Radio Białystok | Koronawirus | Białostoccy naukowcy potwierdzili już kilkanaście przypadków występowania dwóch wariantów koronawirusa u jednej osoby

Białostoccy naukowcy potwierdzili już kilkanaście przypadków występowania dwóch wariantów koronawirusa u jednej osoby

autor: Ryszard Minko

2.08.2021, 14:06, akt. 14:54

Naukowcy z Białegostoku wykryli już kilkanaście przypadków występowania dwóch wariantów koronawirusa w próbce pobranej od jednej osoby. Na razie nie wiadomo jak dochodzi do takiej koinfekcji i jakie może mieć ona skutki dla zakażonych.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jak informuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, na ponad dwa tysiące przeanalizowanych próbek, w przynajmniej 11 przypadkach stwierdzono jednoczesne występowanie budzących niepokój wariantu Alfa i obecnie dynamicznie rozprzestrzeniającego się wariantu Delta. Tymczasem we wcześniejszej fazie pandemii nie obserwowano podobnych przypadków takich koinfekcji.

Jak wynika z hipotezy roboczej zespołu badaczy z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej – obserwowane przypadki kilku wariantów koronawirusa w jednej próbce mogą być skutkiem wypierania poprzedniego szczepu przez dominującą, bardziej zakaźną mutację wirusa. 

Jednak na tym etapie naukowcy nie są w stanie określić w jaki sposób dochodzi o infekcji dwoma wariantami jednocześnie i czy może mieć to wpływ na przebieg choroby. Nie wiadomo też czy takie koinfekcje mogą być transmitowane na innych ludzi oraz czy obecne szczepionki w takich przypadkach będą równie skuteczne jak teraz. 

Badania na ten temat trwają.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do czego można wykorzystać kopolimery?

18.06.2021, 18:42

W programie o kopolimerach. Do czego można je wykorzystać wyjaśnia profesor Agnieszka Wilczewska z Uniwersytetu w Białymstoku.


Naukowcy z Politechniki Białostockiej z dofinansowaniem na badania nad nowymi przeciwutleniaczami

9.06.2021, 15:53

Naukowcy z Politechniki Białostockiej wraz z warszawskim Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego będą poszukiwać nowych przeciwutleniaczy. Badacze właśnie otrzymali 1,6 mln zł dofinansowania z konkursu Narodowego Centrum Nauki.


Dr Sofia Gama z Wydziału Chemii UwB będzie opracowywać nowy lek na raka jelita grubego

26.05.2021, 16:09

Nowy lek na raka jelita grubego opracowywać będzie dr Sofia Gama z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Zdobyła grant w wysokości ponad miliona 800 tys zł z Narodowego Centrum Nauki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok