Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - przewodniczący struktur PiS w województwie podlaskim

Dariusz Piontkowski

przewodniczący struktur PiS w województwie podlaskim

18.11.2020, 08:22, akt. 09:11

"Byłem zaskoczony postawą pana posła Lecha Kołakowskiego, byłem zaskoczony głosowaniem, radykalnymi wypowiedziami w mediach i ostatnim krokiem" - mówi poseł Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Czy dołączą do niego inni parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy? Czy temu zapobiegnie odwieszenie 13 posłów, którzy we wrześniu głosowali przeciwko "5 dla zwierząt"? O tym z posłem PiS Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jakaś dziwna ta Łomża, niby prawicowa, a prezydent miasta poza PiS-em, teraz jeszcze doszedł poseł Lech Kołakowski. Jak pan to komentuje?


Dariusz Piontkowski: No rzeczywiście część działaczy w Łomży ma takie dziwne zachowania i jak widać, stawia na niezależność, tak to chyba można określić.


Ale ta niezależność niewiele im daje.


Dlatego powiem szczerze, byłem trochę zaskoczony postawą pana posła Kołakowskiego, bo znamy się przecież od wielu lat. Dotąd nie kojarzyłem go ze zbytnim radykalizmem, byłem zaskoczony trochę w ogóle głosowaniem i potem takimi radykalnymi wypowiedziami w mediach, a także ostatnim krokiem. W polityce potrzebna jest także cierpliwość i mam wrażenie, że panu posłowi trochę tej cierpliwości zabrakło.


Z jego wypowiedzi wynika, że on jest sfrustrowany nie tylko z powodu piątki dla zwierząt, ale także sfrustrowany na poziomie lokalnym.


Być może. Na pewno nie był zadowolony po ostatnim głosowaniu, kiedy został zawieszony w prawach członka partii i na mocy decyzji władz partyjnych został pozbawiony pełnomocnictwa w Łomży, to na pewno mu się nie podobało.


A jakie rozwiązanie ewentualnego konfliktu, bo w polityce nigdy nie mówi się nigdy. Czy jest jakieś rozwiązanie?


Wbrew panu posłowi niewiele da się zrobić, przynależność do partii politycznych jest dobrowolna. Skoro pan poseł oficjalnie mówi, że występuje z partii, co prawda do mnie jako pełnomocnika w regionie żadna rezygnacja jeszcze nie wpłynęła, ale być może złożył taką rezygnację w Warszawie, to wbrew jego woli przecież nikt nie utrzyma go w partii. 

Natomiast w polityce rzeczywiście różne rzeczy się zdarzają, kto wie, może pan poseł też trochę zrewiduje swoje poglądy i być może za jakiś czas będzie chciał rozmawiać. Natomiast proszę zauważyć, że mimo tego, iż deklarował wystąpienie z partii, to jednocześnie deklarował chęć wspierania większości działań Prawa i Sprawiedliwości, mówił o tym, że popiera większość tych działań, które były dotąd prowadzone, identyfikuje się z nimi, więc jest trochę taka dziwna sytuacja, ale cierpliwości na pewno panu posłowi nieco zabrakło. 


Czy to już jest przymiarka do zbliżających się wyborów parlamentarnych, choć one daleko na horyzoncie? Taka pogłoska dotarła, że Agrounia jest szczeblem ewentualnym do przejścia posła Kołakowskiego do Konfederacji.


Pan poseł nie zdradzał mi swoich osobistych planów, także nie wiem. Wraz z wystąpieniem z partii Prawo i Sprawiedliwość otwiera się przed nim możliwość działalności w innych partiach politycznych, być może pan poseł będzie chciał próbować swoich sił w jakimś innym ugrupowaniu, tego wykluczyć nie możemy.


Czy ta decyzja o odwieszeniu 13 zawieszonych członków PiS nie jest aktem swoistej desperacji, żeby nie dopuścić do utraty większości w parlamencie?


Moim zdaniem raczej pewną konsekwencją zachowań większości tych posłów, bo wbrew temu co robił ostatnio pan poseł Kołakowski i może jeszcze jeden poseł, którzy dosyć radykalnie występowali w tych kwestiach w mediach, deklarując swoją nieugiętą postawę, mówiąc o tym, że całkowicie się nie zgadzają z linią partii, to jednak większość posłów zawieszonych, z tego co ja wiem, była dosyć wstrzemięźliwa w wypowiedziach. Wyraźnie zauważała, że mimo tego, iż w przypadku tej jednej ustawy mieli inne zdanie niż władze partii, to deklarowali wyraźną chęć dalszej współpracy i działania. Stąd, moim zdaniem, decyzja o odwieszeniu była decyzją wynikającą z takiej postawy większości posłów. Wydaje mi się, że większość z nich będzie nadal chciała działać w Prawie i Sprawiedliwości i kontynuować dobrą zmianę. 


Czyli tutaj ewentualna utrata większości w parlamencie nie grozi?


Nie wiemy nawet, jak sam poseł Kołakowski będzie się zachowywał, bo przecież deklarował publicznie, że mimo tego, że będzie poza szeregami partii, to będzie jednak w większości głosował razem z ugrupowaniem. Sama deklaracja przejścia w stan bezpartyjnego posła, bo chyba na razie byłoby takie miejsce pana posła Kołakowskiego, wcale nie oznacza, że w Sejmie nie byłyby te głosy ze strony pana Kołakowskiego i być może pojedynczych innych posłów, którzy chcieliby z nim razem działać.


Czy szkoły będą nadal zdalne, czy powrócimy do realnej nauki w klasach?


Tak jak wielokrotnie mówiłem, decyzje tutaj zależne są od sytuacji epidemicznej. Ministerstwo edukacji postulowało, aby starać się maksymalnie długo realizować zajęcia stacjonarne w szkołach, bo to daje lepsze efekty, zwłaszcza takie zdanie mieliśmy w przypadku dzieci najmłodszych tych z klasy 1-3. Ale ostatnie wzrosty zachorowań, które mieliśmy okazję obserwować w poprzednich kilku dniach, czy kilkunastu doprowadziły jednak do decyzji o przejściu na nauczanie zdalne, nauczanie na odległość także i tych dzieci najmłodszych. 

W ostatnich dniach widać co najmniej wypłaszczenie, a nawet pewien spadek liczby zachorowań, jeżeli ten trend utrzyma się w kolejnych dniach, być może będzie możliwość powrotu do nauczania stacjonarnego, przynajmniej tych dzieci najmłodszych, a także maturzystów i ósmych klas. Jako ministerstwo edukacji będziemy za kilka dni prawdopodobnie takie wnioski przedkładali panu premierowi i rządowi, natomiast decyzja będzie zależała przede wszystkim od ministerstwa zdrowia i zdania epidemiologów, którzy rozstrzygną, czy ze względów higienicznych taki powrót będzie możliwy.


Sporo ekspertów wskazuje, że pójście dzieci do szkół spowodowało właśnie ten wyskok epidemiczny.


A jednocześnie druga część ekspertów mówiła, że to nie miało wiele wspólnego, że raczej winna była taka ogólna większa aktywność społeczna, nie tylko i wyłącznie związana z samym powrotem dzieci i młodzieży do szkół. Przypomnę zresztą, że większość krajów zachodniej Europy nie zamknęła szkół, tam nadal trwa nauczanie stacjonarne i tam raczej przyjęto ten model, który u nas obowiązywał jeszcze niedawno, to znaczy te szkoły, w których pojawiają się zakażenia, zagrożenie epidemiczne zwiększone - tam podejmowane są decyzje o tymczasowym przechodzeniu na nauczanie zdalne. 

U nas, ponieważ był jednak duży wzrost zachorowań, zdecydowano się na inną decyzję. Być może po 29 listopada, do którego dnia trwa ten okres zawieszenia zajęć w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, będzie można powrócić przynajmniej do części zajęć stacjonarnych w tych najmłodszych klasach i niektórych klasach starszych.


Czy w przyszłym tygodniu poznamy decyzję w tej sprawie, czy będziemy czekali do ostatniego dnia?


Decyzje są na 29 listopada, więc na pewno kilka dni przed tą datą pojawią się informacje ze strony pana premiera, jaka będzie ostateczna decyzja.


Dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Bartosz Marczuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Bartosz Marczuk

wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju
27.11.2020

Od stycznia można starać się o wsparcie z kolejnej tarczy finansowej PFR - to pomoc dla niemal 40 najbardziej dotkniętych branż. Pieniądze powinny trafić do przedsiębiorców średnio po 2-3 dniach od złożenia wniosku - zapowiada wiceprezes PRF.

Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Zabielska-Cieciuch

specjalistka medycyny rodzinnej
26.11.2020

"Przed paniką powinniśmy się ratować zdrowym rozsądkiem i naszą logiką, dlatego że osoby zestresowane, z dużym poziomem lęku będą miały obniżoną odporność i one są najbardziej podatne na zakażenia. " - mówi dr Joanna Zabielska-Cieciuch.

Ewa Zgiet, fot. Monika Kalicka

Ewa Zgiet

dyrektorka Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy
25.11.2020

- Wydaje mi się, że szpitalowi najbardziej przydałby się wzrost finansowania. (...) Placówka ma problemy z pokryciem kosztów realizacji świadczeń. Udało się zwiększyć to finansowanie w pewnym stopniu, jednak nie jest to satysfakcjonujące - mówi dyrektor szpitala w Choroszczy.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
24.11.2020

"Mamy jedyną okazję raz na 10 lat, żeby zrobić w pewien sposób inwentaryzację wsi i rolnictwa, a jest to potrzebne do tego, żeby zobaczyć jak się to rolnictwo w trakcie 10 lat zmieniło" - mówi Dorota Wyszkowska.

Marcin Smolik, Konferencja MEN na temat wyników egzaminu maturalnego 2020 w sesji głównej, źródło: www.gov.pl

Marcin Smolik

dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
23.11.2020

Będzie mniej materiału do matury i egzaminu ósmoklasisty. - Mamy świadomość, że nauczanie zdalne, pomimo tego, że nauczyciele robią coraz lepszą robotę, zaangażowani są uczniowie i rodzice, nie daje tego samego, co nauczanie stacjonarne - mówi dyrektor CKE.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
20.11.2020

"Bardzo wielu młodych twórców nie może się przebić, a Niebieski Mikrofon może dać im szansę pokazania się szerszej publiczności" - mówi Artur Kosicki.


Violetta Cylwik, fot. Sylwia Krassowska

Violetta Cylwik

rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Izby Adwokackiej w Białymstoku
20.11.2020

"Funkcjonariusz policji powinien nam podać swoje imię i nazwisko, stopień służbowy, jednostkę, w której służy i przyczynę podjętych czynności w stosunku do nas" - mówi Violetta Cylwik.

Dariusz Kuć, fot. Marcin Mazewski

dr Dariusz Kuć

lekarz z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci
19.11.2020

Książka "Niedługie życie" jest zbiorem 21 wywiadów z rodzicami śmiertelnie chorych dzieci, które były pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci - mówi dr Dariusz Kuć.

prof. Piotr Radziwon, fot. Marcin Mazewski

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
19.11.2020

Przeciwciała ozdrowieńców są po to, aby zneutralizować wirusa, zanim wyrządzi on poważne szkody w naszym organizmie. Osocze można oddać 28 dni po ustąpieniu objawów - tłumaczył dyrektor RCKiK w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Anna Kietlińska

z podlaskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
18.11.2020

"Dwa lata temu zebraliśmy podczas licytacji w Radiu Białystok 7 tys. zł, rok temu około 10 tysięcy zł - słuchacze są ofiarni" - mówi Anna Kietlińska.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący struktur PiS w województwie podlaskim
18.11.2020

"Byłem zaskoczony postawą pana posła Lecha Kołakowskiego, byłem zaskoczony głosowaniem, radykalnymi wypowiedziami w mediach i ostatnim krokiem" - mówi poseł Dariusz Piontkowski.

Lech Kołakowski, fot. Adam Dąbrowski

Lech Antoni Kołakowski

poseł
17.11.2020

Dokładnie dwa miesiące temu w Sejmie głosowano nad poprawkami w ustawie o ochronie zwierząt. Konsekwencją wyłamania się grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali przeciwko tym propozycjom, było zawieszenie ich w prawach członków ugrupowania.


Rafał Rudnicki - fot. Robert Bońkowski

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
17.11.2020

"Mam wątpliwości czy ten poziom wiedzy uczniów, który zdobędą, ułatwi im zdanie egzaminów, matury, funkcjonowanie w kolejnych latach. Czy te roczniki przez to, że są nauczane zdalnie, nie będą w jakiś sposób pokrzywdzone, ale nie tylko od strony edukacyjnej, ale także od strony psychologicznej" - mówi Rafał Rudnicki.

Lech Chyczewski, fot. Marcin Gliński

prof. Lech Chyczewski

rektor Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku
16.11.2020

"Jeżeli próbek będzie bardzo dużo, to planujemy całodobową pracę" - mówi rektor WSM.

dr hab. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz, fot. Joanna Szubzda

doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

p.o. kierownika SOR w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku
13.11.2020

"Zapalenie płuc wywołane COVID-19 to nie jest choroba, która leczy się w tydzień, to jest choroba, która leczy się w miesiącach. Jeśli pacjent trafia na intensywną terapię, to wiemy, że to łóżko prędko się nie zwolni" - mówi doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
12.11.2020

"Z całą mocą i stanowczością wdrażamy przepisy, które na nas spadają. (...) Z nauką zdalną są jednak problemy, ale staramy się pomagać - będą 4 mln zł na komputery" - mówi Tadeusz Truskolaski.

Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
10.11.2020

- Zdarzają się sytuacje, że zespoły oczekują na przyjęcie, że są odsyłane z jednego szpitala do drugiego z powodu braku miejsc, więc zdarza się, że pacjent przebywa na pokładzie ambulansu do kilku godzin. Takie sytuacje u nas też miały miejsce - mówi dyrektor.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
9.11.2020

Jeżeli uczeń w domu nie ma warunków do tego, aby uczestniczyć w kształceniu na odległość, wówczas dyrektor szkoły zobowiązany jest do tego, aby udostępnić mu w tym celu pomieszczenia w szkole bądź nawet zorganizować naukę stacjonarną - podkreśla wiceminister.


Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
6.11.2020

- Niestety prognozy, które mamy na najbliższe dni, nie pokazują aż tak dużego trendu, jeżeli chodzi o zmniejszenie liczby dziennych zachorowań, więc jesteśmy dość blisko przed decyzją o tzw. kwarantannie narodowej - mówi wiceminister.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
5.11.2020

- Jest bardzo wiele takich sytuacji, kiedy bagatelizujemy drobne objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, myśląc, że jest to przeziębienie, a jest to okres często największej zakaźności wirusa - podkreśla prof. Zajkowska.

Andrzej Duda, fot. Monika Kalicka

Andrzej Duda

burmistrz Kolna
5.11.2020

Zmiana metody naliczania opłat pozwoliła uszczelnić system i dzięki temu większa liczba mieszkańców będzie płaciła za wywóz śmieci - przekonuje Andrzej Duda.


foto: Monika Kalicka

prof. Izabela Kraśnicka

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
4.11.2020

- Większa część kampanii wyborczej w USA nie była dobrym prognostykiem dla Donalda Trumpa, ale końcówka należała do urzędującego prezydenta i już widać jej wpływ na wyniki - mówi prof. Izabela Kraśnicka.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
3.11.2020

- Mamy określony potencjał opieki zdrowotnej i musimy sobie w tych trudnych czasach próbować tymi dostępnymi środkami radzić. W tej chwili zmierzamy do tego, żeby ok. 35-40 proc. naszego potencjału medycznego przesunąć na walkę z Covidem - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Sebastian Wysocki

dyrektor Szpitala Ogólnego im. dr Witolda Ginela w Grajewie
3.11.2020

Grajewski szpital nie jest gotowy na przekształcenie go w placówkę tylko dla zakażonych koronawirusem - mówi jego dyrektor Sebastian Wysocki.


foto: Monika Kalicka

sierż. szt. Katarzyna Kulesz

z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
3.11.2020

"Nie daj się zwieść". Rozpoczyna się akcja profilaktyczna "Senior dla seniora", która ma m.in. ustrzec osoby starsze przed oszustwami "na wnuczka" czy "na policjanta".

foto: Monika Kalicka

Adam Kamiński

koordynator Klastra Technologicznego Infotech
2.11.2020

Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną. "Jestem przekonany, że będzie dużo problemów z wdrożeniem tego trybu. Mogę zaapelować, aby dać szanse urzędnikom i jutro nie wydzwaniać do urzędów. Sądzę, że będą potrzebowały jeszcze kilku dni, żeby się przygotować".

ks. Andrzej Dębski

ks. Andrzej Dębski

rzecznik Archidiecezji Białostockiej
30.10.2020

Tegoroczne obchody uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego będą inne niż zwykle. W jaki sposób możemy wyrazić swoją pamięć o bliskich?


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk
30.10.2020

Polacy są już zmęczeni pandemią i chcieliby wrócić do normalnego życia, dlatego nie wszyscy przestrzegają obostrzeń - mówi prof. Jerzy Kopania.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

szefowa oświatowej "Solidarności" w Podlaskiem
29.10.2020

"Żadna forma zdalnej nauki nigdy nie będzie tak dobra jak bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem, nawet w tych klasach starszych. Miejmy nadzieję, że to szaleństwo za jakiś czas się skończy i będziemy mogli wrócić do stacjonarnej nauki".

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
28.10.2020

"Lockdown zbliża się do nas wielkimi krokami i jeśli do piątku nic się nie zmieni, to obawiam się, że to się stanie" - mówi ekonomista.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
27.10.2020

- W Podlaskiem nie wszystkie szpitale mają uruchomione pełne moce (...) Nie wszystkie łóżka, które są dedykowane Covid-19, są na to przeznaczane. To jest też w dużej mierze wynik braków kadrowych - mówi prof. Flisiak.

Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kamińska

wicekurator oświaty w Białymstoku
26.10.2020

"Wszyscy staramy się, żeby nauczanie zdalne było na wyższym poziomie niż podczas wiosennego lockdownu" - zapewnia wicekurator oświaty.

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.


kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok