"Dziady" A. Mickiewicza to wyzwanie - 14.03.2023

14 marca 2023

Głos polskich Litwinów | "Dziady" A. Mickiewicza to wyzwanie - 14.03.20230:00
0:00
Głos polskich Litwinów 2023-03-14 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Międzynarodowy Dzień Teatru chcemy uczcić nowym spektaklem na podstawie "Dziadów" Adama Mickiewicza. Jest to dzieło, w którym możemy znaleźć wiele odniesień do litewskiej kultury, mówi Jolanta Malinowska-Wiaktor.

Znaczenie 40 dni postu i znaku krzyża tłumaczy nam dziś ks. Marius Talutis.

Zaprasza Robert Słowik


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Język i marsz - 25.02.2024


Język ojczysty jest dobrem największym, a jak nam się żyje między innymi – opowiada Janina Maciukanis i Algirdas Vaicekauskas.

Jest szansa, ze minister oświaty odwiedzi litewskie szkoły- zaproszenie od nas otrzymała i czekamy na dalsze kroki – twierdzi wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

Marsz ku czci przodków i partyzantów odbył się w naszym...Historia pewnej kobiety - 22.02.2024


Magdalena Avietenaite – kobieta, która nie bała się okupacji i pomogła swojej siostrze przeżyć po powrocie z sowieckich łagrów – opowiada Konstanty Leończyk.

Kiedy człowiek ma ponad siedemdziesiąt lat, to zaczyna lubić inne potrawy. Stroni od tłustych i słodkich tortów, woli wypieki drożdżowe, a post jest mu już nie potrzebny – twierdzi gospodynią Biruta...Rolnicy protestują - 20.02.2024 r.


Protesty rolników trwają w całym kraju. Do akcji przyłączyli się również rolnicy z gminy Puńsk. O przyczynach protestu mówi Vidas Kniza z Budy Zawidugierskiej.Święto Niepodległości Litwy - 18.02.2024


W dniach 16-18 lutego w Sejnach, Puńsku i Suwałkach odbyły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości Litwy. Refleksjami z tej okazji podzielili się: Witold Liszkowski - wójt gminy Puńsk, Robert Słowik - przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce, ambasador Genadijus Mackelis - Szef konsulatu Republiki Litwy w Sejnach, Julianna Racis - nauczycielka historii.Nasze problemy - 15.02.2024


Mamy wiele ważnych spraw, m.in. brak podręczników, dróg, mieszkań socjalnych – dlatego szukamy wsparcia w projektach w kraju i zagranica – twierdzi wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

Magdalena Avietenaite skończyła studia w Genewie i była ważną dyplomatką litewską. Po odzyskaniu Niepodległości przez Litwę wróciła z USA, żeby pomóc tworzyć wolną Litwę...Zapusty - 13.02.2024


Dialekt polskich Litwinow jest dla mnie ważny. Używam go w swojej twórczości. Chcę, żeby przetrwał w pisanych źródłach, bo obecnie język bardzo się zmienił i zawiera dużo naleciałości – twierdzi pisarka Biruta Jonuskaite.

Zapusty były i są ważne ze względu na tradycje. To czas na wspólną zabawę i spotkania sąsiadów, znajomych i rodziny. Nieodzownym...Twórców ludowych trzeba doceniać - 11.02.2024


Dziesiąty rok przy Stowarzyszeniu Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce działa pracownia sztuki ludowej "Simtavirvis", którą opiekuje się pani Aldona Wojciechowska. Pracownia daje możliwość nauki i poznania zawodów, które już są atrakcyjne tylko dla entuzjastów.Tłusty Czwartek - 08.02.2024


Tłusty Czwartek, raczej nie był popularny, bo bardziej obchodzono Zapusty, ale dziś - „kto komu broni” – mówi znana ze słodkich wypieków gospodyni Biruta Zimnicka.

Tworzę poezję i lubię wszelakich twórców, zarówno pisarzy, jak i malarzy, rzeźbiarzy, bo to daje jakąś odskocznię od codzienności – zapewnia Ricardas Jurgelevicius z Litwy.

...Zginął w obronie wiary - 06. 02. 2024


W dniu 5 lutego 1986 r. w upozorowanym wypadku zginął litewski ksiądz Juozas Zdebskis - gorliwy obrońca wiary katolickiej, prześladowany przez ówczesne władze sowieckie
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok