Radio Białystok | Koronawirus | Do środy (13.01) przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników oświaty

Do środy (13.01) przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników oświaty

14.01.2021, 13:01, akt. 13:06

Do środy (13.01) przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników administracji oświaty, z czego wyniki są już znane dla 60 tys. osób; wskazują one, że zakażenie koronawirusem wykryto u zaledwie 2 proc. nauczycieli - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Photo created by teksomolika - www.freepik.com
Photo created by teksomolika - www.freepik.com

Zakażenie koronawirusem wykryto u zaledwie 2 procent nauczycieli i pracowników administracji

Przemysław Czarnek pytany był w czwartek (14.01) na konferencji prasowej o to, jak przebiega testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa oraz ile osób zostało przebadanych i czy znane już są pierwsze wyniki.

Jeśli chodzi o testowanie, mamy informacje od Głównego Inspektora Sanitarnego, że do dnia wczorajszego przetestowano, przebadano 80 tys. nauczycieli i pracowników administracji oświaty, z czego wyniki są już dla 60 tys. osób

- odpowiedział minister.

Jak mówił, "wyniki te wskazują na to, że zakażenie koronawirusem wykryto u zaledwie 2 procent nauczycieli i pracowników administracji". "Proszę się też nie martwić, bo ci, którzy mają karonawirusa i będą musieli w związku z tym zostać w izolacji przez jakiś czas, będą zastąpieni przez innych nauczycieli. Tutaj dyrektorzy szkół takie decyzje będą podejmować" - podkreślił Czarnek.

Dodał, iż cieszy się z tego, że wykryty poziom zakażeń poprzez testowanie nauczycieli jest niewielki. "Cieszę się również, że w tych dwóch procentach wyeliminowaliśmy dzięki testowaniu możliwość przenoszenia się koronawirusa w środowisku szkolnym, bo temu właśnie to testowanie służy" - zaznaczył szef MEN.

Poinformował, że w czwartek i piątek odbędą się kolejne testy. "Nauczyciele poznają swoje wyniki ostatecznie już w ten weekend" - podkreślił.

Minister, mówiąc o szczepieniach nauczycieli zaznaczył, że w pierwszym kwartale zagwarantowano szczepionki dla około 3 mln osób. "I oczywiście w pierwszej grupie osób, które będą szczepione, są również nauczyciele, ale w pierwszej kolejności, z uwagi na ilość szczepionek, będę szczepione osoby najstarsze, bo one są najbardziej narażone na utratę życia" - powiedział Czarnek.

"Mam wielką nadzieje, że nauczyciele będą zaszczepieni jeszcze w pierwszym kwartale, ale póki co, przewidywania są na drugi kwartał" - dodał.


Do tej pory w Polsce wykonano 369 212 szczepień

W czwartek na rządowym profilu #SzczepimySię na Twitterze podano, że do tej pory w Polsce wykonano 369 212 szczepień, do kraju trafiło 1 080 630 dawek szczepionki. Zabezpieczonych dawek na drugie szczepienie jest 521 220, a dostarczonych do punktów – 559 410. Zutylizowano 909 szczepionek. Niepożądane odczyny wystąpiły u 64 zaszczepionych.

Od 25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele. Pierwsi z tej grupy mają być szczepieni seniorzy.

Od poniedziałku trwa testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół na obecność SARS-CoV-2. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przemysław Czarnek: uczniowie klas I-III wracają do szkół, rozporządzenie podpisane

14.01.2021, 12:09

18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, wracają także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym; podpisałem rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w czwartek (14.01) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


Premier Mateusz Morawiecki zachęca w mediach społecznościowych do szczepienia się na COVID-19

14.01.2021, 09:45

Narodowy Program Szczepień zadziała pod warunkiem, że jak najwięcej z nas skorzysta ze szczepionki, gorąco zachęcam do udziału w nim; zadbajmy nie tylko o własne szczepienie, ale też o to, żeby przekonać innych, jak ważna to sprawa - podkreślił we wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.


Zgłoszono ponad 800 straconych szczepionek. "Martwi nas ta wysoka liczba"

13.01.2021, 17:24

Na tę chwilę mamy zaraportowanych w systemie 818 straconych szczepionek - poinformował w środę (13.01) prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok