Radio Białystok | Koronawirus | Przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii będą musieli wykonać test na obecność koronawirusa

Przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii będą musieli wykonać test na obecność koronawirusa

8.01.2021, 15:30, akt. 15:37

Wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii, w tym obywatele brytyjscy, będą musieli mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonanego w ciągu 72 godzin przed wyjazdem - zapowiedział w piątek (8.01) minister transportu tego kraju Grant Shapps.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Nowe zasady wejdą w życie w przyszłym tygodniu, choć nie podano jeszcze dokładnej daty. Shapps w rozmowie z radiem LBC powiedział jedynie, że prawdopodobnie będzie to środa lub czwartek.

Brak testu z negatywnym wynikiem będzie skutkował natychmiastowym nałożeniem grzywny w wysokości 500 funtów. Jak podkreślono, test nie zwalnia z obowiązku izolacji w przypadku przyjazdu z kraju, który nie znajduje się na liście bezpiecznych, ani z przestrzegania ograniczeń w przemieszczaniu się, wprowadzonych w ramach lockdownu. Nadal trzeba będzie także podawać dane na temat planowanego miejsca pobytu w pierwszych 14 dniach po przyjeździe. Obowiązkowa izolacja po przyjeździe z zagranicy wynosi 10 dni, ale można ją skrócić w przypadku wykonania w piątym dniu po przyjeździe odpłatnego testu.

Mamy już wprowadzone znaczące środki zapobiegające importowaniu przypadków COVID-19, ale wraz z rozwojem nowych szczepów tego wirusa za granicą musimy podjąć dalsze środki ostrożności. Wraz z istniejącym obowiązkowym okresem izolowania się pasażerów wracających z krajów wysokiego ryzyka, testy przed odlotem zapewnią dalszą linię obrony 

- oświadczył Shapps.

Z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu zwolnione będą dzieci poniżej 11. roku życia, przewoźnicy w ruchu towarowym i pasażerskim, osoby przyjeżdżające z krajów, w których nie ma odpowiedniej infrastruktury do ich przeprowadzenia, choć w tym przypadku szczegóły zostaną jeszcze doprecyzowane, oraz przyjeżdżający z Irlandii, która ma umowę z Wielką Brytanią o wspólnej przestrzeni podróżnej.

Nowe zasady wjazdu odnosić się będą do Anglii, Szkocji i Walii, ale trwają rozmowy z rządem Irlandii Północnej na temat objęcia nimi także tej części kraju.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedłużono zakaz lotów z Wielkiej Brytanii

5.01.2021, 18:56

Rozporządzenie w sprawie zakazu lotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Polski przedłużono do 13 stycznia.


Wielka Brytania: Pierwszy pacjent zaszczepiony preparatem firmy AstraZeneca

4.01.2021, 18:35

W poniedziałek (4.01) w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się szczepienia z użyciem szczepionki przeciw COVID-19 opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. Pierwszym pacjentem, który otrzymał ten preparat, był 82-letni Brian Pinker z Oksfordu.


Wielka Brytania: nowy wariant koronawirusa ma niezwykle dużą liczbę mutacji

21.12.2020, 12:24

Nowy wariant koronawirusa, który szybko rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii, ma "niezwykłą dużą liczbę mutacji" - poinformowała w poniedziałek (21.12) wirusolog Wendy Barclay w wywiadzie dla BBC.


Większość Brytyjczyków nie wjedzie do UE z powodu restrykcji epidemicznych

10.12.2020, 16:40

Większość Brytyjczyków nie będzie mogła wjechać po 1 stycznia do państw Unii Europejskiej, gdyż po zakończeniu okresu przejściowego Wielka Brytania nie będzie objęta regulacjami dotyczącymi podróżowania w czasie pandemii COVID-19 - podał w czwartek (10.12) "Financial Times".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok