Radio Białystok | Koronawirus | Ruszył program opieki nad dziećmi, które przeszły COVID-19

Ruszył program opieki nad dziećmi, które przeszły COVID-19

11.01.2021, 19:10, akt. 19:23

Szpital dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie rozpoczął realizację programu opieki nad dziećmi i młodzieżą po zakażeniu SARS-CoV-2. W placówce młodzi pacjenci przejdą badania, otrzymają poradę, także psychologiczną, mogą zostać zakwalifikowani na rehabilitację.

Fotolia.com
Fotolia.com

Program jest przeznaczony dla pacjentów z dowolnego miasta

Program jest nie tylko dla dzieci po ciężkiej infekcji, ale i dla tych, które przebyły zakażenie bezobjawowo lub małoobjawowo, a takich jest najwięcej. Sprawdzimy, czy infekcja nie spowodowała u małych pacjentów negatywnych dla zdrowia skutków, zwłaszcza uszkodzeń układu oddechowego i układu krążenia 

– powiedziała w poniedziałek (11.01) dr Katarzyna Przybyszewska, z-ca dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Jak podkreśliła, w placówce dzieci mogą też liczyć na pomoc psychologiczną lub ewentualnie psychiatryczną – takie konsultacje są przeznaczone także dla pacjentów, którzy nie przeszli zakażenia. 

Ograniczony kontakt z rówieśnikami spowodowany nauczeniem zdalnym, brak możliwości wyjazdów (…), to wszystko odbija się na zdrowiu psychicznym – zwróciła uwagę z-ca dyrektora w szpitalu im. św. Ludwika.

Dzieci wymagające rehabilitacji ruchowej i oddechowej – mogą zostać skierowane na dwu-, trzytygodniowy pobyt w Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie, filii szpitala.

Rodzice, którzy chcą skonsultować swoje dzieci, powinni dzwonić pod nr tel. 722 331 000.

Dziecko, które zostanie przyjęte do szpitala w ramach programu, musi mieć ukończone pięć lat, a nieskończone 18 lat. Niezbędne jest potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 testem PCR lub antygenowym (muszą upłynąć trzy miesiące od daty testu do przewidywanej daty przyjęcia do szpitala).

Program jest przeznaczony dla pacjentów z dowolnego miasta, miejscowości, także spoza województwa. 

Póki co nie ma limitu w liczbie zgłoszeń.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rzecznik MZ: rodzice wcześniaków będą zgłaszani do szczepień jako personel niemedyczny

7.01.2021, 12:31

Rodzice wcześniaków będą zgłaszani do szczepień przeciw COVID-19 jako personel niemedyczny - zapowiedział w czwartek (7.01) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił, że skierowanie na szczepienie wystawi personel oddziału neonatologicznego, który opiekuje się dzieckiem.


Coraz więcej dzieci ma problemy zdrowotne związane z nauczaniem zdalnym - alarmują specjaliści

6.12.2020, 09:30

Coraz więcej dzieci, które z powodu nauczania zdalnego spędzają w pozycji siedzącej od 4 do 10 godzin dziennie, odczuwa dolegliwości bólowe - mówi fizjoterapeuta Adam Markiewicz z Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.


Przybywa dzieci z pediatrycznym zespołem zapalnym po przebytym COVID-19

24.11.2020, 16:51

Przybywa dzieci z ciężkimi objawami PIMS-TS, czyli pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego ujawniającego się po przebytym COVID-19. Tylko w ostatnich dziewięciu dniach do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie trafiło dziewięcioro takich dzieci.


18-latek przeszedł przeszczep obu płuc zniszczonych przez Covid-19

28.05.2020, 11:47

W Mediolanie przeprowadzono u 18-latka pierwszą w Europie operację przeszczepu obu płuc, zniszczonych przez koronawirusa - podały w czwartek (28.05) włoskie media. Nastolatek był w ciężkim stanie, a jego płuca, jak mówią lekarze, zostały "spalone" w ciągu kilku dni.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok