Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zachowanie tożsamości narodowej jest uzależnione od możliwości nauki języka i kultywowania tradycji. Europejska karta języków regionalnych lub mniejszości narodowych chroni prawa mniejszości – twierdzi Algirdas Vaicekauskas- z-ca przewodniczącego SL w P.
Sezon turystyczny w skansenie czas zacząć- dziś pierwsza impreza organizowana przez urząd gminy w Puńsku – opowiada pracownik informacji turystycznej UG w Puńsku Edyta Birgiel.
Zioła, naturalne wywary, toniki, maseczki wykonane z zebranych na łąkach, w lasach czy ogródkach roślin służą zdrowiu, tak było i nadal jest. Co warto zbierać na wiosnę – wyliczają seniorki z Sejn.
Zapraszamy na imprezy kulturalne.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
Na Zjeździe liderów wspólnot Litwinów w poszczególnych krajach omawialiśmy strategię zachowania własnej tożsamości oraz sposoby współpracy i wzmacniania litewskich diaspor na świecie - relacjonuje przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce Jolanta Malinowska -Wiaktor.
Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej, to nie jedyne moje zajęcie,- chcę zmienić swoje życie, - twierdzi Robert Wiaktor.
Seniorzy w Domu Litewskim w Sejnach, po wakacyjnej przerwie, znów się aktywizują – twierdzi dyrektor Anna Niewulis.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
Festiwal Pieśni i Tańca już za rok, ale tańcerze, który chcą się zakwalifikować muszą już teraz zacząć intensywnie ćwiczyć ustalony repertuar mówi dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku Asta Pieczulis. Na festiwal, z Puńska planują pojechać 3 lub 4 grupy taneczne.
Ważne tematy z życia Litwinów omawia konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Genadijus Mackelis w rozmowie z Robertem Słowikiem.
Rodzinne święto z plonami w tle odbędzie się w puńskim skansenie. Jaki cel tego święta wyjaśnia Elżbieta Januszanis – szefowa puńskiego Koła Gospodyń.
Można w każdym wieku nauczyć się żyć ekologicznie i do tego...
Dzień Jedności Bałtów jest dla nas ważny, gdyż powinniśmy się zastanowić nad tym skąd pochodzimy i jakie wartości są dziś dla nas najważniejsze – twierdzi gospodarz osady i członek stowarzyszenia jaćwiesko – pruskiego Piotr Łukaszewicz.
Elektryczny mikrobus od prawie roku jeździ po gminie Puńsk – jaki korzyści z tego ma środowisko i mieszkańcy –...
Brak księdza Litwina, uboga ekspozycja w Litewskiej izbie Muzeum Kresów oraz brak stosownej informacji w języku litewskim na budynku tegoż muzeum - to tylko niektóre bolączki Litwinów w Sejnach, omówione na spotkaniu z proboszczem prał. Zbigniewem Bzdakiem - relacjonuje przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce Jolanta Malinowska-Wiaktor.
Litewska społeczność parafii sejneńskiej od kilku miesięcy nie ma swojego księdza, który odprawiałby msze w języku litewskim w Sejnach i w Żegarach. Od początku czerwca msze w zastępstwie odprawiał ksiądz z sąsiedniej parafii w Puńsku, mówi przewodniczący Stowarzyszenia św. Kazimierza w Sejanch Olgierd Wiaktor. Sytuacja jest bardzo trudna, tym bardziej, że już za miesiąc...
Zaczyna się sezon artystyczny w Domu Litewskim w Sejnach. Na jakie atrakcje i koncerty możemy liczyć tej jesieni – opowiada kierownik działu kultury DL w Sejnach Dala Ostrowska.
Z nowoczesnego gospodarstwa zrezygnowaliśmy na rzecz ekologii. Jest dużo pracy, ale nie ma takiego napięcia, jak przy produkcji mleka – zapewnia Irena Pieczulis ze wsi Kompocie.
...
Odpust - to szczególna uroczystość kościelna, która zgromadza dużą ilość wiernych. O uczestnictwie pielgrzymów z parafii Puńsk i Sejny w odpustach w Litwie: w Pivašiūnai, Šiluva i Kalvarija opowiada Anastazja Sidor.
Prowadzący:
Ruta Burdyn