Głos polskich Litwinów


Głos polskich Litwinów

Głos polskich Litwinów, to audycja zawierająca treści kulturalne, społeczne i historyczne. Ma na celu głębsze poznawanie miejsc i ludzi zamieszkujących tereny północno-wschodniej Polski oraz Litwy. Relacje z ważnych dla mniejszości litewskiej uroczystości i świąt. Muzyka ludowa i estradowa. Analiza zachowanych elementów gwary litewskiej i nazewnictwa. Informacje o życiu litewskiej diaspory mieszkającej w innych krajach świata. Reportaże o ludziach i zjawiskach społecznych. Wywiady z prezydentami, premierami, historykami, językoznawcami i innymi ciekawymi osobami. Audycje pełnią rolę filaru podtrzymującego tożsamość narodową polskich Litwinów.


Plany i działalność - 29.01.2023


Zmiany planów zagospodarowania przestrzennego Puńska mogą być konsultowane i zgłaszane uwagi przez mieszkańców. Dlaczego to potrzebne dla gminy – wyjaśnia wójt Witold Liszkowski.

Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej po 25 latach ma nowego przewodniczącego. Jakie przewiduje zmiany – opowiada Rober Wiaktor.

Koło gospodyń wiejskich w...Targowisko, oszczędności i chleb - 26.01.2023


W Puńsku istnieje miejsce na lokalne targowisko, lecz zimą nie jest duże zainteresowanie nim, jednak latem jest potrzebne – twierdzi wójt Witold Liszkowski.

Pieczenia chleba nauczyłam się ponad dwadzieścia lat temu, a dziś są chętni, żeby ich nauczyć i to robię. Często, to mężczyźni pieką chleb – opowiada Jolanta Szuszczewicz.

Zaprasza Zyta...Kulturalnie i muzycznie - 24.01.2023


Szkoła podstawowa w Widugierach pełni rolę oświatową oraz jest pełnowartościowym miejscem kultury we wsi. Jakie możliwości i potrzeby ma placówka – wyjaśnia dyrektor szkoły Dawid Niemotko.

Moja rodzina była dla mnie wzorem do naśladowania w kwestii śpiewu, gdyż ojciec śpiewał pieśni obrzędowe. Ja chodziłam do nauczycielki w Puńsku i uczyłam się...Stan oświaty litewskiej 22.01.2023


Na zorganizowanym spotkaniu z inicjatywy Wspólnoty Litwinów w Polsce przedstawiciele organizacji litewskich oraz organów prowadzących litewskie szkoły dyskutowali na temat stanu oświaty litewskiej i jej przyszłości. Wnioski i złożone cele przedstawi nam dziś przewodnicząca WLwP Jolanta Malinowska Wiaktor.Kochani dziadkowie - 19.01.2023


Stowarzyszenie Św. Kazimierza obchodzi mniej i bardziej ważne wydarzenia. Większość projektów jest finansowana z MSWiA, lecz niektóre projekty nie otrzymały dotacji – twierdzi szef organizacji Olgierd Wiaktor.

Nasi dziadkowie to skarb i dlatego powinniśmy ich szanować, kochać i dbać, bo oni dbają o nas na co dzień, to są nasi pierwsi nauczyciele – zgodnie...LO w Puńsku znów srebrne - 17.01.2023


LO z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku po raz kolejny uzyskało srebrną odznakę w rankingu szkół miesięcznika "Perspektywy". V miejsce w województwie podlaskim oraz 225 w Polsce - to najwyższa dotychczas lokata naszej szkoły w tym rankingu - cieszy się dyrektor Alwid Niewulis.Finansowanie i klimat - 15.01.2023


Jakie litewskie organizacje i na jakie imprezy w 2023 roku otrzymały dotacje z MSWiA – wyjaśnia szef Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Rober Słowik.

Co ma wpływ na zmiany klimatu w naszym regionie i co możemy w swoim życiu zmienić, żeby wspomóc przyrodę w tym zakresie – wyjaśnia nauczyciel geografii Algirdas Vaicekauskas.

Zmiany naszych zajęć, ale...Wydarzenia sprzed trzech dekad - 12.01.2023


W mojej pamięci najbardziej utkwiły nasze obawy o wolność Litwy. Dziś z uczniami przygotowujemy kronikę wydarzeń, gdyż młodzież powinna znać fakty z przeszłości – tak wydarzenia z 13 stycznia 1991 roku w Wilnie wspomina Janina Maciukanis.

Seniorzy ozdabiają torby z płótna, a przy okazji przyłączyli się do akcji robienia skarpet i szalików dla Ukraińskich...Dawne zimowe prace - 10.01.2023 r.


Długie zimowe wieczory kilkadziesiąt lat temu poświęcaliśmy pracom, których już teraz się nie wykonuje mówi Weronika Wolańska. Właśnie zimą siadało się do warsztatu tkackiego by mieć co włożyć do posażnego kufra.Bliżej litewskiej szkoły w Suwałkach - 08.01.2023


Podpisanie umowy o nabyciu budynku dla litewskiego centrum edukacji i kultury - to wymarzony świąteczny dar od Litwy nie tyko dla Litwinów w Suwałkach, ale i całej naszej społeczności - twierdzi przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce oraz dyrektorka litewskiego przedszkola w Suwałkach Jolanta Malinowska-Wiaktor.
 
 

WTOREK 18:30 - 18:45
CZWARTEK 18:30 - 18:45
NIEDZIELA 7:30 - 8:00
litewski@radio.bialystok.pl

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok