Głos polskich Litwinów


Głos polskich Litwinów

Głos polskich Litwinów, to audycja zawierająca treści kulturalne, społeczne i historyczne. Ma na celu głębsze poznawanie miejsc i ludzi zamieszkujących tereny północno-wschodniej Polski oraz Litwy. Relacje z ważnych dla mniejszości litewskiej uroczystości i świąt. Muzyka ludowa i estradowa. Analiza zachowanych elementów gwary litewskiej i nazewnictwa. Informacje o życiu litewskiej diaspory mieszkającej w innych krajach świata. Reportaże o ludziach i zjawiskach społecznych. Wywiady z prezydentami, premierami, historykami, językoznawcami i innymi ciekawymi osobami. Audycje pełnią rolę filaru podtrzymującego tożsamość narodową polskich Litwinów.


Litwini za oceanem - 25. 09. 2022


Organizujemy życie kulturalne i duchowe Litwinów, zapraszamy zespoły z rodzinnego regionu oraz w miarę możliwości wspieramy ten region finansowo - opowiada pochodzący ze wsi Żegary Jerzy Kulesza, który w młodości wyemigrował do Kanady i mieszka w Toronto. Trudno powiedzieć, czy gdybym został tutaj, to zdziałałbym coś bardziej pożytecznego - dodaje.Dzień Jedności Bałtów - 22.09.2022


Dzień Jedności Bałtów jest dla nas ważny, ale już nie jest zbyt popularny, by spotykać się w szerszym gronie – twierdzi członkini Stowarzyszenia jaćwiesko- pruskiego Helena Jurkun.

Darmowa pomoc prawna w powiecie sejneńskim jest dostępna dla najuboższych – twierdzi wice-starosta Antoni Baudzis.

W najbliższym czasie, na chętnych czeka seminarium...Promujmy aktywność fizyczną - 20.09.2022 r.


Już w najbliższą niedzielę spod urzędu gminy w Puńsku wystartuje bieg pn. 5 už Lietuvą, tłum. 5 dla Litwy. Jest to bieg na dystansie 5 km., który w 2013 r. dla popularyzowania aktywności fizycznej, zainicjowało Światowe Stowarzyszenie Młodzieży Litewskiej, mówi nauczyciel wychowania fizycznego Dariusz Wołyniec.Młodzież, gospodynie i taniec - 18.09.2022


Stowarzyszenie Litewskiej Młodzieży w Polsce zachęca młodzież do działania w organizacji. Miło, gdy licealiści czy studenci mają pomysły i je realizują – twierdzi szefowa stowarzyszenia Ingrida Woźnialis.

Koło Gospodyń z Przystawańć zdobyło aż trzy nagrody na Podlaskim Festiwalu Kół Gospodyń, smaki regionu. Jest aktywna grupa kobiet i w jeden dzień...Cała Litwa tańczy - 15.09.2022 r.


Jutro na placu szkoły podstawowej o godzinie 17, każdy kto tylko chce może wziąć udział w akcji "Cała Litwa tańczy" mówi dyrektor DKL w Puńsku Asta Pieczulis. Głównym organizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury Litwy.Sztuka administrowania - 13.09.2022


Administrowanie niepubliczną szkołą nie jest łatwe w dobie ogromnej inflacji. Będzie potrzebne wsparcie litewskiego Rządu, gdyż obecnie posiadane środki nie wystarcza – twierdzi Algirdas Vaicekauskas- dyrektor szkoły Żiburys.

Przyjaźnie nawiązane w dzieciństwie przetrwały kilkadziesiąt lat. Miło się spotkać i powspominać – wspomina Biruta Kalinowska.
...In memoriam oraz wizyty gości z Litwy - 11. 09. 2022


Wizyta wiceministra oświaty, nauki i sportu Republiki Litwy Ramūnas Skaudžius w dniu 6 września dotyczyła głównie utworzenia litewskiego centrum edukacji i kultury w Suwałkach - mówi przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce Jolanta Malinowska- Wiaktor.Podróże kształcą - 06.09.2022


Lublin i okoliczne miasta zachwycają zabytkowymi pałacami, a nasz region bogactwem kultury materialnej - stwierdziła po powrocie z podróży Julianna Racis, na co dzień przewodnik po Muzeum Etnograficznym Józefa Vainy w Puńsku.O nowościach w nowym roku szkolnym - 04.09.2022 r.


Jak co roku początek roku szkolnego niesie ze sobą wiele nowych regulacji prawnych mówi dyrektor szkoły podstawowej w Puńsku Jan Wydra. Do tego jesteśmy już przyzwyczajeni bo niestety w szkolnictwie nie ma nic stałego, dodaje dyrektor.Nowy rok szkolny - 01.09.2022


Oczekiwania młodzieży i nauczycieli w nowym roku – opowiadają Algirdas Vaicekauskas oraz dzieci.

Stowarzyszenie Młodzieży Litewskiej w Polsce ma nowy zarząd, który jest skłonny do poświęceń i aktywnych działań. Na początek planują turniej siatkówki – zapewnia przewodnicząca organizacji Ingrida Woźnialis.

Zaprasza Zyta Wasiluk
 
 

WTOREK 18:30 - 18:45
CZWARTEK 18:30 - 18:45
NIEDZIELA 7:30 - 8:00
litewski@radio.bialystok.pl

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta Wasiluk


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok