Radio Białystok | Koronawirus | Pfizer tymczasowo zmniejsza dostawy szczepionek przeciw COVID-19 dla Europy

Pfizer tymczasowo zmniejsza dostawy szczepionek przeciw COVID-19 dla Europy

15.01.2021, 13:35, akt. 19:45

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego oznajmił w piątek (15.01), że koncern Pfizer zdecydował się tymczasowo ograniczyć dostawy szczepionek przeciw COVID-19 dla całej Europy. Powodem są starania firmy, by zwiększyć produkcję preparatu.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Pfizer zapowiada znaczące zwiększenie dostępności szczepionek w lutym 

Koncern Pfizer zapowiedział w piątek (15.01), że zamierza znacząco zwiększyć produkcję swojej szczepionki przeciw COVID-19, czego efektem ma być zwiększona dostępność preparatu od końca lutego. Tymczasem rozmiary dostaw do Europy mogą być mniejsze.

Według zapowiedzi Pfizera koncern będzie starał się zwiększyć liczbę wyprodukowanych w tym roku dawek szczepionki do 2 mld. To 700 mln więcej, niż pierwotnie zakładano. Jak stwierdziła firma, zanim jednak do tego dojdzie, rozmiar dostaw z fabryki w Puurs w Belgii może ulec wahaniom.

Jako pierwszy o zmniejszonej dostawie szczepionek Pfizera poinformował w piątek Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, który zamiast spodziewanych 43,8 tys. dawek otrzymał 36 tys. 


Dworczyk: być może ograniczenie dostaw przez firmę Pfizer wpłynie na tempo szczepień masowych 

Być może ograniczenie dostaw szczepionki przeciw COVID-19 dla całej Europy wpłynie na tempo szczepień masowych, ale o tym będziemy mogli powiedzieć dopiero, jak Pfizer oficjalnie przedstawi nam, o ile zostaną zmniejszone dostawy - powiedział w piątek (15.01) szef KPRM Michał Dworczyk.

Podkreślił, że koncern tłumaczy tę sytuację "faktem przeskalowania produkcji". 

Podobno firma ma zwiększyć moce produkcyjne, a w tym celu potrzebna jest pewne przerwa technologiczna i z tego wynika zmniejszenie dostaw, ale w związku z zapowiedziami firmy, można się spodziewać, że w dalszych tygodniach te dostawy będą znacząco większe

 - powiedział szef KPRM. 


Sześć państw UE wystosowało list do KE ws. ograniczeń dostaw szczepionki Pfizera

Sześć państw Unii Europejskiej domaga się zapewnienia stabilnych i punktualnych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19, wyprodukowanych przez konsorcjum Pfizer/BioNTech. Pod listem do Komisji Europejskiej podpisali się ministrowie zdrowia Szwecji, Danii, Finlandii, Estonii, Łotwy i Litwy, którzy podkreślili, że sytuacja jest dla nich "nie do zaakceptowania".

Podpisani pod listem do Komisji Europejskiej ministrowie podkreślają, że opóźnienia w dostawach uderzają w ich plany szczepień oraz powodują zmniejszenie ich wiarygodności.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ze swej strony zapewniła, że mimo zapowiadanego spowolnienia Pfizer obiecał, iż wszystkie szczepionki, oczekiwane przez UE w pierwszym kwartale tego roku, zostaną dostarczone zgodnie z planem.

Po ogłoszeniu zbliżających się opóźnień w produkcji od razu zadzwoniłam do dyrektora zarządzającego firmy Pfizer (…) Zapewnił mnie, że dostawa wszystkich dawek gwarantowanych w I kwartale (do krajów UE ), zostanie zrealizowana zgodnie z tym planem 

- powiedziała szefowa KE na konferencji prasowej w Lizbonie.

źródło: PAP/IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dworczyk: do końca piątku będziemy mieli zaszczepionych 450 tys. Polaków

15.01.2021, 11:38

Do końca piątku (15.01) będziemy mieli zaszczepionych 450 tys. Polaków. Do godzin porannych w piątek zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało ponad 410 tys. pacjentów - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Seniorzy po 80 roku życia mogą już rejestrować się na szczepienia przeciwko COVID-19 [wideo]

15.01.2021, 10:46

Chęć szczepienia od piątku (15.01) mogą zgłosić elektronicznie już wszyscy dorośli, ale w punktach szczepień od dziś rejestrowane są jedynie osoby powyżej 80 roku życia. Ci seniorzy mogą to zrobić osobiście lub telefonicznie w jednym z 235 punktów w naszym regionie.


Kraska: zgłoszenie poprzez formularz nie ustala kolejności szczepienia

15.01.2021, 08:46

Zgłoszenie na szczepienie osób od 18 do 69 roku życia poprzez formularz nie ustala kolejności, pełni jedynie funkcję informacyjną - podkreślił w piątek (15.01) w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


Szczepionki Moderny i Pfizera – porównanie

12.01.2021, 17:07

Mechanizm działania szczepionek Moderny i konsorcjum Pfizera i BioNTech jest taki sam. Produkty różnią się jednak m.in. warunkami, w jakich powinny być przechowywane i terminem podawania drugiej dawki.


Niedzielski: zmniejszamy rezerwę szczepionek pozostawioną dla osób już zaszczepionych

11.01.2021, 10:55

Ponieważ dostawy szczepionek są płynne, rząd zmniejsza rezerwę szczepionek, która dotąd była pozostawiona dla osób już zaszczepionych - poinformował w poniedziałek (11.01) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok