Radio Białystok | Koronawirus | Niedzielski: od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia przeciw COVID-19

Niedzielski: od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia przeciw COVID-19

23.12.2020, 10:05, akt. 10:11

Zapisy dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia – wyjaśnił w środę (23.12) zasady zapisów na szczepienia przeciw COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski - fot. Adam Guz/KPRM
Minister zdrowia Adam Niedzielski - fot. Adam Guz/KPRM

W jaki sposób będzie można zapisać się na szczepienie?

Minister pytany był w Trzecim Programie Polskiego Radia o to, kiedy ruszą zapisy dla osób spoza grup priorytetowych, czyli nieobjętych pierwszeństwem szczepienia z powodu wykonywania określonego zawodu narażającego w wyższym stopniu na ryzyko zakażenia, np. medyków, farmaceutów, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, czy też ze względu na podeszły wiek.

Ruszamy od 15 stycznia. Mamy przygotowaną już infolinię pod numerem 989, pod którą będą zbierane te zapisy, ale te zapisy zbierać będzie można też innymi kanałami – w swojej pobliskiej przychodni czy poprzez elektroniczny formularz, który też będzie dostępny na stronach internetowych związanych z resortem zdrowia. Te metody wszystkie zostaną uruchomione 15 stycznia, bo też będziemy wtedy dokładnie wiedzieć, do jakich punktów można się zapisać 

– wyjaśnił minister.

Mamy priorytet, by zaszczepić medyków, ale też personel niemedyczny, który pracuje w szpitalach, DPS-ach, gdzie ryzyko zakażenia jest największe

 – dodał.

Niedzielski: na epidemię należy patrzeć również przez pryzmat liczby zgonów

Minister zapewnił też, że cały czas będzie prowadzana kampania medialna w tej sprawie – spoty w telewizji, komunikaty w internecie.

Szef MZ przypomniał, że pierwsze szczepienia zaplanowano na 27 grudnia. Na początku odbywać będą się w wyznaczonych szpitalach. Pierwszy pacjent ma być zaszczepiony w warszawskim szpitalu W MSWiA.

Minister ostrzegł też przed "widmem trzeciej fali", która w różnych krajach już się materializuje.

Przypomnę, że mamy średnio w tygodniu 10 tys. wykrywanych zakażeń, co w porównaniu z sytuacją sprzed drugiej fali jest i tak sytuacją o wiele bardziej niebezpieczną, dramatyczną, jeśli tak można powiedzieć 

– oznajmił.

Dodał, że na epidemię należy patrzeć nie tylko przez pryzmat liczby nowych zakażeń, ale również liczby zgonów, czy zagrożenia nowym, zmutowanym wirusem, który szybciej się rozprzestrzenia, a także z perspektywy tego, że trzecia fala "wystartuje z poziomu 10 tys. zachorowań dziennie".

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: w drugim dniu Świąt szczepionki przeciw Covid-19 dotrą do Polski

22.12.2020, 15:56

W drugim dniu Świąt szczepionki dotrą do Polski - przekazał we wtorek (22.12) premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że Narodowy Program Szczepień będzie największym zadaniem logistycznym ostatnich lat.


Pfizer i Moderna zbadają skuteczność szczepionek przeciw nowej mutacji koronawirusa

22.12.2020, 14:10

Pfizer i Moderna sprawdzą, czy produkowane przez nie szczepionki przeciw Covid-19 są skuteczne również w przypadku nowej mutacji koronawirusa odkrytej w Wielkiej Brytanii - poinformowała we wtorek (22.12) stacja CNN.


USA: Prezydent elekt Joe Biden zaszczepiony przeciwko koronawirusowi

22.12.2020, 08:56

Amerykański prezydent elekt Joe Biden został w poniedziałek (21.12) zaszczepiony przeciwko koronawirusowi. Drugą dawkę preparatu Pfizera otrzymać ma za trzy tygodnie, jeszcze przed zaplanowaną na 20 stycznia prezydencką inauguracją.


KE dopuściła na unijny rynek szczepionki firmy Pfizer i BionTech

21.12.2020, 19:01

Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BionTech. Kilka godzin wcześniej zielone światło dla ich autoryzacji dała Europejska Agencja Leków.


Morawiecki: Polska jest gotowa do dystrybucji i przeprowadzania akcji szczepień

21.12.2020, 15:40

Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę firm Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19. Na tej podstawie KE podejmie decyzję o dopuszczeniu szczepionki na rynek. Polska jest gotowa do dystrybucji i przeprowadzania akcji szczepień - podkreślił w poniedziałek (21.12) premier Mateusz Morawiecki.


Wielka Brytania: nowy wariant koronawirusa ma niezwykle dużą liczbę mutacji

21.12.2020, 12:24

Nowy wariant koronawirusa, który szybko rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii, ma "niezwykłą dużą liczbę mutacji" - poinformowała w poniedziałek (21.12) wirusolog Wendy Barclay w wywiadzie dla BBC.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok