Radio Białystok | Wiadomości | Przemysław Czarnek: uczniowie klas I-III wracają do szkół, rozporządzenie podpisane

Przemysław Czarnek: uczniowie klas I-III wracają do szkół, rozporządzenie podpisane

14.01.2021, 12:09, akt. 14:31

18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, wracają także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym; podpisałem rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w czwartek (14.01) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Do nauki stacjonarnej w szkołach wracają nie tylko najmłodsi uczniowie

"Za nami decyzja, teraz jej wykonanie. Wracamy do szkół: wracają dzieci z  klas I-III, z najmłodszych roczników szkół podstawowych. Rozporządzenie w  tej sprawie podpisałem w dniu wczorajszym. To, co zapowiedziałem w poniedziałek z ministrem Niedzielskim jest już ubrane w formę prawną" - powiedział minister edukacji i nauki na konferencji prasowej.

Poinformował, że zgodnie z rozporządzeniem, 18 stycznia do nauki stacjonarnej w szkołach wracają nie tylko uczniowie klas I-III szkół podstawowych, ale także wracają zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym, nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych oraz jednostkach pomocy społecznej. "Szkoła ma obowiązek, w związku z powrotem dzieci do szkół z klas I-III zapewnić opiekę świetlicowa dla najmłodszych uczniów" - powiedział.

Ponadto dyrektorzy szkół - jak wskazał Przemysła Czarnek - nadal mogą organizować uczniom klas maturalnych i ósmych konsultacje stacjonarne w  szkołach, w grupach do pięciu osób. "Prosiłbym dyrektorów i nauczycieli o  skorzystanie z tej możliwości, bo zbliżamy się do egzaminów:  ósmoklasisty i maturalnych" - zaapelował.

Możliwa będzie organizacja konkursów, olimpiad, turniejów w szkole, centrum lub placówce. Dajemy też możliwość szkolenia sportowego w szkołach i oddziałach sportowych oraz w szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego

- poinformował minister.

"Żeby wszystko odbywało się maksymalnie bezpiecznie dla środowiska szkolnego, dla nauczycieli, uczniów, dla pracowników administracyjnych i dla rodziców, tych uczniów, którzy będą szli do szkoły, wydaliśmy wytyczne wraz z ministerstwem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym dla klas I-III" - przypomniał Czarnek.

Najważniejsze informacje z tych wytycznych: jedna grupa uczniów -  jedna sala, indywidualny plan dnia dla klasy, np. odrębne wejście do szkoły i przerwy o różnych godzinach. Te wymogi sanitarne, które już znamy od dawna, które dobrze realizujemy: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania, kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Trzeba o tym cały czas dzieciom przypominać (...). Wietrzenie sal i pomieszczeń w częściach wspólnych w czasie przerwy i w czasie zajęć. No, i w miarę możliwości ci sami nauczyciele w czasie zajęć dla danej  klasy

- wymienił.

Wskazał, że są "to wytyczne i zalecenia, to nie są przepisy prawa powszechnie obowiązującego, obligującego wszystkich dyrektorów we  wszystkich szkołach do ich pełnego zastosowania". Jak mówił, "dyrektorzy stosują je w miarę swoich możliwości. Wyjaśnił, że są różne szkoły, różne warunki. "W zdecydowanej większości przypadków będzie je można zastosować w 100 proc." - dodał.

Pozostali uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i studenci, kontynuują naukę zdalną. To jest niestety konieczne z uwagi na sytuację pandemiczną, w jakiej się znajdujemy. 

- wyjaśnił Przemysław Czarnek.

Szef MEiN przypomniał, że "rząd przeznaczył 1 mld zł na informatyzację szkół, zakup sprzętu przez organy prowadzące". "W ramach tych pieniędzy ok. 300 tys. zł zostało przekazane na refundację zakupów, akcesoriów informatycznych" - dodał.

Infolinia dla nauczycieli

Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska poinformowała, że przygotowano specjalną infolinię ze wsparciem technicznym dla nauczycieli, edukatorów, a także młodszych klas. Jak mówiła, wsparcie techniczne będzie można uzyskać "każdego dnia tygodnia, w godzinach zajęć lekcyjnych, a także przed i po".

Infolinia +48 222 500 144 ma być czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6:00-20:00 oraz w weekendy w godz. 8:00-18:00.

Ze względu na sytuację epidemiczną zajęcia stacjonarne dla wszystkich uczniów klas I-III w całym kraju zawieszono 8 listopada. W jej miejsce wprowadzono edukację zdalną. Uczniowie klas starszych przeszli na edukację zdalną 26 października. Wcześniej o tym, czy uczniowie w danej szkole uczyli się w formie stacjonarnej, zdalnej czy hybrydowej zależało od sytuacji epidemicznej w danej szkole lub na danym terenie. Lekcje w formie zdalnej prowadzone były do przerwy z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Zaraz po przerwie rozpoczęły się ferie zimowe w jednym terminie w całym kraju, które potrwają do 17 stycznia.W ramach przygotowania do powrotu najmłodszych uczniów do szkół od  poniedziałku odbywają się badania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół na obecność SARS-CoV-2. Chęć udziału w badaniu wyraziło 165 tys. osób. W ciągu pierwszych trzech dni akcji pobrano wymazy od niemal 80 tys. osób, z których przebadano 60 tys. U 2 proc. osób badania potwierdziły zakażenie.

źródło: PAP | red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Poseł KO: przed powrotem dzieci do szkół, nauczyciele powinni być zaszczepieni

13.01.2021, 12:09

Przed powrotem dzieci do szkół, nauczyciele powinni zostać zaszczepieni przeciwko Covid-19. Tak uważa podlaski poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski, który wystosował w tej sprawie interpelację do ministrów zdrowia i edukacji.


Zdecydowana większość nauczycieli klas I-III z Suwałk, Augustowa i Sejn podda się testom na obecność koronawirusa

13.01.2021, 08:04

Badanie jest dobrowolne i bezpłatne, a oprócz pedagogów mogą się na nie zgłosić pracownicy administracyjni szkół, personel sprzątający, a także konserwatorzy.


Agnieszka Rzeszewska

12.01.2021, 07:42

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".


Prawie 5,5 tys. nauczycieli klas I-III i pracowników podlaskich szkół chce przejść testy na koronawirusa

11.01.2021, 15:06

Prawie 5,5 tys. nauczycieli klas I-III i pozostałych pracowników szkół w Podlaskiem chce przejść testy przesiewowe na koronawirusa. Nieco ponad 3 tys. spośród tych osób to nauczyciele - poinformował w poniedziałek Podlaski Urząd Wojewódzki.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok