Radio Białystok | Gość | Agnieszka Rzeszewska - przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem

12.01.2021, 07:42, akt. 10:04

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka
Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Z Agnieszką Rzeszewską rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Po feriach, 18 stycznia, uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej. Pozwala na to sytuacja epidemiczna w kraju - poinformowali o tym ministrowie zdrowia oraz edukacji i nauki. Czy nauczyciele i szkoły są na to gotowe? Czy to początek powrotu do normalności?

Między innymi o tym z przewodniczącą oświatowej Solidarności w Podlaskiem Agnieszką Rzeszewską rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Od poniedziałku najmłodsi uczniowie wrócą do szkół. Czy pani zdaniem to początek powrotu do normalności i kolejny powód do bycia optymistą?


Agnieszka Rzeszewska: Miejmy taką nadzieję. Bądźmy optymistami. Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny.

Jak wiemy, motorem napędowym rozwoju dziecka jest grupa rówieśnicza, która jest niezbędna, by dziecko prawidłowo funkcjonowało, aby te relacje były poprawne i by dziecko łatwo nabywało wiedzę przez zabawę. Wśród najbliższych sobie wiekiem, pod kontrolą kierownika zabawy, jakim jest nauczyciel w nauczaniu wczesnoszkolnym, z pewnością edukacja jest przyjazna.

Wiem, że czekały na to dzieci, czekali na to rodzice. Jako nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne.

W Podlaskiem ponad 60 proc. nauczycieli zdecydowało się na test przesiewowy na obecność koronawirusa. W całej Polsce 165 tys. pracowników niepedagogicznych, nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego i nauczycieli ze szkół specjalnych podda się temu testowi, by wiedzieć, czy są chorzy, czy nie. Z pewnością jest to na jakiś moment miarodajne. Natomiast czy na dłużej? Nigdy tak nie jest. Niemniej jednak warto spróbować, żeby się dowiedzieć, czy tego schorzenia nie mamy i czy jesteśmy bezpieczni dla innych i dla siebie.


Jeżeli nauczyciele testują się np. dziś i wracają do szkoły w poniedziałek, to przez ten czas może się wiele wydarzyć. Czy są jakieś wytyczne dla nauczycieli, zalecenia, że powinni na przykład zostać w domu i izolować się do czasu powrotu do szkoły?


Takiego komunikatu nie słyszeliśmy, ale nauczyciele to bardzo odpowiedzialna grupa, więc sądzę, że po poddaniu się testowi będą starali się unikać kontaktów z osobami, których wcześniej w ich otoczeniu nie było, tak by ten test był miarodajny, by pójście do szkoły w poniedziałek było bezpieczne dla wszystkich wokół.


Czy "Solidarność" będzie ubiegać się o to, żeby do czasu szczepień nauczyciele byli regularnie poddawani testom?


Zawsze można się poddać testowi. To jest dodatkowa pula, która służy zabezpieczeniu przed pójściem dzieci do szkoły. Natomiast każdy z nas może zadzwonić do swojego lekarza rodzinnego i poddać się testowi, jeśli zauważa u siebie jakieś objawy. Myślę, że to jest wystarczające. Ale gdyby były takie potrzeby, to z pewnością będziemy o to zabiegać.

Część z moich znajomych nauczycieli, zwłaszcza w nauczaniu wczesnoszkolnym, już przeszła tę chorobę, większość na szczęście łagodnie, ale ten test jest potrzebny dla tych, którzy chcą wiedzieć, w jakiej są sytuacji. Warto się przebadać, jeśli idziemy do dużego skupiska ludzi, jakim jest szkoła.


Kiedy w pani ocenie starsi uczniowie i ich nauczyciele będą mogli wrócić do szkoły?


W mojej ocenie... Nie przewidzimy, jak będzie postępowała pandemia. Wiemy, co się dzieje na zachodzie Europy, jak tam szaleje kolejna fala. Miejmy nadzieję, że te trudne ferie, bo trzeba to przyznać, że nie są takie, jakie sobie wymarzyli uczniowie, przyniosą pozytywny skutek, że warto było poświęcić ten krótki urlop w taki sposób, by jednak potem bezpiecznie wrócić do szkoły.

Może to jest dobry prognostyk na to, że za jakiś czas i ósmoklasiści, i maturzyści, a potem kolejni uczniowie będą mogli wrócić do szkoły. Dziś na pewno maturzyści i ósmoklasiści mogą przychodzić na konsultacje do szkoły w pięcioosobowych grupach, więc jest możliwość kontaktu z rówieśnikami i ze szkołą. Mam nadzieję, że część z tego korzysta. Polecam.

Natomiast oczywiście bardzo byśmy chcieli tego, żeby jak najszybciej wróciła normalność i żeby też starsze dzieci mogły już przestać pracować tylko online, bo - jak widać - niekoniecznie jest to takie fajne, jak się wydawało na początku.


Przejdźmy do kwestii szczepień nauczycieli. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że prawdopodobnie osoby z grupy pierwszej między 60. a 70. rokiem życia, nauczyciele i przedstawiciele grup mundurowych będą mogli zacząć zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia. Według danych GUS nauczycieli i pedagogów w Polsce jest około 700 tys. Patrząc na tempo szczepień, to w grupie pierwszej mogą one potrwać kilka tygodni. W grupie z nauczycielami są seniorzy, są mundurowi. Te szacunki wskazują, że w optymistycznej wersji nauczyciele będą zaszczepieni mniej więcej na czas egzaminów ósmoklasistów i egzaminów maturalnych.


Z tego, co słyszałam wczoraj na konferencji, wynika, że będziemy szczepieni na przełomie marca i kwietnia. Oczywiście nie jest to zadowalająca pora, ale wynika to przecież z tego, jak są rozdystrybuowane szczepionki w całej Europie. Nie jesteśmy tutaj wyjątkowo traktowani, tylko wszystkie kraje mają swoje dostawy tak zorganizowane, by było to sprawiedliwe dla wszystkich państw.

Jeśli będzie taka możliwość, będziemy o to zabiegać, by jak najszybciej zaszczepić nauczycieli, zwłaszcza tych starszych, którzy mają obawy o swoje zdrowie i życie.


A jakie są w ogóle nastroje wśród nauczycieli? Czy pedagodzy chcą się szczepić?


Jest bardzo różnie. Ci, którzy przechorowali, zaczynają się zastanawiać. Mają jeszcze trochę czasu i pewnie będą się badać pod kątem ilości przeciwciał, które dają na jakiś czas bezpieczeństwo. Natomiast ci, którzy nie chorowali, w większości oczywiście chcą się zabezpieczyć, bo przecież jest to jedyna metoda, która pozwala uchronić się przed tą chorobą, zachować życie i zdrowie.


Przed nauczycielami jeszcze kilka miesięcy nauczania zdolnego. Na pewno przyda się więc kupiony w ubiegłym roku z rządowym dofinansowaniem sprzęt komputerowy. Czy wszyscy nauczyciele w regionie skorzystali z tej możliwości? Jakiego sprzętu potrzebowali?


Znacząca większość oczywiście tak. Byli tacy, którzy w czasie wakacji czy już na początku pandemii kupili sprzęt i nie potrzebowali go. Ale przecież można było kupić chociażby smartfona, który też jest przydatny w komunikacji.

Myślę, że stanowcza większość zakupiła sprzęt, zwłaszcza że wielu nauczycieli to małżeństwa uczące w szkołach, więc mogli kupić jeden lepszy sprzęt wspólnie. Pytałam kolegów i koleżanki, jak to zrobili. Kupowali bardzo różny sprzęt - np. to, co pomagało zwiększyć jakość kontaktów: kamery dobrej jakości czy inny osprzęt.


Wszystkim nauczycielom i przede wszystkim uczniom życzymy szybkiego powrotu do szkoły. Jeszcze przez tydzień trwają ferie, warto więc oderwać się od komputera, bo w większości przypadków trzeba będzie do niego wrócić. Wyjdźmy na zewnątrz, jest piękna, zimowa aura. Serdecznie do tego zachęcamy. Dziękuję bardzo za rozmowę.


Dziękuję pięknie. Udanych ferii, mamy jeszcze cały tydzień.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

podlaski europoseł PiS
20.01.2021

Czy polscy rolnicy mają szansę na wyrównanie dopłat bezpośrednich, małe miejscowości - na finansowe wsparcie z unijnego programu, a polscy konsumenci - kupowanie żywności takiej samej jakości, jak ta, która trafia na niemiecki czy francuski rynek?

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
20.01.2021

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Bogusław Dębski, fot. Monika Kalicka

Bogusław Dębski

dyrektor szpitala w Zambrowie
19.01.2021

"Centralizacja szpitali to zły pomysł. Gdyby nie szpitale samorządowe to sytuacja pandemiczna w służbie zdrowia byłaby zdecydowanie gorsza" - mówi Bogusław Dębski.


fot. Monika Kalicka

Barbara Górska

nauczycielka
18.01.2021

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
15.01.2021

"Jest wspólne ustalenie, aby w każdej gminie uruchomiona była możliwość dowozu seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie do punktów szczepień" - mówi wojewoda.

dr Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Sylwia Krassowska

dr Joanna Zabielska-Cieciuch [wideo]

lekarz rodzinny
15.01.2021

"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.


Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
14.01.2021

"Projekt WOLSKA łączy wszystko to, co mi w duszy gra. Jest we mnie dużo agresywnych rzeczy, etnicznych, ale i delikatności, melodyjności" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

doradca eksportowy z firmy doradczej ITRO
14.01.2021

Jeśli uda się pokonać pandemię, to 2021 rok może być czasem dużego wzrostu gospodarczego - prognozują eksperci. Zdaniem doradcy eksportowego Sebastiana Sadowskiego-Romanova niektóre firmy, również podlaskie, poradziły sobie także w czasie pandemii.

Beata Leszczyńska, fot. Barbara Sokolińska

Beata Leszczyńska

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14.01.2021

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.


foto: Monika Kalicka

dr Katarzyna Winiecka

socjolog
13.01.2021

"Brexit przyczynił się do tego, że osoby, które były niezdecydowane, ewentualnie osoby, które były nieprzystosowane, wykorzystały dyskusję na temat Brexitu, by podjąć decyzję i wrócić" - mówi dr Katarzyna Winiecka.

Aleksandra Beręsewicz

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom - finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

"Teraz wszystko można zmieścić w laptopie, oprócz gitary i mnie. Gitarę podpinam po prostu do programu i cała reszta, ta magia dzieje się w programie" - mówi Aleksandra Beręsewicz.

Julita Maleszewska, fot. Barbara Sokolińska

Julita Maleszewska

psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom
12.01.2021

Ferie w pandemii nie muszą być nudne - przekonują specjaliści. I apelują do rodziców o zaangażowanie.


Dora, fot. Joanna Szubzda

Dora

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

- Staram się, robiąc cokolwiek, robić to najlepiej jak potrafię, jak to jest możliwe w granicach moich możliwości i wiedzy. Staram się, żeby to było absolutnie profesjonalne.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
12.01.2021

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

duet Funkasanki - finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
11.01.2021

"Poprzedni rok był bardzo dobry dla nas, ten rok planujemy jeszcze lepszy, planujemy dużo koncertów" - mówi Przemek Starachowski.


fot. Monika Kalicka

Joanna Dąbrowska-Pastwa

dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku
11.01.2021

"Nauczyciele widzą, że uczniowie się zamykają, że nie ma z nimi kontaktu. Obserwujemy więcej zaburzeń depresyjnych, młodzież jest przytłoczona sytuacją" - mówi Joanna Dąbrowska-Pastwa.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski

dokumentalista, autor portalu bagnowka.pl
10.01.2021

O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.

Maciej Snitkowski, fot. Marcin Mazewski

Maciej Snitkowski

z zespołu KREHA - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
9.01.2021

"Nie można się ograniczać i myślę, że połączenie naszych wspólnych muzycznych horyzontów przyniosło to, co w tej chwili gramy (..) w tekstach - głównie - słychać bunt, niezgodę na różne rzeczy, wyśmianie niektórych zjawisk."


Michał Ciruk "Cira", fot. Sylwia Krassowska

Michał Ciruk "Cira"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
8.01.2021

"Niebieski Mikrofon to faktycznie jest coś, co sprawia, że chce się walczyć, chce się otworzyć nowe rzeczy tak, jak to było w starych czasach" - mówi białostocki raper "Cira".

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
8.01.2021

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.

Dorota Semeniuk, fot. Marcin Mazewski

"Dora"

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
7.01.2021

"Słuchanie swoich piosenek w radiu jest to bardzo przyjemne. Zastanawiam się jak to jest słuchać tego innym osobom" - mówi Dora.


Izabela Kraśnicka, foto: Monika Kalicka

dr hab. Izabela Kraśnicka

z Uniwersytetu w Białymstoku
7.01.2021

"W kontekście ogólnym jest to chyba jedna z cech naszych czasów - nieprzewidywalna, okrutna, niepotrzebna, smutna, rozczarowująca i pogłębiająca podziały."

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
7.01.2021

"To cudowne, że jako artyści białostoccy, podlascy możemy dzielić się naszą twórczością. Kiedy zobaczyłam, wśród jakich ludzi się znalazłam w plebiscycie, zrobiło mi się bardzo miło. Niesamowite, że spotkamy się na jednej scenie" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

dr Karol Łapiński, fot. Barbara Sokolińska

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
7.01.2021

- Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, co "na rękę" daje około 2061 zł, stawka godzinowa wzrosła z 17 zł do 18,30 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Eryk Mroczko, fot. Mikołaj Rajkowski

Eryk Mroczko

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
6.01.2021

"Chciałbym, żeby moja płyta brzmiała w domach, w głośnikach, nawet za kilkadziesiąt lat. Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka przetrwała próbę czasu" - mówi Eryk Mroczko.

Faustyna Maciejczuk, fot. Sylwia Krassowska

Faustyna Maciejczuk

finalistka Niebieskiego Mikrofonu 2020
6.01.2021

"Ukulele to przesłodki instrument, nadaje wyjątkowego klimatu. Chciałam spróbować z taką radosną twórczością" - mówi wokalistka.

Julianna Urszula Olańska (YUOS), fot. Sylwia Krassowska

Julianna Urszula Olańska / YUOS

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon
6.01.2021

"Pracuję intensywnie nad nowym materiałem, bardzo chciałabym wydać album po polsku" - mówi wokalistka.


Jacek Bartnicki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bartnicki

z grupy "Godzina 12" - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
5.01.2021

"Przez długie okresy zespół był nieaktywny, bo szukaliśmy odpowiedniego głosu. Spotkanie Sylwii było przełomowe" - mówi Jacek Bartnicki.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

pedagog, terapeuta
5.01.2021

"Warto jest poznać techniki, jak zabezpieczyć internet przed niebezpieczeństwem, bo to nie jest tak, że ja mam zabezpieczyć go dlatego, żeby dziecku uprzykrzyć życie, tylko po to, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo" - mówi Robert Ćwikowski.

Krzysztof Murawski

Krzysztof Murawski

z zespołu Complane - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
4.01.2021

"Poświęciliśmy się komponowaniu i być może wkrótce uda się zaprezentować coś z tego, jeśli nie będzie to pełna płyta, to przynajmniej częściowo kilka nowych nagrań" - mówi Krzysztof Murawski.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
4.01.2021

"Mamy nadzieję, że cała młodzież, wszyscy uczniowie późną wiosną będą mogli wrócić już do stacjonarnej nauki" - mówi minister Piontkowski.

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn

dziennikarze Polskiego Radia Białystok
31.12.2020

"Jesteśmy bardzo dumni, szczęśliwi. Ta nagroda jest nie tylko dla nas, a dla wszystkich dziennikarzy, którzy pracowali na Białorusi, narażając swoje życie, zdrowie, swoją wolność" - mówi Alicja Pietruczuk.

Tomasz Krupa, fot. Laura Maksimowicz

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.12.2020

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od czwartku (31.12) od godz. 19:00 do piątku (1.01) do godz. 6:00 obowiązuje ograniczenie przemieszczania się. Czy jeśli będziemy wracali ze spotkania ze znajomymi do domu, możemy spodziewać się np. mandatu?


Witold Karczewski, fot. Barbara Sokolińska

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
30.12.2020

"Był to rok nietypowy, wiele firm ucierpiało, wiele już zniknęło z rynku, a niektóre są w bardzo trudnej sytuacji" - mówi Witold Karczewski.

Płk Sławomir Kocanowski, fot. Sylwia Krassowska (archiwum)

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
29.12.2020

- Myślę, że pandemia, która miała wpływ na naszą pomoc niesioną w województwie podlaskim, udowodniła, że jesteśmy tym wysuniętym ramieniem do wspierania lokalnej społeczności - mówi płk Kocanowski.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
28.12.2020

"Nie mamy innego narzędzia w tej chwili, żeby skończyć ten koszmar, który zgotował nam wirus. Szczepionka to najlepsza, najszybsza i jedyna droga do tego, żeby uodpornić społeczeństwo, nie tracąc przy tym ludzi" - mówi prof. Robert Flisiak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok