Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - przewodniczący struktur PiS w województwie podlaskim

Dariusz Piontkowski

przewodniczący struktur PiS w województwie podlaskim

18.11.2020, 08:22, akt. 09:11

"Byłem zaskoczony postawą pana posła Lecha Kołakowskiego, byłem zaskoczony głosowaniem, radykalnymi wypowiedziami w mediach i ostatnim krokiem" - mówi poseł Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Czy dołączą do niego inni parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy? Czy temu zapobiegnie odwieszenie 13 posłów, którzy we wrześniu głosowali przeciwko "5 dla zwierząt"? O tym z posłem PiS Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jakaś dziwna ta Łomża, niby prawicowa, a prezydent miasta poza PiS-em, teraz jeszcze doszedł poseł Lech Kołakowski. Jak pan to komentuje?


Dariusz Piontkowski: No rzeczywiście część działaczy w Łomży ma takie dziwne zachowania i jak widać, stawia na niezależność, tak to chyba można określić.


Ale ta niezależność niewiele im daje.


Dlatego powiem szczerze, byłem trochę zaskoczony postawą pana posła Kołakowskiego, bo znamy się przecież od wielu lat. Dotąd nie kojarzyłem go ze zbytnim radykalizmem, byłem zaskoczony trochę w ogóle głosowaniem i potem takimi radykalnymi wypowiedziami w mediach, a także ostatnim krokiem. W polityce potrzebna jest także cierpliwość i mam wrażenie, że panu posłowi trochę tej cierpliwości zabrakło.


Z jego wypowiedzi wynika, że on jest sfrustrowany nie tylko z powodu piątki dla zwierząt, ale także sfrustrowany na poziomie lokalnym.


Być może. Na pewno nie był zadowolony po ostatnim głosowaniu, kiedy został zawieszony w prawach członka partii i na mocy decyzji władz partyjnych został pozbawiony pełnomocnictwa w Łomży, to na pewno mu się nie podobało.


A jakie rozwiązanie ewentualnego konfliktu, bo w polityce nigdy nie mówi się nigdy. Czy jest jakieś rozwiązanie?


Wbrew panu posłowi niewiele da się zrobić, przynależność do partii politycznych jest dobrowolna. Skoro pan poseł oficjalnie mówi, że występuje z partii, co prawda do mnie jako pełnomocnika w regionie żadna rezygnacja jeszcze nie wpłynęła, ale być może złożył taką rezygnację w Warszawie, to wbrew jego woli przecież nikt nie utrzyma go w partii. 

Natomiast w polityce rzeczywiście różne rzeczy się zdarzają, kto wie, może pan poseł też trochę zrewiduje swoje poglądy i być może za jakiś czas będzie chciał rozmawiać. Natomiast proszę zauważyć, że mimo tego, iż deklarował wystąpienie z partii, to jednocześnie deklarował chęć wspierania większości działań Prawa i Sprawiedliwości, mówił o tym, że popiera większość tych działań, które były dotąd prowadzone, identyfikuje się z nimi, więc jest trochę taka dziwna sytuacja, ale cierpliwości na pewno panu posłowi nieco zabrakło. 


Czy to już jest przymiarka do zbliżających się wyborów parlamentarnych, choć one daleko na horyzoncie? Taka pogłoska dotarła, że Agrounia jest szczeblem ewentualnym do przejścia posła Kołakowskiego do Konfederacji.


Pan poseł nie zdradzał mi swoich osobistych planów, także nie wiem. Wraz z wystąpieniem z partii Prawo i Sprawiedliwość otwiera się przed nim możliwość działalności w innych partiach politycznych, być może pan poseł będzie chciał próbować swoich sił w jakimś innym ugrupowaniu, tego wykluczyć nie możemy.


Czy ta decyzja o odwieszeniu 13 zawieszonych członków PiS nie jest aktem swoistej desperacji, żeby nie dopuścić do utraty większości w parlamencie?


Moim zdaniem raczej pewną konsekwencją zachowań większości tych posłów, bo wbrew temu co robił ostatnio pan poseł Kołakowski i może jeszcze jeden poseł, którzy dosyć radykalnie występowali w tych kwestiach w mediach, deklarując swoją nieugiętą postawę, mówiąc o tym, że całkowicie się nie zgadzają z linią partii, to jednak większość posłów zawieszonych, z tego co ja wiem, była dosyć wstrzemięźliwa w wypowiedziach. Wyraźnie zauważała, że mimo tego, iż w przypadku tej jednej ustawy mieli inne zdanie niż władze partii, to deklarowali wyraźną chęć dalszej współpracy i działania. Stąd, moim zdaniem, decyzja o odwieszeniu była decyzją wynikającą z takiej postawy większości posłów. Wydaje mi się, że większość z nich będzie nadal chciała działać w Prawie i Sprawiedliwości i kontynuować dobrą zmianę. 


Czyli tutaj ewentualna utrata większości w parlamencie nie grozi?


Nie wiemy nawet, jak sam poseł Kołakowski będzie się zachowywał, bo przecież deklarował publicznie, że mimo tego, że będzie poza szeregami partii, to będzie jednak w większości głosował razem z ugrupowaniem. Sama deklaracja przejścia w stan bezpartyjnego posła, bo chyba na razie byłoby takie miejsce pana posła Kołakowskiego, wcale nie oznacza, że w Sejmie nie byłyby te głosy ze strony pana Kołakowskiego i być może pojedynczych innych posłów, którzy chcieliby z nim razem działać.


Czy szkoły będą nadal zdalne, czy powrócimy do realnej nauki w klasach?


Tak jak wielokrotnie mówiłem, decyzje tutaj zależne są od sytuacji epidemicznej. Ministerstwo edukacji postulowało, aby starać się maksymalnie długo realizować zajęcia stacjonarne w szkołach, bo to daje lepsze efekty, zwłaszcza takie zdanie mieliśmy w przypadku dzieci najmłodszych tych z klasy 1-3. Ale ostatnie wzrosty zachorowań, które mieliśmy okazję obserwować w poprzednich kilku dniach, czy kilkunastu doprowadziły jednak do decyzji o przejściu na nauczanie zdalne, nauczanie na odległość także i tych dzieci najmłodszych. 

W ostatnich dniach widać co najmniej wypłaszczenie, a nawet pewien spadek liczby zachorowań, jeżeli ten trend utrzyma się w kolejnych dniach, być może będzie możliwość powrotu do nauczania stacjonarnego, przynajmniej tych dzieci najmłodszych, a także maturzystów i ósmych klas. Jako ministerstwo edukacji będziemy za kilka dni prawdopodobnie takie wnioski przedkładali panu premierowi i rządowi, natomiast decyzja będzie zależała przede wszystkim od ministerstwa zdrowia i zdania epidemiologów, którzy rozstrzygną, czy ze względów higienicznych taki powrót będzie możliwy.


Sporo ekspertów wskazuje, że pójście dzieci do szkół spowodowało właśnie ten wyskok epidemiczny.


A jednocześnie druga część ekspertów mówiła, że to nie miało wiele wspólnego, że raczej winna była taka ogólna większa aktywność społeczna, nie tylko i wyłącznie związana z samym powrotem dzieci i młodzieży do szkół. Przypomnę zresztą, że większość krajów zachodniej Europy nie zamknęła szkół, tam nadal trwa nauczanie stacjonarne i tam raczej przyjęto ten model, który u nas obowiązywał jeszcze niedawno, to znaczy te szkoły, w których pojawiają się zakażenia, zagrożenie epidemiczne zwiększone - tam podejmowane są decyzje o tymczasowym przechodzeniu na nauczanie zdalne. 

U nas, ponieważ był jednak duży wzrost zachorowań, zdecydowano się na inną decyzję. Być może po 29 listopada, do którego dnia trwa ten okres zawieszenia zajęć w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, będzie można powrócić przynajmniej do części zajęć stacjonarnych w tych najmłodszych klasach i niektórych klasach starszych.


Czy w przyszłym tygodniu poznamy decyzję w tej sprawie, czy będziemy czekali do ostatniego dnia?


Decyzje są na 29 listopada, więc na pewno kilka dni przed tą datą pojawią się informacje ze strony pana premiera, jaka będzie ostateczna decyzja.


Dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.06.2021

"Ten półmaraton będzie wyglądał zupełnie inaczej niż to, do czego wszyscy są przyzwyczajeni, jest to edycja wyjątkowa. Po pierwsze biegamy w czerwcu, a zawsze biegaliśmy w maju, po drugie będzie edycja nocna po raz pierwszy od 2013 roku" - mówi organizator półmaratonu.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce
16.06.2021

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.


Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Mecze polskich spraw Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

dziennikarz sportowy, komentator
14.06.2021

"Fakt, że jedziemy do Petersburga i gramy na rosyjskiej ziemi ze Słowakami i Szwedami to jest niecodzienna sytuacja" - mówi Stefan Szczepłek.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok