Dzień Jedności Bałtów - 22.09.2022

22 września 2022

Głos polskich Litwinów | Dzień Jedności Bałtów - 22.09.20220:00
0:00
2022_09_22 - Głos polskich Litwinów | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzień Jedności Bałtów jest dla nas ważny, ale już nie jest zbyt popularny, by spotykać się w szerszym gronie – twierdzi członkini Stowarzyszenia jaćwiesko- pruskiego Helena Jurkun.

Darmowa pomoc prawna w powiecie sejneńskim jest dostępna dla najuboższych – twierdzi wice-starosta Antoni Baudzis.

W najbliższym czasie, na chętnych czeka seminarium na temat poprawy relacji w różnych środowiskach – zaprasza dyrektor Domu Litewskiego w Sejnach Anna Niewulis.

Inne imprezy kulturalne i sportowe w Puńsku.

Zaprasza Zyta Wasiluk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Historia pewnej kobiety - 22.02.2024


Magdalena Avietenaite – kobieta, która nie bała się okupacji i pomogła swojej siostrze przeżyć po powrocie z sowieckich łagrów – opowiada Konstanty Leończyk.

Kiedy człowiek ma ponad siedemdziesiąt lat, to zaczyna lubić inne potrawy. Stroni od tłustych i słodkich tortów, woli wypieki drożdżowe, a post jest mu już nie potrzebny – twierdzi gospodynią Biruta...Rolnicy protestują - 20.02.2024 r.


Protesty rolników trwają w całym kraju. Do akcji przyłączyli się również rolnicy z gminy Puńsk. O przyczynach protestu mówi Vidas Kniza z Budy Zawidugierskiej.Święto Niepodległości Litwy - 18.02.2024


W dniach 16-18 lutego w Sejnach, Puńsku i Suwałkach odbyły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości Litwy. Refleksjami z tej okazji podzielili się: Witold Liszkowski - wójt gminy Puńsk, Robert Słowik - przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce, ambasador Genadijus Mackelis - Szef konsulatu Republiki Litwy w Sejnach, Julianna Racis - nauczycielka historii.Nasze problemy - 15.02.2024


Mamy wiele ważnych spraw, m.in. brak podręczników, dróg, mieszkań socjalnych – dlatego szukamy wsparcia w projektach w kraju i zagranica – twierdzi wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

Magdalena Avietenaite skończyła studia w Genewie i była ważną dyplomatką litewską. Po odzyskaniu Niepodległości przez Litwę wróciła z USA, żeby pomóc tworzyć wolną Litwę...Zapusty - 13.02.2024


Dialekt polskich Litwinow jest dla mnie ważny. Używam go w swojej twórczości. Chcę, żeby przetrwał w pisanych źródłach, bo obecnie język bardzo się zmienił i zawiera dużo naleciałości – twierdzi pisarka Biruta Jonuskaite.

Zapusty były i są ważne ze względu na tradycje. To czas na wspólną zabawę i spotkania sąsiadów, znajomych i rodziny. Nieodzownym...Twórców ludowych trzeba doceniać - 11.02.2024


Dziesiąty rok przy Stowarzyszeniu Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce działa pracownia sztuki ludowej "Simtavirvis", którą opiekuje się pani Aldona Wojciechowska. Pracownia daje możliwość nauki i poznania zawodów, które już są atrakcyjne tylko dla entuzjastów.Tłusty Czwartek - 08.02.2024


Tłusty Czwartek, raczej nie był popularny, bo bardziej obchodzono Zapusty, ale dziś - „kto komu broni” – mówi znana ze słodkich wypieków gospodyni Biruta Zimnicka.

Tworzę poezję i lubię wszelakich twórców, zarówno pisarzy, jak i malarzy, rzeźbiarzy, bo to daje jakąś odskocznię od codzienności – zapewnia Ricardas Jurgelevicius z Litwy.

...Zginął w obronie wiary - 06. 02. 2024


W dniu 5 lutego 1986 r. w upozorowanym wypadku zginął litewski ksiądz Juozas Zdebskis - gorliwy obrońca wiary katolickiej, prześladowany przez ówczesne władze sowieckieZmiany demograficzne - 04.02.2024


Litewską społeczność w Polsce dotykają zmiany demograficzne. W miastach jest nas więcej, ale gminy pustoszeją – jakie rozwiązania podjęto, żeby zadbać o rozwój mniejszości – analizuje wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas.

Czy w USC w Puńsku są nadawane litewskie imiona noworodkom i jak wyglądają ewentualne zmiany imion i...
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok