Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy posłowie opozycji obawiają się możliwego weta budżetu Unii Europejskiej

Podlascy posłowie opozycji obawiają się możliwego weta budżetu Unii Europejskiej

6.12.2020, 18:11, akt. 18:33

Zawetowanie przez polski rząd budżetu UE oznaczałoby - dla takich regionów jak Podlaskie - cofnięcie się do Polski B, bo bez środków unijnych województwo rozwijałaby się znacznie wolniej - mówili w niedzielę (6.12) na konferencji w Białymstoku posłowie opozycji.

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik

Szefowie PO i PSL w regionie: posłowie Robert Tyszkiewicz i Stefan Krajewski oraz poseł Lewicy Paweł Krutul zaapelowali do samorządowców, by przy okazji debat o budżetach samorządów na 2021 r. przyjmowali uchwały wzywające rząd do przyjęcia budżetu UE na zaczynającą się w 2021 r. nową perspektywę finansową UE.

Robert Tyszkiewicz poinformował, że projekt takiej uchwały zgłoszą w poniedziałek (7.12) na sesji sejmiku województwa podlaskiego radni KO. W sejmiku większość ma Zjednoczona Prawica. Przekonywał, że samorządy najbardziej korzystają ze środków UE, a dzięki samorządom zmieniają się miasta, wsie, powiaty, cały region.

Tyszkiewicz mówił, że od wejścia Polski do UE w 2004 r., w Podlaskiem zrealizowano różne projekty na kwotę 42 mld zł, z czego 24 mld zł pochodziły z UE. 


- To oznacza, że gdyby nie Unia Europejska, to zbudowanie tego, co udało się nam w ciągu ostatnich szesnastu lat, zajęłoby nam dwa razy więcej czasu, o połowę więcej czasu. O jedno pokolenie więcej - mówił Tyszkiewicz.


- Dzisiaj stoimy tutaj razem zjednoczeni, aby powiedzieć: nie ma zgody na powrót do Polski B, nie ma zgody na to, by województwo podlaskie znowu stało się regionem zapóźnionym, regionem pogrążonym w bezwładzie, recesji, regionie, z którego ucieka najwięcej młodych ludzi w Polsce - mówił Tyszkiewicz.

Oceniał przy tym, że brak środków unijnych w Podlaskiem zepchnęłoby region - jak to określił  - "w otchłań kryzysu"
jakiego jeszcze nie było, "kompletną inwestycyjną katastrofę", bo będą wstrzymane największe inwestycje, nie będą zaczynane nowe i nie zapewni tego prowizorium budżetowe.


Budżet ważny dla podlaskiego rolnictwa

Lider ludowców w regionie, poseł Stefan Krajewski podkreślił, że fundusze unijne są ważne także dla podlaskiego rolnictwa. 


- Weto to śmierć. To  śmierć wielu gospodarstw, które dzisiaj sprawnie korzystają ze środków unijnych - mówił Krajewski. 


Stefan Krajewski dodał, brak dopłat i problemy z opłacalnością produkcji będą oznaczać bankructwo wielu gospodarstw. Stefan Krajewski podał, że od 2004 r. na konta rolników w regionie wpłynęło ponad 25 mld zł plus środki dedykowane rozwojowi obszarów wiejskich gdzie budowano drogi, wodociągi i inną infrastrukturę, remontowano lub budowano nowe świetlice. Krajewski mówił, że potrzebna jest debata nad  kierunkiem rozwoju UE, ale nie można jej prowadzić w chwili negocjowania budżetu.

Krajewski dodał także, że jeśli Zjednoczona Prawica nie chce wyprowadzać Polski z UE, może warto rozważyć wpisanie kwestii członkostwa Polski w UE do Konstytucji, bo byłby to "jasny i wyraźny sygnał", że takich planów nie ma.

Poseł Lewicy Paweł Krutul wskazał, że brak środków unijnych bardzo dotknąłby także przedsiębiorców. Wiele firm - z powodu obecnej sytuacji - stoi przed  widmem kryzysu, bankructw: hotelarze, branża gastronomiczna, taksówkarze, transport. - Ten zastrzyk funduszu pomocowego jest dla  naszych przedsiębiorców jak najbardziej potrzebny - mówił Krutul. Dodał, że jeśli nie będzie firm, ludzie stracą pracę, dlatego opozycja nie zgadza się z działaniami PiS na forum międzynarodowym.


Polska i Węgry nie chcą powiązania budżetu z praworządnością


Na czwartek i piątek (10-11.12) zaplanowano szczyt Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiedziały weto. Nie zgadzaja się z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zgasły światła - protest samorządów przeciwko działaniom rządu [zdjęcia]

1.12.2020, 13:40

We wtorkowy (1.12) wieczór nie było oświetlonych wiele reprezentacyjnych miejsc. W Białymstoku to 27 obiektów, m.in. brama Pałacu Branickich, ratusz i katedra.


Przetasowania polityczne, unijne weto i święta w pandemii

30.11.2020, 13:57

Tematy audycji: weto wobec unijnego budżetu, roszady polityczne: Kukiz'15 poza koalicją z PSL, a Lech Kołakowski poza PiS, jak spędzimy święta w pandemii.


Apel podlaskich działaczy KO o przyjęcie przez rząd nowego budżetu unijnego

23.11.2020, 16:33

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej i związani z nią samorządowcy mówili w poniedziałek (23.11) w całym kraju, że ewentualne weto do unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy oznacza wielomiliardowe straty.


Marsz Niepodległości, weto dla budżetu Unii Europejskiej, stan pandemii

16.11.2020, 14:00

Sprawa interwencji policji 11 listopada jest zdaniem niektórych ekspertów jasnym dowodem na podziały w koalicji rządowej. Bardzo emocjonująca jest też debata o praworządności w kontekście środków europejskich.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćJerzy Maksymiuk, fot.: Sylwia Krassowska
KULTURA
9.04.2021, 10:02, akt. 13:05

Jerzy Maksymiuk kończy 85 lat

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok