Radio Białystok | Wiadomości | Piontkowski: skumulowanie ferii świątecznych i zimowych pozwoli uniknąć szerokich kontaktów

Piontkowski: skumulowanie ferii świątecznych i zimowych pozwoli uniknąć szerokich kontaktów

23.11.2020, 16:11, akt. 16:23

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział w poniedziałek (23.11), że decyzję o skumulowaniu w jednym czasie ferii świątecznych i ferii zimowych podjęto, aby uniknąć szerokich kontaktów społecznych, a tym samym przyczynić się do spadku liczby zachorowań.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Ferie w całym kraju będą odbywać się w jednym terminie

Piontkowski mówił na konferencji prasowej w Białymstoku o ostatnich decyzjach w oświacie w związku z koronawirusem. Przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki w minioną sobotę ogłosił, że ferie w całym kraju będą odbywać się w jednym terminie od 4 do 17 stycznia.

Chodzi o to, aby skumulować w jednym czasie, ponadtrzytygodniowym, okres ferii świątecznych i ferii zimowych i w ten sposób uniknąć bardzo szerokich kontaktów społecznych 

– powiedział Piontkowski. 

Wyraził nadzieję, że przyczyni się do spadku liczby zachorowań.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Piontkowski mówił też, że wydłużono okres nauki zdalnej po 29 listopada. Potrwa on do przerwy świątecznej. Pytany, czy po feriach uczniowie wrócą do szkół, Piontkowski powiedział, że zmiana terminu ferii ma właśnie temu służyć, aby, jak podkreślił, przynajmniej część uczniów mogła wrócić do szkół.

Będziemy postulowali, by w pierwszej kolejności wróciły tam dzieci najmłodsze z klas I-III, ósmoklasiści, maturzyści i ostatnie klasy szkół zawodowych, te, które prowadzą zajęcia praktyczne, a jeżeli liczba zachorowań spadnie bardzo mocno, to wtedy być może także i pozostali uczniowie będą mogli wrócić do stacjonarnych zajęć 

– mówił Piontkowski.

Wiceminister, odpowiadając na pytanie o termin przeprowadzenia klasyfikacji po pierwszym półroczu w związku ze skumulowaniem ferii, powiedział, że nie ma jednego terminu zakończenia pierwszego semestru w całej Polsce, m.in. dlatego, że poszczególne województwa w różnych termiach miały rozpoczynać ferie.

Jak rozumiem, większość dyrektorów pozostanie prawdopodobnie przy tych terminach, które przyjęli w swoich szkołach 

– dodał.

Ograniczenie obowiązującego materiału na egzaminach 

Piontkowski przypomniał też o zmianach egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Wymienił m.in. ograniczenie obowiązującego materiału. Powiedział, że przedstawiono już wstępne propozycje zmian podstawy programowej. Obecnie można przesyłać swoje uwagi i propozycje. 

Ostateczne rozporządzenie ma być opublikowane do połowy grudnia

 – zapowiedział.

Pytany był też o próbne matury. Powiedział, że resort zaproponuje, aby odbyły się w okolicach marca w reżimie sanitarnym. 

Czy szkoła zechce z tego skorzystać, to będzie już jej decyzja

 – dodał.

Obecna na konferencji podlaska kurator Beata Pietruszka mówiła, że poniedziałkowe dane wskazują, że w regionie niemal 99 proc. przedszkoli i szkół specjalnych funkcjonuje bez większych problemów. Dodała, że dwa przedszkola są zamknięte, a 12 placówek pracuje w trybie hybrydowym. W jej ocenie szkoły coraz lepiej sobie radzą ze zdalnym nauczaniem, bo do kuratorium trafiają tylko pojedyncze uwagi i skargi dotyczące nauki zdalnej. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Andrusiewicz: święta w gronie do 5 osób

23.11.2020, 13:54

W konsultacjach jest projekt rozporządzenia ograniczającego liczbę osób m.in. w czasie świąt, który ma zachęcić do tego, aby przy wigilijnym stole była tylko rodzina najbliższa - powiedział rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił, że spotkania świąteczne mają być ograniczone do 5 osób lub do domowników.


Niedzielski: chcemy, by w ferie wszyscy zostali w domu

23.11.2020, 09:31

Chcemy, by w ferie wszyscy zostali w domu - powiedział w poniedziałek (23.11) minister zdrowia. Dopytywany, czy to oznacza, że do 17 stycznia, czyli do końca ferii, będą zamknięte wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne, odpowiedział: "Tak, taki jest plan".


Premier: pracujemy nad rozwiązaniami ograniczającymi wyjazdy podczas świąt

21.11.2020, 11:13

Redukcja kontaktów społecznych w okresie świąt Bożego Narodzenia jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii. Dlatego pracujemy również nad takimi możliwościami prawnymi, które ograniczą przemieszczanie się - poinformował w sobotę (21.11) premier Mateusz Morawiecki.


Rząd otwiera centra handlowe. Szkoły pozostaną zamknięte

21.11.2020, 10:22

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przed nami "100 dni solidarności". Jak wyjaśnił na konferencji prasowej, za tyle dni dostępna ma być szczepionka na COVID-19.


Prof. Horban: na początku nie będziemy szczepić dzieci

20.11.2020, 08:36

Na początku nie będziemy szczepić dzieci na koronawirusa - powiedział w piątek (20.11) główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że priorytetem jest ochrona ludzi najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby.


300 mln zł na zakup sprzętu do zdalnej nauki dla nauczycieli - minister podpisze rozporządzenie

18.11.2020, 17:53

Dzisiaj podpisuję rozporządzenie dotyczące wsparcia nauczycieli w nauce zdalnej. Przekazujemy kolejne ok. 300 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu – poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


Dariusz Piontkowski

18.11.2020, 08:22

"Byłem zaskoczony postawą pana posła Lecha Kołakowskiego, byłem zaskoczony głosowaniem, radykalnymi wypowiedziami w mediach i ostatnim krokiem" - mówi poseł Dariusz Piontkowski.


Rafał Rudnicki

17.11.2020, 08:01

"Mam wątpliwości czy ten poziom wiedzy uczniów, który zdobędą, ułatwi im zdanie egzaminów, matury, funkcjonowanie w kolejnych latach. Czy te roczniki przez to, że są nauczane zdalnie, nie będą w jakiś sposób pokrzywdzone, ale nie tylko od strony edukacyjnej, ale także od strony psychologicznej" - mówi Rafał Rudnicki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokźródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok