Dzień Jedności Bałtów - 22.09.2022

22 września 2022

Głos polskich Litwinów | Dzień Jedności Bałtów - 22.09.20220:00
0:00
2022_09_22 - Głos polskich Litwinów | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzień Jedności Bałtów jest dla nas ważny, ale już nie jest zbyt popularny, by spotykać się w szerszym gronie – twierdzi członkini Stowarzyszenia jaćwiesko- pruskiego Helena Jurkun.

Darmowa pomoc prawna w powiecie sejneńskim jest dostępna dla najuboższych – twierdzi wice-starosta Antoni Baudzis.

W najbliższym czasie, na chętnych czeka seminarium na temat poprawy relacji w różnych środowiskach – zaprasza dyrektor Domu Litewskiego w Sejnach Anna Niewulis.

Inne imprezy kulturalne i sportowe w Puńsku.

Zaprasza Zyta Wasiluk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Naczynia i Muzeum - 08.12.2022


Naczynia gliniane, ręcznie szydełkowane serwety, tace, talerze z drewna wracają do łask. Dobrze się prezentują i są trwałe, a my na nowo zaczynamy je lubić – zapewnia Teresa Radzewicz - gospodyni z Przystawańc.
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zrobiło na nas ogromne wrażenie. Tyle zebranych eksponatów, przedstawionych w nowoczesny sposób. Litwa nie ma takiego...Sprawy Wspólnoty Litwinów w Polsce - 06.12.2022


Tworzenie litewskiej szkoły w Suwałkach, strategia litewskiej oświaty w regionie, echa Światowego Kongresu Młodzieży czy miejsce litewskiego dziedzictwa w budynku klasztornym w Sejnach - to tylko część spraw, omawianych na corocznym posiedzeniu Rady Wspólnoty Litwinów w Polsce, które odbyło się w dniu 4 grudnia w Puńsku - relacjonuje przewodnicząca Wspólnoty Jolanta Malinowska-...XIV tom Terra Jatwezenorum już wydany - 04.12.2022


Już w najbliższą sobotę będziemy mogli poznać bliżej XIV tom rocznika Terra Jatwezenorum oraz porozmawiać z autorami artykułów historycznych w nim zamieszczonych. Na prezentację wydawnictwa zaprasza Sygit Birgiel.Opał i wypieki - 01.12.2022


Znowu sytuacja zaczyna przypominać tamte czasy. Staramy się pomóc osobom, których nie stać na zakup opału na zimę. Na pewno nie pozwolimy nikomu zamarznąć – gmina posiada własne drewno opałowe z wycinki – twierdzi wójt Witold Liszkowski.

Koło Gospodyń Wiejskich w Przystawańcach wzięło udział w projekcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego...

Trudne czasy dla kultury - 27.11.2022


Sytuacja finansowa, zwłaszcza z ogrzewaniem budynku jest bardzo poważna, gdyż olej opałowy mocno podrożał, a my jesteśmy organizacją no profit – zapewnia dyrektor Domu Litewskiego w Sejnach Anna Niewulis.

Gmina Puńsk stara się utrzymać przejezdność swoich dróg, ale nie czarną nawierzchnię, gdyż nas na to nie stać – twierdzi wójt Witold Liszkowski.
...Wspomnienia i Komiksy - 24.11.2022


Wspomnienie biskupa Antanasa Baranauskasa w Sejnach w 120 rocznice śmierci. Są miejsca, które warto odwiedzić – Dala Ostrowska.

Książka „Syberyjskie Haiku” jest książką dla wszystkich, ale zwłaszcza dla dzieci – opowiada Jurga Vile.

Projekt tworzenia filmu, komiksu, rękodzieła wzbogacił naszą społeczność i umocnił w przekonaniu, że w...Energia i judo - 22.11.2022


Gmina Sejny boryka się z zagadnieniem energetycznym i grzewczym. Posiadamy dwie szkoły oraz budynek gminy i placówkę kultury- każdy podmiot ma innego rodzaju ogrzewanie – twierdzi wójt Dariusz Łostowski.

Młodzi judocy z Kowna rywalizowali w międzynarodowym turnieju w Białymstoku. Pokazali wysoki poziom, ale trener Aistis dostrzega niedociągnięcia, nad którymi...Puńsk ze wspomnień i zbiorów opowiadań etnograficznych - 20.11.2022


"Za namową znajomych i koleżanek postanowiłam wydać książkę o Puńsku" mówi Marianna Misukanis. W tej książce znalazło się wiele materiałów zebranych przez ojca autorki Józefa Vainy, a wiele zamieszczonych w niej zdjęć nie było dotąd nigdzie publikowanych.
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok