Radio Białystok | Koronawirus | Niedzielski: święta i ferie zdecydują, czy w lutym będziemy zmagali się z III falą pandemii

Niedzielski: święta i ferie zdecydują, czy w lutym będziemy zmagali się z III falą pandemii

14.12.2020, 12:41, akt. 13:52

Okres świąteczny i ferie również u nas zdecydują, czy w lutym będziemy zmagali się z III falą pandemii – ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kolejnych obostrzeń wprowadzanych w Niemczech i na Litwie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski - fot. Adam Guz/KPRM
Minister zdrowia Adam Niedzielski - fot. Adam Guz/KPRM

Niemcy wprowadzają twardy lockdown

W ostatnich dniach niektóre kraje, m.in. Niemcy i Litwa, zdecydowały się na wprowadzenie dalszych, zdecydowanych obostrzeń w związku z pandemią COVID-19. Minister zdrowia Adam Niedzielski w niedzielę (13.12) odniósł się do tych decyzji, ostrzegając, że okres świąt Bożego Narodzenia i ferie również w Polsce będą decydujące dla dalszego przebiegu pandemii.

Najpierw Niemcy, teraz Litwa wprowadzają twardy lockdown. Okres świąteczny i ferie również u nas zdecydują, czy w lutym będziemy zmagali się z III falą 

– napisał minister na Twitterze.

W Niemczech od 16 grudnia do 10 stycznia otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne do codziennego życia, a także apteki i banki. W okresie tym zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.

Do 10 stycznia w Niemczech mają obowiązywać także restrykcje dotyczące kontaktów społecznych, które limitują spotkania do pięciu osób z co najwyżej dwóch gospodarstw domowych, a wyjątkiem mają być święta Bożego Narodzenia, gdy razem będzie mogło przebywać do 10 osób. Dzieci w wieku poniżej 14 lat nie są objęte tym obostrzeniem. Od sześciu tygodni zamknięte są także wszystkie bary i restauracje.

Minister finansów Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że rząd wesprze dotknięte tymi decyzjami przedsiębiorstwa kwotą około 11 miliardów euro miesięcznie. Firmy zmuszone do zamknięcia się, będą mogły otrzymać zwrot 90 proc. kosztów stałych, czyli nawet o 500 000 euro miesięcznie więcej, niż dotychczas.

Litwa ogranicza mieszkańcom możliwość wychodzenia z domu

Również na Litwie od środy w związku z sytuacją epidemiczną zostanie zamkniętych większość sklepów i ograniczona będzie możliwość poruszania się.

Do 31 stycznia na Litwie mają być czynne tylko sklepy spożywcze, apteki i sklepy z artykułami medycznymi. Do 3 stycznia ograniczona będzie możliwość wychodzenia z domu, a poza teren rejonu zamieszkania można będzie wyjechać tylko do pracy, na pogrzeb i w celach medycznych. Z wyjątkiem nagłych przypadków spotykać się można będzie tylko z osobami z jednego gospodarstwa domowego.

Wszystkie placówki edukacyjne będą pracować zdalnie. Jedynie przedszkola będą musiały przyjmować dzieci, jeśli ich rodzice nie mają możliwości pracy zdalnej.

Andrusiewicz: nie spodziewajmy się, że sylwestra spędzimy wystrzałowo

Nie spodziewajmy się, że sylwestra spędzimy wystrzałowo, raczej będzie to w gronie najbliższej rodziny – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort omawia z kancelarią premiera sytuację po 27 grudnia, kiedy wygasają obecne obostrzenia.

Jesteśmy na linii z panem premierem, z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w sprawie ustaleń tego, jak ma wyglądać nasza rzeczywistość w związku z obostrzeniami po 27 grudnia. Pamiętajmy, że ten okres obostrzeń obecnych obowiązuje nas do 27 grudnia – odpowiedział podczas poniedziałkowej (14.12) konferencji prasowej Andrusiewicz.

Od razu nadmieniam, jak przy każdej okazji to czynię – nie spodziewajmy się, że sylwestra spędzimy w jakikolwiek sposób wystrzałowo. Raczej będzie to w gronie najbliższej rodziny 

– zaznaczył.

Zgodnie z przedstawioną w listopadzie przez premiera strategią, obecne restrykcje obowiązują do 27 grudnia. Od 28 grudnia Polska miałaby być podzielona, zależnie od sytuacji epidemicznej, na trzy strefy o różnym poziomie obostrzeń. Strefa czerwona ma zostać wprowadzona, kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 19 tys., strefa żółta, gdy średnia ta wyniesie ok. 9,4 tys. Jeśli liczba zakażeń by rosła, rząd może wprowadzić kwarantannę narodową, która oznaczałaby największe restrykcje.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej przygotowało "Kolędę na trudny czas"

13.12.2020, 18:40

Z tęsknoty za odwiedzającymi skansen, ale też by umilić wszystkim czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej przygotowało muzyczny prezent.


Dr Rajewski: zrezygnujmy z dużych spotkań w okresie świąteczno-noworocznym

13.12.2020, 08:31

Oby życzenia "zdrowia" składane w Sylwestra nie były dla niektórych ostatnimi - powiedział dr n. med. Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych. Zaapelował, aby w tym roku zrezygnować z dużych spotkań w okresie świątecznym i noworocznym.


Morawiecki: po feriach możliwy powrót dzieci do nauki stacjonarnej lub hybrydowej

12.12.2020, 10:27

Jeżeli będziemy do Bożego Narodzenia i po świętach przestrzegać obostrzeń, to przynajmniej część klas po feriach, czyli po 18 stycznia, będzie mogła wrócić albo w trybie stacjonarnym, albo w trybie hybrydowym w zależności od tego, w jakiej strefie będziemy - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.


Prof. Horban: namawiam, by nie jechać do rodziny na święta

11.12.2020, 19:52

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban namawia, by osoby, które mają rodzinę daleko, nie jechały do niej na święta Bożego Narodzenia, nawet gdyby miały spędzić je w małym gronie. On sam, jak mówi, spędzi je tylko z tymi, z którymi spotyka się na co dzień.


Piontkowski: skumulowanie ferii świątecznych i zimowych pozwoli uniknąć szerokich kontaktów

23.11.2020, 16:11

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział w poniedziałek (23.11), że decyzję o skumulowaniu w jednym czasie ferii świątecznych i ferii zimowych podjęto, aby uniknąć szerokich kontaktów społecznych, a tym samym przyczynić się do spadku liczby zachorowań.


Niedzielski: chcemy, by w ferie wszyscy zostali w domu

23.11.2020, 09:31

Chcemy, by w ferie wszyscy zostali w domu - powiedział w poniedziałek (23.11) minister zdrowia. Dopytywany, czy to oznacza, że do 17 stycznia, czyli do końca ferii, będą zamknięte wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne, odpowiedział: "Tak, taki jest plan".

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok