić miejsca pracy 

- oświadczył premier. 


Fundusz Inwestycji Lokalnych ma być istotnym wsparciem rozwoju gospodarczego 

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie istotnym instrumentem wspierającym rozwój gospodarczy w przyszłym roku - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier zaznaczył, że miasta i wsie mają różne potrzeby, a zasada działania rządu oparta jest na solidarności.

Nowe drogi, nowe mosty, czy nowe wiadukty, obwodnice, zjazdy z autostrad, z dróg ekspresowych - to wszystko ma spowodować, że Polska będzie jeszcze bardziej przyjaznym miejscem dla przedsiębiorców; przez to będą tworzone nowe miejsca pracy, dzięki temu pracownicy będą mogli więcej zarabiać 

- mówił Morawiecki. Premier zapowiedział, że rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie kontynuowany w przyszłych latach, będzie też ukierunkowany na najbardziej palące potrzeby społeczności lokalnych, gmin i powiatów.

Wraz z miastami i miasteczkami do nowej fazy przygotowuje się też cała Polska gospodarka. Jestem przekonany, że tą fazą rozwoju gospodarczego będzie faza odbicia gospodarczego po Covid-19. Wraz ze szczepionkami mamy na to szansę już od II kwartału przyszłego roku 

- powiedział szef rządu. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Morawiecki: przeznaczymy 35 mld zł na wsparcie dla przedsiębiorców

7.12.2020, 14:38

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przeznaczy 35 miliardów złotych na wsparcie dla polskich przedsiębiorców w ramach Nowej Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju.


Podlascy posłowie opozycji obawiają się możliwego weta budżetu Unii Europejskiej

6.12.2020, 18:11

Zawetowanie przez polski rząd budżetu UE oznaczałoby - dla takich regionów jak Podlaskie - cofnięcie się do Polski B, bo bez środków unijnych województwo rozwijałaby się znacznie wolniej - mówili w niedzielę (6.12) na konferencji w Białymstoku posłowie opozycji.


Podlascy przedsiębiorcy uważają, że pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na ich działalność

30.11.2020, 15:16

Pogarszają się nastroje podlaskich przedsiębiorców. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Właściciele firm z większości branż deklarują, że pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na ich działalność.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok