Radio Białystok | Mniejszości | Głos polskich Litwinów | Obchody 40. rocznicy nabożeństw w języku litewskim - 14.11.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
40. rocznica nabożeństw w języku litewskim w bazylice sejneńskiej była okazją do spotkania się i wysłuchania referatów dr. Bronius Makauskaskas i emerytowanej nauczycielki historii Julii Racis. Uczestnicy obchodów podzielili się wspomnieniami z wydarzeń, które miały miejsce przez wiele lat przed 1983 r.
Zaprasza Robert Słowik
Rolnicy podlegają różnym kontrolom, nie tylko z powodu pobierane dopłat, lecz i ze względu na wymagania dotyczące używania pestycydów, nawozów oraz wymogów weterynaryjnych – zapewnia kierownik zespołu doradztwa rolniczego w Sejnach Jan Radzewicz.
Mnie wychowali dziadkowie, bo nie chciałam mieszkać w wielodzietnej rodzinie z rodzeństwem. Czułam, że dziadkowie...
W wydawnictwie "Ausra" w Puńsku pojawił się szesnasty rocznik "Terra Jatvezenorum". Jak co roku, z tej okazji, jest organizowana konferencja naukowa na której zapoznamy się z zawartymi w nim artykułami i wysłuchamy kilka prelekcji.
Andrzejki były obchodzone w niektórych wsiach koło Puńska, a teraz spróbujemy odtworzyć przynajmniej część tradycji – zapewnia szef Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej Robert Wiaktor.
Łacińskie msze w litewskich kościołach nadal są tradycją. Jakie odczucia na takiej mszy – opowiada organista i nauczyciel Arnoldas Beinoras.
Dwie uczennice...
Konferencja nauczycieli litewskich szkół naszego regionu odbyła się w dniu 23 listopada w Domu Litewskim w Sejnach. Po dłuższej przerwie zaczęła ją organizować Szkoła "Žiburys" w Sejnach. To świetna okazja do spotkania oraz wysłuchania ciekawych referatów - mówi dyrektor szkoły Algirdas Vaicekauskas.
Wspólnota Litwinów w Polsce wybrała nowe władze. Jakie ważne zagadnienia należy kontynuować, a co nowego wynika dla polskich Litwinów – opowiadają była szefowa Jolanta Malinowska- Wiaktor oraz nowo wybrana Irena Gasperowaicz.
Dlaczego młody, karierę robiący w Niemczech lekarz wrócił do Sejn. Jakie ma priorytety w życiu – wyjaśnia Justyn Bludzis.
...
Otwarte granice i swoboda podróżowania oraz możliwości zamieszkania w prawie każdym zakątku świata budzą obawy czy dla współczesnego młodego człowieka rodzimy kraj jest potrzebny. Zdaniem dr. Darius Kuolys to ludzie władzy powinni łożyć wszelkich starań by młodzi ludzi na emigracji nie utracili więzi z ojczyzną.
17 listopada odbyło się sprawozdawczo-wyborcze posiedzenie Wspólnoty Litwinów w Polsce
Fotografie ważnych dokumentów o tworzeniu parafii znajdziemy w Muzeum Juozasa Vainy w Puńsku. Jakie inne eksponaty są zgromadzone przez kilkadziesiąt lat – opowiada przewodniczka Julianna Racis.
Ponad dwie dekady uczę w Szkole Muzycznej w Puńsku. Absolwenci tej szkoły grają w prestiżowych orkiestrach w Polsce, a najwięcej na Litwie – zapewnia nauczyciel muzyki...
Ubywa mieszkańców wsi Widugiery. Jest dużo kawalerów, a panien brak. Czy to tylko wina demografii, czy stylu życia – zastanawia się sołtys wsi - Helena Wajlanis.
Jonas Basanavicius był ważną postacią formującą litewską tożsamość na początku XX wieku. Kto był przykładem do naśladowania i jakie to miało znaczenie dla narodu – opowiada historyk z Wilna -...
Prowadzący:
Ruta Burdyn