Egzamin ósmoklasisty - 23.05.2023

23 maja 2023

Głos polskich Litwinów | Egzamin ósmoklasisty - 23.05.20230:00
0:00
Głos polskich Litwinów 2023-05-23 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Trzy dni, trzy przedmioty egzaminacyjne. Czy pierwszego dnia było trudno? Co przyniesie jutrzejszy egzamin za matematyki? Te i inne pytania zadaliśmy dziś w szkole podstawowej w Puńsku.

O poezji, procesie pisania wierszy i pierwszej wizycie w Puńsku porozmawiamy dziś z poetką Elena Karnauskaitė.

Zaprasza Robert Słowik


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Śpiew dziadków i wnucząt - 08.06.2023


Dziadek grał na akordeonie, a ja śpiewałam, później nauczyła się grać na gitarze – zapewnia Ryta. Natomiast Janka babcia i mama uczyły śpiewać, a gry na akordeonie i pianinie uczą w szkole muzycznej. Mieszkając na wsi można mieć swoje pasje.

Moja rodzina kilka lat mieszkała blisko Simnas na Litwie, a później wróciła do rodzinnych Burbiszek i tam zamieszkała...Potrzebni chórzyści - 06.06.2023


Nowe głosy są mile widziane w chórze „Dzukija” i innych zespołach Domu Kultury Litewskiej w Puńsku – zachęca dyrektor placówki Asta Pieczulis.

Był czas, że polscy pogranicznicy pomagali mi zbierać rokitnik. Tak się żyło przy granicy polsko-litewskiej przed wejściem do Unii Europejskiej – wspomina Danuta Judycka z Jeglińca.


Zaprasza...Sejmowa delegacja Litwy u naszych rolników - 04. 06. 2023


Delegacja Sejmowego Komitetu do Spraw Wsi Republiki Litwy odwiedziła Spółdzielnię Mleczarską w Piątnicy, a także gościła u rolników gminy Puńsk - wizytę relacjonuje sekretarz gminy Jan Wojczulis.Dzień Dziecka - 01.06.2023


Osada Jaćwiesko – pruska organizuje upamiętnienie zesłanych na Sybir mieszkańców z przygranicznych miejscowości – opowiada gospodarz uroczystości Piotr Łukaszewicz.

Miłośnicy śpiewania znanych litewskich piosenek mogą przyjść na wspólne śpiewanie do Domu Kultury Litewskiej w Puńsku – zaprasza Asta Pieczulis.

Czy dzieci znają swoje prawa i...Litewski wieczór i Święto chórów - 30. 05. 2023


VI Litewski Wieczór w Suwałkach zgromadził miłośników pieśni, tańca, muzyki i teatru - mini reportaż z uroczystości. Komentują: organizatorka Jolanta Malinowska -Wiaktor, kierownik zespołu "Ančia" Witold Boćwiński oraz autorka wystawy krajek Anastazja Sidor.Karta języków - 28.05.2023


Zachowanie tożsamości narodowej jest uzależnione od możliwości nauki języka i kultywowania tradycji. Europejska karta języków regionalnych lub mniejszości narodowych chroni prawa mniejszości – twierdzi Algirdas Vaicekauskas- z-ca przewodniczącego SL w P.

Sezon turystyczny w skansenie czas zacząć- dziś pierwsza impreza organizowana przez urząd gminy w Puńsku –...Szkoła Żiburys i mama - 2023.05.25


Młodzież ze szkoły Żiburys w Sejnach podczas wieloletniej edukacji, poznała zasady koleżeństwa, współpracy i liczą, że przyjaźnie nawiązane w tym czasie przetrwają w przyszłości – Mikolas, Erika i Piotr.
Młodzież odnalazła się w tym środowisku i dokonuje mniej lub bardziej właściwych wyborów – twierdzi dyrektor Algirdas Vaicekauskas.

Nasze mamy...Strategia i współpraca terytorialna - 21. 05. 2023


W Puńsku odbył się Zjazd Założycielski Europejskiej Grupy Współpracy Terytorialnej; Rada Gminy przyjęła plan strategii rozwoju na lata 2023-2030 - informuje wójt gminy Witold Liszkowski.Matura z języka litewskiego - 18.05.2023


Egzamin maturalny z języka litewskiego zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym był prosty, ponieważ, to nasz język ojczysty – zgodnie twierdzą maturzystki Adriana i Wiktoria z liceum 11 Marca w Puńsku.

Seniorzy bardzo potrzebują bycia razem i uczenia się nowych rzeczy, bo świat idzie do przodu, a człowiek uczy się przez całe życie. Seniorzy w Domu...
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok