Radio Białystok | Koronawirus | Specjaliści sprawdzą skuteczność stosowanych w Polsce metod leczenia COVID-19

Specjaliści sprawdzą skuteczność stosowanych w Polsce metod leczenia COVID-19

13.01.2021, 11:12, akt. 11:49

Różnym wariantom terapii stosowanych w Polsce w leczeniu COVID-19 od początku epidemii przyjrzą się specjaliści Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Udział w projekcie zadeklarowało 30 polskich ośrodków leczących zakażenia SARS-CoV-2. Eksperci planują analizę danych 10 tys. chorych.

Projektem pokieruje prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak. Wyniki mają umożliwić ocenę skuteczności i bezpieczeństwa badanych leków w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej oraz wskazać optymalne warunki leczenia.

Badane będą głównie terapie zalecane w aktualnych rekomendacjach Towarzystwa dotyczących zakażeń SARS-CoV-2, w tym leczenie takim lekami jak remdesiwir i tocilizumab.

Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prowadziło już programy badawcze w wielu ośrodkach, w tym wciąż realizowany program EpiTer-2. Od 2015 r. pozwolił on zebrać dane dotyczące około 13 tys. chorych leczonych w Polsce z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wyniki analiz zostały już opublikowane w 13 pracach oryginalnych w renomowanych czasopismach.

- Mamy nadzieję, że wola współpracy polskich ośrodków i wcześniejsze doświadczenia pozwolą na powtórzenie tego sukcesu w ramach projektu SARSTer - zaznacza prof. Rober Flisiak, kierownik projektu.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szczepionki Moderny i Pfizera – porównanie

12.01.2021, 17:07

Mechanizm działania szczepionek Moderny i konsorcjum Pfizera i BioNTech jest taki sam. Produkty różnią się jednak m.in. warunkami, w jakich powinny być przechowywane i terminem podawania drugiej dawki.


Osocze ozdrowieńców u ciężko chorych na COVID-19 nie daje efektu

12.01.2021, 17:02

Podawanie osocza ozdrowieńców nie daje efektu u osób ciężko chorych na COVID-19, leczonych na oddziale intensywnej terapii – wykazały międzynarodowe badania REMAP-CAP. Kolejne obserwacje mają wykazać zasadność takiego leczenia w mniej ciężkich przypadkach.


Ruszył program opieki nad dziećmi, które przeszły COVID-19

11.01.2021, 19:10

Szpital dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie rozpoczął realizację programu opieki nad dziećmi i młodzieżą po zakażeniu SARS-CoV-2. W placówce młodzi pacjenci przejdą badania, otrzymają poradę, także psychologiczną, mogą zostać zakwalifikowani na rehabilitację.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok