Po wizycie w Ministerstwie Edukacji i Nauki - 05.02.2023

5 lutego 2023

Głos polskich Litwinów | Po wizycie w Ministerstwie Edukacji i Nauki - 05.02.20230:00
0:00
Głos polskich Litwinów 2023-02-05 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przedstawiciele litewskich organizacji oraz dyrektorzy dwóch największych szkół uczestniczyli w spotkaniu z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim na którym przedstawiono plany utworzenia szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania w Suwałkach. Delegacji przewodniczył ambasador Republiki Litewskiej Eduardas Borisovas. 

Chór Domu Kultury Litewskiej w Puńsku "Dzukija" zakończył kolejną świąteczną turę koncertów w litewskich parafiach. O pomyśle na wspólne śpiewanie kolęd opowiada Bożena Bobin.

Najstarszy znany wzór litewskiego stroju ludowego, który był używany tylko podczas ważnych wydarzeń pochodzi z XVIII w. O poszukiwaniach i próbach jego odtworzenia opowiada Arunas Abukevicius.

Zaprasza Robert Słowik


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dzień Żałoby i Nadziei - 13.06.2024


Dzień Żałoby i Nadziei upamiętniany jako początek zesłań na Sybir mieszkańców Litwy 14 czerwca 1941 . Moja mama miała 16 lat, gdy Sowieci wywieźli na Wschód, jednak po latach wróciła, a dziś, mając 93 lata nadal pamięta i opowiada historie z tamtych dni – wspomina Asta Kiseliene z Alytusa.

Strażacy ochotnicy z Puńska obchodzą dziewięć dekad istnienia....Bezpieczni razem - 11.06.2024


Komisja ds. mniejszości narodowych i Etnicznych obradowała w Białymstoku- szefowa komisji sejmowej Wanda Nowicka. Jakie ważne zagadnienia dla mniejszości litewskiej należałoby rozwiązać – wymienia członek komisji wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych Algirdas Vaicekauskas.
Przewodnicząca Sejmu Republiki Litewskiej z innymi szefami sejmów Łotwy, Estonii i Ukrainy na...Teatr, kultura oraz trudny los dysydenta - 09. 06. 2024


Występy teatrów z Puńska na festiwalach w Litwie podsumowuje aktor i reżyser teatrów amatorskich Arnold Woźnialis.Jotva na występach - 06.06.2024


Zespół choreograficzny Jotva uczestniczył w koncercie regionów. Jest to ogromne przedsięwzięcie, gdzie jednocześnie tańczy ponad tysiąc tancerzy – nasi tancerzy poradzili sobie z tym koncertowo – chwali szefowa zespołu Konelia Mauliute.
Ja zawsze uczestniczę w wyborach i tak wychowuję swoje dzieci – dlaczego warto głosować i zachęcać do udziału w takich...Młodzi śpiewacy i dorosła pisarka 04. 06. 2024


XXI Konkurs Solistów i Duetów Pieśni Dziecięcej "Dainorėlis"Nowy prezydent Litwy - 02.06.2024


Analiza wyników wyborów prezydenta Litwy. Jakie znaczenie może mieć dla polskich Litwinów druga kadencja prezydenta Gitanas Nauseda – analizuje wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas.

Wystawa kapeluszy i czapek charakterystycznych dla poszczególnych regionów Litwy – zaprasza Dala Ostrowska z Domu Litewskiego w Sejnach.

...Dzieci nas cieszą - 30.05.2024


Byłam posłusznym dzieckiem, ale miałam swoje humory. Obecnie, swoim dzieciom tłumaczę, że w życiu mogą zostać kim tylko chce, ale potrzebny do tego wysiłek - twierdzi Wioleta Żegarska.

Koło Gospodyń z Puńska działa coraz prężniej, ale nie wszystkie aktywności są odpowiednie dla nich. Jakie plany na lato i z czego lepiej zrezygnować – opowiada koordynatorka...Maj miesiącem kultu Maryi - 28. 05.2024


Święto chórów kościelnych, litanie przy krzyżach i kapliczkach, święcenie pól - to wszystko odbywa się w maju i wiąże się z kultem MaryiMatura, poezja i teatr - 26. 05. 2024


Już po egzaminach - z ulgą wzdycha Anna Korzeniecka, tegoroczna maturzystka LO im. 11 Marca w Puńsku. Łatwo nie było, a wyniki częściowo zadecydują o wyborze kierunku studiów. Jednak absolwentka miło wspomina naukę w liceum i zachęca innych do wyboru tej szkoły.
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok