Radio Białystok | Koronawirus | Wiceszef MSWiA: rząd rozszerza dofinasowanie transportu na szczepienia przeciw COVID-19

Wiceszef MSWiA: rząd rozszerza dofinasowanie transportu na szczepienia przeciw COVID-19

14.01.2021, 14:37, akt. 14:47

Rząd na wniosek samorządów rozszerza dofinansowanie transportu na szczepienia; pomoc obejmie m.in. dowóz osób powyżej 70. roku życia mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców - poinformował w czwartek (14.01) wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA i pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem, zapowiedział, że rząd dofinansuje ponadto etat koordynatora gminnej infolinii, na którą będą mogli się zgłaszać chętni do skorzystania z transportu na szczepienie.

Od początku tygodnia wojewodowie spotykali się z samorządowcami w terenie. Również my mieliśmy spotkania na poziomie rząd - Komisja Wspólna związane z realizacją poleceń wojewodów, w ramach których samorządy będą organizowały akcję dowożenia osób niepełnosprawnych oraz osób, które w gminach poniżej 100 tysięcy mieszkańców nie mają możliwości dojazdu, do punktu szczepień

- wyjaśnił wiceminister.

Jak zaznaczył, w ramach tych spotkań wynikły wnioski samorządów. "Przede wszystkim takie, że w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców mimo wszystko jest pewna grupa ludzi samotnych, grupa ludzi, która ma utrudniony dojazd czy tramwajem, czy autobusem do punktu szczepień" - podkreślił. 

Postanowiliśmy rozszerzyć dofinansowanie rządu właśnie o duże miasta, aby ich mieszkańcy powyżej 70. roku życia, mający trudności w samodzielnym dotarciu na szczepienie, mogli zamówić transport w gminie

- poinformował Paweł Szefernaker.

Wnioski samorządów, jak tłumaczył, dotyczyły również tego, aby gminy otrzymały dofinansowanie etatu koordynatora gminnej infolinii. 

Każda gmina będzie miała numer telefonu, pod którym mieszkańcy będą mogli zasygnalizować potrzebę dowozu do punktu szczepień. W takiej sytuacji też postanowiliśmy w kwocie 3 tysięcy brutto dofinansować miesięcznie taki etat w każdej gminie

- podkreślił.

Wiceminister zapytany, czy infolinie uda się uruchomić w ten piątek, zaznaczył, że w każdej gminie trwają w tej chwili przygotowania. "Zgłoszenia na szczepienia będą na początku ograniczone dla osób powyżej 80. roku życia, a sama usługa dowozu będzie wykonywana od 25 stycznia, gdy rozpocznie się szczepienie grupy pierwszej" - przypomniał. "Chcielibyśmy, aby infolinie ruszyły jak najszybciej, od jutra, ale organizacja dowozu przez gminy będzie również dopracowywana w przyszłym tygodniu" - dodał.

Jak wyjaśnił Pawel Szefernaker, nowe decyzje dotyczące wspomnianych kwestii zostaną wydane przez wojewodów jeszcze w czwartek.

O zmianach wiceminister poinformował także na Twitterze. "Na wniosek samorządów rząd dofinansuje także w miastach pow. 100 tys. mieszkańców dowóz do punktów szczepień przeciw #COVID-19 osób powyżej 70. rż mających trudności w samodzielnym dotarciu na szczepienie. Każda gmina otrzyma także dofinansowanie etatu koordynatora gminnej infolinii" - napisał.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do środy (13.01) przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników oświaty

14.01.2021, 13:01

Do środy (13.01) przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników administracji oświaty, z czego wyniki są już znane dla 60 tys. osób; wskazują one, że zakażenie koronawirusem wykryto u zaledwie 2 proc. nauczycieli - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


Beata Leszczyńska

14.01.2021, 08:25

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.


Dworczyk: możemy wykonać 3,7 mln szczepień miesięcznie. Ograniczeniem są dostawy

13.01.2021, 17:58

- Zbudowaliśmy zdolności operacyjne na poziomie 3,7 mln szczepień miesięcznie - poinformował szef KPRM. Zastrzegł, że zabiegów jest teraz mniej, ze względu na ograniczone dostawy szczepionek.


Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19?

15.01.2021, 04:08

W piątek,15 stycznia rozpoczyna się rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia rejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. Osoby młodsze mogą na razie zgłaszać chęć zaszczepienia się.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok