Głos polskich Litwinów, to audycja zawierająca treści kulturalne, społeczne i historyczne. Ma na celu głębsze poznawanie miejsc i ludzi zamieszkujących tereny północno-wschodniej Polski oraz Litwy. Relacje z ważnych dla mniejszości litewskiej uroczystości i świąt. Muzyka ludowa i estradowa. Analiza zachowanych elementów gwary litewskiej i nazewnictwa. Informacje o życiu litewskiej diaspory mieszkającej w innych krajach świata. Reportaże o ludziach i zjawiskach społecznych. Wywiady z prezydentami, premierami, historykami, językoznawcami i innymi ciekawymi osobami. Audycje pełnią rolę filaru podtrzymującego tożsamość narodową polskich Litwinów.
Starostwo powiatowe w Sejnach wciąż ma wiele zadań przy budowie infrastruktury drogowej. Czy ma też zobowiązania ochrony miejsc pamięci – wyjaśnia wicestarosta Antoni Baudzis.
Litewska historia jest złożona i wiele faktów nabiera dziś innego wymiaru. Kto i na co miał wpływ – wyjaśnia historyk Rimantas Miknys.
Zapraszamy na imprezy kulturalne.
Naszym obowiązkiem jest dbanie o pamięć. Porządkując groby znanych postaci uczymy dzieci historii i patriotyzmu – twierdzi Algirdas Vaicekauskas - dyrektor szkoły Żiburys w Sejnach.
Coraz więcej mamy dóbr, ale coraz mniej pokory i tradycji nam zostaje. Dlaczego tak jest i co się do tego przyczynia – zastanawia się seniorka Biruta Kalinowska.
Zapraszamy na...
Na cmentarzu również należy dbać o porządek - mówi przedstawicielka Caritasu w Puńsku Aniela Kluczyńska oraz odnawiający stare pomniki Vitas Grigutis. Natomiast Helena Kraużlis ze wsi Widugiery zauważa, że dawniej ludzie nie poświęcali tyle uwagi grobom zmarłych, jak w obecnych czasach.
Bardzo lubię jesienne zbieranie grzybów, ale nigdy nie przepadałam za pracami w polu, gdyż krótkie i dżdżyste dni były uciążliwe. Jesienne barwy i całe piękno przyrody zauważam nawet teraz- opowiada Biruta Kalinowska.
Co warto czytać i jak szukać ciekawych książek – wyjaśnia tłumaczka Vytene Sunuriute - Muschic.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
Czym jest Plan Ogólny Gminy Puńsk i jakie zmiany niesie w porównaniu do dotychczas obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O obowiązkach, z nim związanych, dla samorządów i mieszkańców opowiada wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.
Litwa po pierwszej turze w wyborów do Sejmu skręca na lewo. Czy ta tendencja może mieć znaczenie dla polskich Litwinów - zastanawia się zastępca przewodniczącego Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas.
Jestem aktywną radną i sołtyską wsi Wojtokiemie. Lubię pomagać ludziom, chcemy naszym seniorom stworzyć przyjazne środowisko, żeby nie odczuwali...
Przygraniczne drogi są w coraz lepszym stanie. Nadal jest ta infrastruktura przebudowywania, gdyż od wielu lat nikt tego nie remontował. Drogi są potrzebne nie tylko dla wojska, ale przede wszystkim dla mieszkańców – zapewnia konsul RL w Sejnach Genadijus Mackelis.
Rodzice, dziadkowi i całe rodziny są zazwyczaj dumne ze swoich pociech, jeżeli im w życiu udaje się cos...
W dniu 13 października w Dworku Miłosza w Krasnogrudzie odbyło się spotkanie poświęcone pamięci pieśniarza Jana Jakubowskiego ze wsi Żegary. Byłego śpiewaka wspomina litewski muzykolog Rytis Ambrazevičius, siostrzenica Salomea Zianiewicz, a także inni mieszkańcy Żegar
Udział w Samorządowym Forum Kapitału i Finansów to okazja na wiele ciekawych i wartościowych rozmów nie tylko z samorządowcami różnych szczebli administracji publicznej ale i z ludźmi prowadzącymi działalność gospodarczą, która przeplata się z problemami jakie mają samorządy, mówi wójt Witold Liszkowski.
Ruszyły wybory do Litewskiego Sejmu. Kto i kiedy może brać w nich udział w naszym regionie – wyjaśnia konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Genadijus Mackelis.
Jesienne spotkania literackie już jutro w Puńsku. Będzie wystawa malarstwa, spotkania z poetami i twórcami oraz czytanie literatury i poezji – zapewnia organizator Sygit Birgiel.
Aktywni...
WTOREK 18:30 - 18:45
CZWARTEK 18:30 - 18:45
NIEDZIELA 7:30 - 8:00
litewski@radio.bialystok.pl
Prowadzący:
Ruta Burdyn