Radio Białystok | Koronawirus | Niedzielski: najpierw będą szczepione osoby powyżej 80 lat

Niedzielski: najpierw będą szczepione osoby powyżej 80 lat

11.01.2021, 13:40, akt. 13:57

W pierwszej kolejności z tzw. grupy pierwszej szczepione będą osoby, które ukończyły 80 lat, potem osoby powyżej 70 lat - poinformował podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że ta "hierarchia" szczepień będzie zapisana w rozporządzeniu epidemicznym.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Krystian Maj/KPRM
Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Krystian Maj/KPRM

Szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się 25 stycznia

Minister zdrowia wraz z szefem KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień Michałem Dworczykiem przedstawił w poniedziałek (11.01) na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia informację na temat realizacji Narodowego Programu Szczepień. Odnieśli się m.in. do harmonogramu szczepień w poszczególnych grupach priorytetowych. Szef resortu zdrowia zauważył w kontekście określania grup do szczepień, że akcji szczepień przyświecają dwa cele - zmniejszenie śmiertelności i udrożnienie systemu opieki zdrowotnej.

To są naprawdę dwa fundamentalne cele, które przyświecają definiowaniu hierarchii, czy pewnej priorytetyzacji grup, które będą szczepione. Dlatego z grupy pierwszej zaczniemy od osób najbardziej zaawansowanych wiekowo, które w największym stopniu są narażone na ryzyko zgonu 

- powiedział Niedzielski. 

Wyjaśnił, że osoby powyżej 80. roku życia będą mogły umawiać się na szczepienie poprzez infolinię NFZ 989, Internetowe Konto Pacjenta czy bezpośrednio w punkcie szczepień. 

Same szczepienia dla tych pacjentów rozpoczną się od 25 stycznia.

Minister mówiąc dalej o priorytecie szczepienia najbardziej zaawansowanych wiekowo osób zaznaczył, że wraz z wiekiem to ryzyko zgonu rośnie wykładniczo. Eksperci wskazują, że grupie osób powyżej 80. roku życia śmiertelność z powodu zakażenia koronawirusem wynosi 20 proc., a nawet więcej.

- Dlatego zaczniemy od grupy 80 plus, a następną podgrupą, jeśli można tak powiedzieć, będzie kolejna grupa osób powyżej 70. roku życia i będziemy stopniowo schodzili - argumentował. 

Zauważył, że ta najbardziej zaawansowana wiekowo grupa liczy ponad 1,5 mln osób.

Szef MZ: Musi być jakaś reguła, żeby nie doprowadzać do marnowania szczepionek

Równocześnie minister zaznaczył też, że grupy priorytetowe będą zapisane w rozporządzeniu epidemicznym. 

- Tak, żeby oprócz Narodowego Programu Szczepień pojawiła się pewna regulacja, która będzie podstawą formalną do szczepienia - wyjaśnił nawiązując do "nadużywania prawa" w kontekście kolejności szczepień, do czego doszło w ostatnich tygodniach w kilku placówkach. 

Szef resortu stwierdził też, że korzystanie z prawa pierwszeństwa do szczepień musi mieć podstawę formalną, by naruszania w tym zakresie móc karać. Wytłumaczył, że w rozporządzeniu znajdzie się podział grupy pierwszej na podgrupy.

- Pokazujemy regułę, że jeżeli ktoś wypada z grupy konkretnej, to jest możliwość szczepienia osoby z grupy, która jest następna. Musi być jakaś reguła, żeby nie doprowadzać do marnowania szczepionek - powiedział minister przypominając, że do tej pory nie wykorzystano 369 dawek, głównie z powodu ich uszkodzenia.

Zdecydowana większość to nie kwestie sytuacji, w której nie byłoby osoby do zaszczepienia - to dotyczyło tylko 7 dawek, ale w większości to uszkodzenia techniczne nie zawsze wynikające z transportu u nas. Były to przykładowo problemy z denkiem fiolki po zamrożeniu - powiedział. 

Wyjaśnił, że takie sytuacje będą "w normalnym trybie reklamowane i zgłaszane do producenta".

Do grupy pierwszej, oprócz seniorów, zaliczono także pensjonariuszy domów pomocy społecznej, nauczycieli i pracowników mundurowych. 

Do drugiej z kolei osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, a także te, które są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstego odwiedzania placówek medycznych oraz osoby, których praca zapewnia funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są w większym stopniu na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dworczyk: Do końca marca mamy szansę zaszczepić 3 miliony Polaków

11.01.2021, 11:48

Tempo szczepień przeciwko koronawirusowi zależy od dostaw preparatu - podkreśla szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień mówił na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia, że do końca marca jest szansa na zaszczepienie 3 milionów osób.


Niedzielski: zmniejszamy rezerwę szczepionek pozostawioną dla osób już zaszczepionych

11.01.2021, 10:55

Ponieważ dostawy szczepionek są płynne, rząd zmniejsza rezerwę szczepionek, która dotąd była pozostawiona dla osób już zaszczepionych - poinformował w poniedziałek (11.01) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Wykryto 4 622 nowe zakażenia koronawirusem w kraju - 75 przypadków w Podlaskiem

11.01.2021, 10:31

Badania potwierdziły 4 622 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 75 osób – podało w poniedziałek (11.01) Ministerstwo Zdrowia.


Tylko w czterech gminach powiatu łomżyńskiego będą szczepienia na COVID-19

11.01.2021, 08:42

Tylko w czterech gminach powiatu łomżyńskiego placówki medyczne zgłosiły się do organizacji punktów szczepień przeciwko Covid-19. W pozostałych gminach brak pracowników, a personel medyczny jest w zaawansowanym wieku.


Kolejna partia szczepionek przeciwko COVID-19 jest już w Polsce

11.01.2021, 08:24

W poniedziałek (11.01) w godzinach porannych do Polski trafił kolejny transport szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Pfizer - poinformował szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.


Dworczyk: niewiele szpitali węzłowych zdecydowało się szczepić w soboty i niedziele

10.01.2021, 13:13

Liczba szczepień w weekend zależy od organizacji pracy szpitali węzłowych. Mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony Agencji Rezerw Materiałowych, niewiele placówek zdecydowało się szczepić w soboty i w niedziele - powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.


15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70 lat

10.01.2021, 07:55

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia. E-skierowania dla tej grupy wystawione zostaną automatycznie, według PESEL – przypomniała konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok