Radio Białystok | Koronawirus | Naukowcy z UMB i UwB badają długofalowe zdrowotne i społeczne skutki COVID-19

Naukowcy z UMB i UwB badają długofalowe zdrowotne i społeczne skutki COVID-19

4.01.2021, 15:06, akt. 15:25

Jak zakażenie koronawirusem wpłynęło na zdrowie fizyczne, ale też psychikę i zachowania społeczne mieszkańców Białegostoku badają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersytetu w Białymstoku w ramach rozpoczętego kilkuletniego projektu.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Naukowcy badają długofalowe skutki COVID-19

Na badanie "Koniec początku czy początek końca? Krótko i długoterminowe trajektorie zdrowotnych i psychospołecznych efektów pandemii COVID-19" dostali 2,9 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Nauki.

Rozpoczął się pilotaż tego badania, który potrwa do końca stycznia 2021 r. Cały projekt zaplanowano do 2024 r., ale pierwszych wniosków można się spodziewać za pół roku, a być może jeszcze wcześniej - poinformował kierujący projektem prof. Karol Kamiński, kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), jednocześnie kierujący badaniem populacyjnym Białystok Plus, w oparciu, o które będzie realizowany projekt covidowy.

Unikatowe w naszym projekcie jest to, że dzięki badaniu Białystok Plus prowadzonemu od kilku lat posiadamy doskonałą grupę porównawczą sprzed pandemii, co umożliwia obiektywną ocenę skutków, jakie wywołała pandemia. Myślę, że to wyróżnia nas w skali kraju, a może nawet Europy 

- powiedziała dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB.

Kto weźmie udział w badaniu?

Łącznie naukowcy chcą przebadać około dwóch tysięcy osób, w różnych grupach. Będą nimi objęci pacjenci, którzy z powodu zakażenia byli hospitalizowani (bazą będzie Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB), osoby z cukrzycą i chorobą wieńcową - jako pacjenci z grup podwyższonego ryzyka (będzie oceniania dostępność do leczenia przed pandemią i w jej trakcie). Zaplanowano też szersze, ogólnopolskie telefoniczne badania socjologiczne, w trakcie których respondenci będą pytani o przebieg choroby, jej objawy, wpływ zakażenia na zdrowie i życie.

Według wskazań lekarzy, u tych, którzy byli w szpitalu (ale nie u wszystkich) będą - wykonywane badania, np. TK klatki piersiowej, by zobaczyć, czy i jakie powikłania zostawił koronawirus. 

Ciekawe jest to, jak długo utrzymują się zmiany zapalne w płucach, które obserwujemy w przebiegu choroby i jaka jest ich ewolucja - mówi Malinowska-Moniuszko.

Lekarze chcą też zbadać, dlaczego jedne osoby przechodzą chorobę bardzo ciężko, a inne lekko.

Badani, którzy nie mieli objawów, albo mieli je niespecyficzne, mają też mieć wykonywane testy na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi.

Nasza wiedza na temat pandemii w Polsce jest bardzo słaba. Nie mamy praktycznie żadnych dużych danych, analiz, które byłyby publicznie dostępne, w związku z tym nie wiemy, kto się zakaża, w jaki sposób. Mamy tylko suche cyfry, nie jesteśmy w stanie określić, jaki odsetek społeczeństwa miał kontakt z wirusem, czy miało wpływ na postrzeganie ochrony zdrowia, samego siebie, własnego zdrowia 

- mówi prof. Kamiński.

U mieszkańców nasiliły się zaburzenia lękowe

Przed pandemią, w ramach badania Białystok Plus, naukowcy zebrali dane o zdrowiu około tysiąca mieszkańców miasta i do tych danych nowe będą porównywane. Nie podsumowano jeszcze wstępnych informacji w projekcie covidowym, ale - jak mówi prof. Kamiński - już widać, że u mieszkańców nasiliły się zaburzenia lękowe, depresyjne i ludzie źle sobie radzą z pandemią.

Dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska zaznacza, że z jej doświadczenia wynika, że te osoby, które same ciężko przechorowały COVID-19, albo doświadczyły np. śmierci bliskich z powodu zakażenia koronawirusem, chętniej uczestniczą w badaniach naukowych. Prof. Karol Kamiński dodaje, że widać polaryzację w polskim społeczeństwie w temacie pandemii: jedni chętnie o tym mówią, inni są źle nastawieni, nie chcą mówić ani się badać, czy spotykać się z lekarzami.

W projekcie - od strony socjologicznej - bierze także udział Uniwersytet w Białymstoku (UwB). Uczelnia podała w informacji prasowej, że badanie powinno pozwolić określić, jaki rzeczywisty procent mieszkańców Białegostoku zetknął się z zakażeniem koronawirusem.

W konstruowaniu ankiet do badań i planowanych wskaźników pomiarów główną rolę odgrywa dr nauk humanistycznych Łukasz Kiszkiel z Instytutu Socjologii. 

Wskaźniki używane w badaniu będą także odniesione do danych europejskich pochodzących z innych pomiarów, m.in. z ESS (European Social Survey), dzięki częściowemu zastosowaniu tych samych pytań, co w rezultacie pozwoli "zmapować" sytuację Białegostoku i Polski na tle innych państw 

- podkreśla cytowany w komunikacie dr Kiszkiel.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Eksperci: skutki koronawirusa dla rynku pracy mogą być odroczone

29.12.2020, 09:19

Perturbacje wywołane pandemią przyniosły relatywnie niewielki wzrost bezrobocia rejestrowanego, skutki koronawirusa dla rynku pracy mogą być jednak odroczone. Jednocześnie po raz pierwszy na tak dużą skalę zaczęła być stosowana praca zdalna - ocenili eksperci 2020 r. na rynku pracy.


Jak pandemia COVID 19 wpłynęła na białostoczan?

14.12.2020, 08:30

"Celem projektu jest ocena tego długotrwałego wpływu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na populację Białegostoku. Chcemy ocenić występowanie przeciwciał, dowiedzieć się dlaczego niektórzy pacjenci bardzo ciężko przechodzą COVID, a niektórzy praktycznie bezobjawowo" - mówi prof. Anna Moniuszko-Malinowska.


Ozdrowieńcy z COVID-19 często mają wzmożone napięcie mięśniowe

12.12.2020, 08:59

Ozdrowieńcy, w tym młode osoby, często mają wzmożone napięcie mięśniowe i dlatego potrzebują nie tylko rehabilitacji oddechowej, ale i ruchowej. COVID-19 jak grypa osłabia mięśnie – zauważyła dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione z Collegium Medicum UJ w Krakowie.


Włochy: Pomoc psychologiczna dla Polaków, którzy mają problemy na tle pandemii

7.12.2020, 17:38

Bezpłatną pomoc psychologiczną dla Polaków we Włoszech, borykających się z problemami z powodu pandemii, uruchomił konsulat generalny RP w Mediolanie. "Psychologiczne skutki pandemii mogą być groźne dla zdrowia" - powiedziała psycholog Anna Barecka-Bocchiola.


Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów: niektóre powikłania po COVID-19 nawet do trzech miesięcy

7.12.2020, 08:07

Powikłania związane ze spadkiem wydolności po przebytym zakażeniu koronawirusem oraz utrata węchu i smaku u większości pacjentów mogą utrzymywać się nawet do trzech miesięcy - przyznał prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr hab. Maciej Krawczyk.


Naukowcy nawołują, by już zastanawiać się, jak unikać kolejnych epidemii

6.12.2020, 15:02

Pora wyciągnąć wnioski z pandemii COVID-19 i zastanowić się, jak w przyszłości uniknąć transmisji kolejnych wirusów odzwierzęcych na człowieka - apelują naukowcy.


Ekspert: dla wielu osób pandemia jest traumą

29.11.2020, 18:14

Izolacja społeczna, niepewność związana z rozwojem pandemii, obawy o zdrowie swoje i najbliższych, poczucie lęku, obniżenie nastroju, długotrwały stres powodują, że wiele osób doświadcza traumy - powiedziała dr Agata Rudnik z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok