Głos polskich Litwinów, to audycja zawierająca treści kulturalne, społeczne i historyczne. Ma na celu głębsze poznawanie miejsc i ludzi zamieszkujących tereny północno-wschodniej Polski oraz Litwy. Relacje z ważnych dla mniejszości litewskiej uroczystości i świąt. Muzyka ludowa i estradowa. Analiza zachowanych elementów gwary litewskiej i nazewnictwa. Informacje o życiu litewskiej diaspory mieszkającej w innych krajach świata. Reportaże o ludziach i zjawiskach społecznych. Wywiady z prezydentami, premierami, historykami, językoznawcami i innymi ciekawymi osobami. Audycje pełnią rolę filaru podtrzymującego tożsamość narodową polskich Litwinów.
Starsze pokolenia niestety już nie interesują żadnymi strategiami czy planami rozwoju. Takie wrażenie można było dziś odnieść na spotkaniu w urzędzie gminy Puńsk w sprawie strategii rozwoju na lata 2022-2030. To chyba najlepszy czas by młodzi wzięli te sprawy w swoje ręce mówi Jonas Jankauskas.
Kończą się matury. Dlaczego młodzież z Puńska wybrała poziom rozszerzony z języka litewskiego i jakie wspomnienia wyniosą z nauki w liceum – opowiadają abiturienci i dyrektor Alvydas Niewulis.
Klub literatów z Marijampola i Alytus bardzo chętnie dzieli się swoją twórczością ze słuchaczami czytając poezją. Jaką role poezja odgrywa w obecnych...
Jubileusz 60-lecia suwalskiego oddziału Stowarzyszenia Litwinów w Polsce oraz 30-lecia czasopisma „Suvalkietis” i mszy w języku litewskim w Suwałkach- reportaż.
Poezja litewska w lokalnym wydaniu.
Zaprasza Zyta Wasiluk
Remonty dróg i boiska szkolnego, urządzanie parku oraz budowa centrum edukacji i kultury w Puńsku - to już rozpoczęte tegoroczne inwestycje gminy - mówi wójt Witold Liszkowski
Klub „Avilys” już dział dla dobra seniorów. Jakie aktywności już się dobywają - opowiada Salomea Zianowicz i Rasa Żukowska.
Wiejski krzyż ma wiele funkcji: jest miejscem spotkań mieszkańców czy znakiem orientacyjnym. We wsi Klejwy co roku odbywa się również msza w intencji mieszkańców – opowiadają Anna Buraczewska i Lina Pietuszko
Święto Chórów "Lietuva Brangi" gościło w tym roku w Puńsku chóry, które istnieją kilka dziesięcioleci i takie, których działalność rozpoczęła się dopiero kilka lat temu. I te z tradycjami, i te na dorobku nie ustępują sobie na wzajem swoim profesjonalizmem.
Nie czuje się dorosły, mimo, że zdaję maturę, ja czekam na koniec egzaminów, gdyż jestem już zmęczona, a ja całkiem dobrze sobie poradziłem z maturalnymi zagadnieniami – twierdzą Jakub, Irena, Michał - abiturienci liceum w Puńsku.
Młodzież cieszy się z tego, że nie trzeba zdawać ustnych egzaminów, bo to bardzo stresujące – uważa dyrektor LO w Puńsku...
Dwa pierwsze egzaminy maturalne nie sprawiły większych trudności- cieszą się uczennice LO im. 11 Marca w Puńsku.
7 maja - to Dzień Odzyskania Druku Litewskiego. O działalności kolporterów zakazanych litewskich książek w naszym regionie opowiada Józef Sygit Forencewicz.
Konstytucja 3-go Maja jest ważna dla obywateli.
Jedwabne, bawełniane i wełniane chusty były nazywane „prusinukes”, a dlaczego tak nazywano, próbuje wyjaśnić seniorka Monika Janczulewicz.
W Litwie jeszcze sporo istnieje dworskich posiadłości, które powstawały za czasów carskich. Jaka ich architektura i historia – opowiada Arturas Matusevicius.
Sezon rozgrywek w piłce koszykowej drużyn szkół ponadpodstawowych województwa podlaskiego dobiegł już końca. Drugie miejsce chłopców i czwarte dziewcząt to duży sukces mówi trener Dariusz Wołyniec z Liceum Ogólnokształcącego im. 11 Marca w Puńsku. Jest nadzieja, jeśli pozostanie dalej taka wola walki, że za rok możemy sięgnąć mistrzostwa.
WTOREK 18:30 - 18:45
CZWARTEK 18:30 - 18:45
NIEDZIELA 7:30 - 8:00
litewski@radio.bialystok.pl
Prowadzący:
Ruta Burdyn