Nielegalny kolportaż i guziki - 19. 03. 2023

20 marca 2023

Głos polskich Litwinów | Nielegalny kolportaż i guziki - 19. 03. 20230:00
0:00
Głos polskich Litwinów 2023-03-19 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

16 marca - to Dzień Kolportera zakazanych druków litewskich. Carski zakaz obejmował lata 1864-1904, więc przez ten okres litewskie druki nielegalnie przemycano z terenu tzw. Małej Litwy i rozpowszechniano także w naszym regionie. W programie fragment montażu, przygotowanego z tej okazji przez uczniów LO 11 Marca w Puńsku i pokazanego także w Suwałkach.

Słowo "saga" w języku litewskim ma dwa znaczenia: saga oraz guzik. Ciekawą sagę o litewskich emigrantach, opowiedzianą za pomocą 1,5 mln guzików stworzyli Lilija Valatkienė i Vytautas Juška. Autorzy oraz przewodniczący Litewskiego Związku Dziennikarzy Dainius Radzevičius zapraszają do obejrzenia wystawy eksponowanej w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku.


Zaprasza Ruta Burdyn 


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Historia Puńska - 18.06.2024


Niespotykanych rozmiarów pożar przedwojennego miasteczka skłonił do utworzenia OSP w Puńsku – historię przedstawia sekretarz gminy Jan Wojczulis.

Dziecko jest częścią społeczeństwa, jak je sobie wychowamy- takie społeczeństwo będziemy mieć – twierdzi dyrektor szkoły Żiburys Algirdas Vaicekauskas.
Zapraszamy na imprezy kulturalne.

...Jubileusz zespołu "Balsynėlis" - 16. 06. 2024


Wokalny zespół dzieci i młodzieży "Balsynėlis", działający przy Domu Kultury Litewskiej w Puńsku ma już 15 lat - cieszy się kierowniczka zespołu Egidija Grimalauskienė. I dodaje: grupa ma wiele pięknych osiągnięć, ale dla mnie najważniejsza jest miłość dzieci do śpiewania oraz nasza wzajemna przyjaźń.Dzień Żałoby i Nadziei - 13.06.2024


Dzień Żałoby i Nadziei upamiętniany jako początek zesłań na Sybir mieszkańców Litwy 14 czerwca 1941 . Moja mama miała 16 lat, gdy Sowieci wywieźli na Wschód, jednak po latach wróciła, a dziś, mając 93 lata nadal pamięta i opowiada historie z tamtych dni – wspomina Asta Kiseliene z Alytusa.

Strażacy ochotnicy z Puńska obchodzą dziewięć dekad istnienia....Bezpieczni razem - 11.06.2024


Komisja ds. mniejszości narodowych i Etnicznych obradowała w Białymstoku- szefowa komisji sejmowej Wanda Nowicka. Jakie ważne zagadnienia dla mniejszości litewskiej należałoby rozwiązać – wymienia członek komisji wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych Algirdas Vaicekauskas.
Przewodnicząca Sejmu Republiki Litewskiej z innymi szefami sejmów Łotwy, Estonii i Ukrainy na...Teatr, kultura oraz trudny los dysydenta - 09. 06. 2024


Występy teatrów z Puńska na festiwalach w Litwie podsumowuje aktor i reżyser teatrów amatorskich Arnold Woźnialis.Jotva na występach - 06.06.2024


Zespół choreograficzny Jotva uczestniczył w koncercie regionów. Jest to ogromne przedsięwzięcie, gdzie jednocześnie tańczy ponad tysiąc tancerzy – nasi tancerzy poradzili sobie z tym koncertowo – chwali szefowa zespołu Konelia Mauliute.
Ja zawsze uczestniczę w wyborach i tak wychowuję swoje dzieci – dlaczego warto głosować i zachęcać do udziału w takich...Młodzi śpiewacy i dorosła pisarka 04. 06. 2024


XXI Konkurs Solistów i Duetów Pieśni Dziecięcej "Dainorėlis"Nowy prezydent Litwy - 02.06.2024


Analiza wyników wyborów prezydenta Litwy. Jakie znaczenie może mieć dla polskich Litwinów druga kadencja prezydenta Gitanas Nauseda – analizuje wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas.

Wystawa kapeluszy i czapek charakterystycznych dla poszczególnych regionów Litwy – zaprasza Dala Ostrowska z Domu Litewskiego w Sejnach.

...Dzieci nas cieszą - 30.05.2024


Byłam posłusznym dzieckiem, ale miałam swoje humory. Obecnie, swoim dzieciom tłumaczę, że w życiu mogą zostać kim tylko chce, ale potrzebny do tego wysiłek - twierdzi Wioleta Żegarska.

Koło Gospodyń z Puńska działa coraz prężniej, ale nie wszystkie aktywności są odpowiednie dla nich. Jakie plany na lato i z czego lepiej zrezygnować – opowiada koordynatorka...
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukKoncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok