Radio Białystok | Gość | Rafał Rudnicki - zastępca prezydenta Białegostoku

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku

17.11.2020, 08:01, akt. 11:17

"Mam wątpliwości czy ten poziom wiedzy uczniów, który zdobędą, ułatwi im zdanie egzaminów, matury, funkcjonowanie w kolejnych latach. Czy te roczniki przez to, że są nauczane zdalnie, nie będą w jakiś sposób pokrzywdzone, ale nie tylko od strony edukacyjnej, ale także od strony psychologicznej" - mówi Rafał Rudnicki.

Rafał Rudnicki - fot. Robert Bońkowski
Rafał Rudnicki - fot. Robert Bońkowski

Z Rafałem Rudnickim rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przedszkola i żłobki pracują bez zmian, tak, jak i szkolne zerówki. Stacjonarnych zajęć nie mają natomiast uczniowie podstawówek i szkół średnich. Na razie do 29 listopada. Czy i jak władze Białegostoku monitorują nauczanie zdalne? M.in. o tym z zastępcą prezydenta miasta Rafałem Rudnickim rozmawiała Edyta Wołosik. 


Edyta Wołosik: Czy do urzędu miejskiego docierają sygnały o jakiś nieprawidłowościach w tym zdalnym nauczaniu?


Rafał Rudnicki: Jak do tej pory takich sygnałów w większej ilości nie mieliśmy. Wczoraj miałem okazję spotkać się na naradzie online z dyrektorami białostockich szkół podstawowych i też nie zwracali uwagi na jakieś problemy związane ze zdalnym nauczaniem. Myślę, że te tygodnie, których doświadczyliśmy w pierwszej połowie roku, kiedy szkoły też funkcjonowały zdalnie, nauczyły nas tego, by te lekcje odbywały się właśnie w taki sposób. Niejako przyzwyczaiły i uczniów i nauczycieli i też rodziców, którzy w pewien sposób - szczególnie w tych młodszych klasach - są zmuszeni do tego, by pomagać swoim pociechom, do tego, by funkcjonować w tej rzeczywistości, która jest rzeczywistością trudną, ale myślę, że na ten moment mamy to w miarę opanowane.


Mówi pan, że nie ma sygnałów ze strony szkół, ale czy rodzice nie dzwonią, którzy mają na przykład zastrzeżenia, że nie ma łączenia online, a nauczyciele przysyłają tylko zadania do wykonania albo też łączą się na 3 minuty, żeby powiedzieć "proszę zrobić to, to i to" i wszystko spoczywa na barkach rodziców, szczególnie tak jak pan mówił - tych młodszych dzieci?


Nikt do mnie nie dzwonił, nikt do mnie nie pisał, numer telefonu czy też mail jest powszechnie dostępny, zawsze można się skontaktować i zwrócić uwagę na jakiś problem. Natomiast ja myślę, że o ile w miarę opanowaliśmy kwestie związane z nauczaniem zdalnym to - tutaj muszę wrzucić kamyczek do ogródka Ministerstwa Edukacji Narodowej - myślę, że nikt nie myśli o tym, a szczególnie w ministerstwie, co nas czeka za jakiś czas, a mianowicie te dzieci, które w tej chwili uczą się online, wrócą do normalnej nauki. Mam wątpliwości czy ten poziom wiedzy, który zdobędą, ułatwi im zdanie egzaminów, matury, funkcjonowanie w kolejnych latach. Czy te roczniki przez to, że są nauczane zdalnie, nie będą w jakiś sposób pokrzywdzone, ale nie tylko od strony edukacyjnej, ale także od strony psychologicznej, bo to powoduje sytuację taką, że nie mają kontaktu ze swoimi rówieśnikami, że są odizolowani. Myślę, że już teraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, pan minister, zamiast zajmować się ściganiem tego, kto uczestniczy w "czarnym proteście", czy są na nim uczniowie, nauczyciele, powinni zastanowić się jak rozwiązać problem tych roczników poszkodowanych przez koronawirusa w przyszłości.


Myślę, że ani ministerstwo, ani nikt z nas rodziców nie ma wpływu na to, jak i dlaczego ta pandemia się rozwija, ale wracając do zdalnego nauczania, to myślę, że też jest tu duża rola szkoły, żeby nacisk kłaść przede wszystkim na przedmioty, które w życiu będą potrzebne, żeby może troszeczkę odpuścić te, które nie do końca będą przydawać się w życiu.


Staram się na bieżąco śledzić, chociażby profile internetowe, facebookowe białostockich szkół podstawowych, białostockich szkół średnich i jestem, powiem szczerze, zadowolony z tego, że w większości przypadków dyrektorzy, jak również nauczyciele, starają się znaleźć sposób na to, by dotrzeć do młodych ludzi mimo tego, że nie ma bezpośredniego kontaktu, ten kontakt jest tylko kontaktem online, szukają różnych rozwiązań, by te lekcje były ciekawe, by zaintrygować. Zgadzam się z panią redaktor, że być może warto postawić na coś mocniej, ale z drugiej strony jest też podstawa programowa, którą trzeba zrealizować, też musimy zrozumieć tutaj nauczycieli. 


Ale z drugiej strony myślę, że w tej sytuacji, którą mamy, tak do końca z tej realizacji podstawy programowej nikt rozliczać nie będzie. Czy właśnie na takich spotkaniach, o których pan mówił, z dyrektorami, zwracacie czy też będziecie zwracać uwagę, żeby jednak postawić nacisk na polski, matematykę, na języki, przede wszystkim na te przedmioty, które są na egzaminach czy ósmoklasisty, czy też na maturach?


Myślę, że dyrektorzy szkół mają tego świadomość, nawet nie trzeba im zwracać uwagi. Jeżeli coś szwankuje, jeśli coś jest nie tak, to zawsze można wystąpić do Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego czy też do mnie osobiście po to, byśmy zainterweniowali. Ale mówię, te doświadczenia z marca, kwietnia, maja są takie, że myślę, że szkoły sobie z tym tematem poradziły. Staramy się też jakoś radzić sprzętowo, ten sprzęt będzie kupowany - kolejne tym razem 2000 komputerów (za prawie 7 milionów złotych) trafi do białostockich placówek dzięki środkom z BOF-u i wsparciu miasta. I nawet jeśli skończy się ten trudny czas związany z pandemią, to ten sprzęt w szkołach zostanie, będzie potrzebny, będzie się przydawał do innych zadań.


A jeśli chodzi właśnie o ten dostęp do internetu czy też do sprzętu, bo w ostatniej tej transzy Aktywna Tablica miasto pozyskało pieniądze, żeby kupić sprzęty, mówimy tutaj o 20 placówkach w mieście, w regionie ponad 70 - jak jest z tą dostępnością? Czy właśnie to, że jesteśmy dużym miastem, to nam troszeczkę ułatwia w porównaniu do tych mniejszych miejscowości? 


Oczywiście, ułatwia, natomiast na początku były też problemy, chociażby z uczniami, są takie przypadki, że nie mieli tego sprzętu komputerowego. My jako miasto i szkoły jakoś sobie z tym poradziliśmy. Przypomnę, że kupowaliśmy na początku roku za kwotę 200 tys. zł mniej więcej 98 laptopów, które są wypożyczane dla uczniów, którzy takiego sprzętu nie mają. Wiem, że też szkoły własnym sumptem starały się taki sprzęt zakupić, po to, by był na stanie danej placówki. Myślę, że jeśli idzie o dostępność, to ta dostępność jest tej chwili zapewniona wszystkim uczniom i każdy z białostockich uczniów podstawówek czy szkół średnich ma dostęp do lekcji online. 


W Radomiu, podam taki przykład, urzędnicy sprawdzają, w jaki sposób prowadzone są lekcje, tak jak pan mówił, też przeglądacie różne strony internetowe i Facebooka na przykład poszczególnych placówek, ale też pojawiają się takie sygnały ze strony nauczycieli, pewnie nie do urzędu, że jednak w tym nauczaniu zdalnym nauczyciele niektórych przedmiotów muszą wykazywać się bardziej niż nauczyciele innych przedmiotów, bo wiadomo, że lekcje polskiego, matematyki, które obciążone są jakimiś egzaminami czy też maturą troszeczkę więcej wymagają od nauczyciela muzyki, czy plastyki. Czy w związku z tym dyrektor ma takie możliwości, żeby nagrodzić tych nauczycieli, gdy już ta nauka zdalna się zakończy, właśnie za taką pracę, cięższą pracę? 


Oczywiście, że ma możliwość nagrodzenia nagrodą dyrektora. My jako miasto przy okazji Dnia Edukacji Narodowej staraliśmy się nagrodzić, wyróżnić tych, którzy wyróżniali się w tym okresie pierwszego półrocza. Moim zdaniem, jeśli chodzi o białostockie placówki, dyrektorzy są doskonale zorientowani, wiedzą, którzy nauczyciele sobie z tym tematem radzą. Rzadko takie sygnały wpływają do mnie jako do zastępcy prezydenta odpowiedzialnego za edukację, a prędzej takie sygnały wpływają bezpośrednio do dyrektorów szkół i oni doskonale wiedzą, który nauczyciel się przykłada do tych lekcji, a który nie. Ale też wielu z nas jest rodzicami - też mam okazję obserwować to, jak to wygląda w domu - czy dziecko ten czas, który powinien spędzić w szkole, spędza w swoim pokoju przy komputerze, ja to mogę mówić z własnego doświadczenia, w przypadku mojego syna tak jest.


Czyli dyrektorzy powinni dostrzegać tych, którzy w tym nauczaniu zdalnym przykładają się bardziej.


Oczywiście i my jako miasto na pewno, jeśli będzie taka potrzeba ze strony dyrektorów placówek, żeby na to wygospodarować jakieś środki, to te środki znajdziemy. Ja wychodzę z założenia, że to jest nasz wspólny wysiłek, by te kolejne pokolenia młodych białostoczan edukowały się mimo tej całej sytuacji związanej z pandemią, sytuacji trudnej, edukowały się jak najlepiej na przygotowanych, świadomych i wychowanych młodych ludzi.


I tego oczywiście życzymy, ale przede wszystkim zdrowia i cierpliwości. Jak na razie do 29 listopada obowiązuje nauczanie zdalne. Czy uczniowie wrócą do szkół po tym dniu, to się jeszcze okaże.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.06.2021

"Ten półmaraton będzie wyglądał zupełnie inaczej niż to, do czego wszyscy są przyzwyczajeni, jest to edycja wyjątkowa. Po pierwsze biegamy w czerwcu, a zawsze biegaliśmy w maju, po drugie będzie edycja nocna po raz pierwszy od 2013 roku" - mówi organizator półmaratonu.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce
16.06.2021

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.


Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Mecze polskich spraw Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

dziennikarz sportowy, komentator
14.06.2021

"Fakt, że jedziemy do Petersburga i gramy na rosyjskiej ziemi ze Słowakami i Szwedami to jest niecodzienna sytuacja" - mówi Stefan Szczepłek.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok