Radio Białystok | Mniejszości | Głos polskich Litwinów | Przygotowania do Narodowego Spisu Powszechnego w gminie Puńsk - 21.03.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tegoroczny Narodowy Spis Powszechny będzie wyglądał inaczej niż przed 10 laty. Każdy mieszkaniec jest zobowiązany wypełnić formularz na stronie internetowej spisu, mówi Sylwia Maciejewska z urzędu gminy w Puńsku. Osoby starsze, którym internet jest narzędziem trudnym będą mogły zasięgnąć pomocy w urzędzie gminy.
Do konkursu "Zabytek zadbany" organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa postanowiliśmy zgłosić "Starą Plebanię" i budynki Skansenu mówi wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski. W chwili obecnej nam udało się zakwalifikować do II etapu dodaje wójt.
W latach 1970-1990 biura urzędu gminy Puńsk były rozmieszczone w kilku budynkach przy głównej ulicy miasteczka opowiada Anna Uździło.
Zaprasza Robert Słowik
Już 1 grudnia uczniowie litewskiej szkoły w Suwałkach będą mogli uczyć się w swoim własnym budynku. Na oficjalne uroczystości otwarcia, które odbędą się tydzień później, zaprasza Jolanta Malinowska-Wiaktor.
Poglądy dawnego litewskiego pisarza, etnografa, historyka Simonas Daukantas powinny być inspiracją i dla dzisiejszych nauczycieli - mówi były pierwszy minister oświaty odrodzonej Litwy dr Darius Kuolys
Nauczanie języka ojczystego wymaga co raz więcej czasu i pomysłów na urozmaicenie lekcji mówi lituanistka Irena Gasperowicz. Podręcznik nie wystarcza. Język wzbogacają też wycieczki klasowe na Litwę.
Zachowanie języka ojczystego i tradycji - to bardzo ważne czynniki w zachowaniu własnej tożsamości. Starania Litwinów o prawo do odprawiania w Sejnach Mszy św. w języku ojczystym wspomina Stanisława Milewska ze wsi Żegary. O tradycyjnych strojach naszego regionu opowiada opiekunka Muzeum "Starej Plebanii" w Puńsku Aldona Wojciechowska. Anastazja Sidor z Puńska przybliża...
Sprawa podwójnego obywatelstwa będzie rozstrzygnięta w referendum, które odbędzie się razem z wyborami prezydenckimi w Litwie 12 maja 2024 r. mówi szef konsulatu Respubliki Litewskiej w Sejnach Genadijus Mackelis.
14 listopada - to Światowy Dzień Cukrzycy. O profilaktyce i leczeniu tej powszechnej choroby mówi lekarz diabetolog Jolanta Gudajtis.
Nasi ojcowie wystarali się o litewską Mszę św. w Bazylice Sejneńskiej, ale obecnie bardzo potrzebujemy księdza Litwina - twierdzi mieszkaniec wsi Burbiszki Jan Żukowski.
40. rocznica nabożeństw w języku litewskim w bazylice sejneńskiej była okazją do spotkania się i wysłuchania referatów dr. Bronius Makauskaskas i emerytowanej nauczycielki historii Julii Racis. Uczestnicy obchodów podzielili się wspomnieniami z wydarzeń, które miały miejsce przez wiele lat przed 1983 r.
Dziś (12.XI) w Sejnach odbywają się obchody 40 rocznicy uzyskania przez Litwinów prawa do odprawiania Mszy św. w języku litewskim w Bazylice Sejneńskiej. Dziesięć lat starań o te nabożeństwa wspomina 95-letni Eugeniusz Łatwis.
O litewskich szkołach poza granicami Litwy dyskutowali przedstawiciele litewskiej diaspory w Wilnie. Co należy zrobić, by język ojczysty był priorytetem w nauczaniu języków? To było jednym z wielu ważnych pytań spotkania mówi dyrektor litewskiej szkoły Žiburys w Sejnach Algirdas Vaicekauskas.
Prowadzący:
Ruta Burdyn