Wkrótce na swoim - 28.11.2023

28 listopada 2023

Głos polskich Litwinów | Wkrótce na swoim - 28.11.20230:00
0:00
Głos polskich Litwinów 2023-11-28 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Już 1 grudnia uczniowie litewskiej szkoły w Suwałkach będą mogli uczyć się w swoim własnym budynku. Na oficjalne uroczystości otwarcia, które odbędą się tydzień później, zaprasza Jolanta Malinowska-Wiaktor.

15. tom rocznika Terra Jatwezenorum już można przeglądać w wydawnictwie "Ausra" w Puńsku. O popularności publikacji i pracy przy jej  redagowaniu opowiada Sygit Birgiel.

Zaprasza Robert Słowik


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Laureatka olimpiady - 27. 02. 2024


Uczennica LO im 11 Marca w Puńsku Anna Korzeniecka zdobyła I miejsce w swojej kategorii w Olimpiadzie języka litewskiego i literatury dla uczniów szkół Litwy oraz zagranicy. Udział w olimpiadzie to dobra okazja do powtórzenia materiału przed maturą, a także nawiązania kontaktów z rodakami żyjącymi w innych krajach - mówi laureatka.Język i marsz - 25.02.2024


Język ojczysty jest dobrem największym, a jak nam się żyje między innymi – opowiada Janina Maciukanis i Algirdas Vaicekauskas.

Jest szansa, ze minister oświaty odwiedzi litewskie szkoły- zaproszenie od nas otrzymała i czekamy na dalsze kroki – twierdzi wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

Marsz ku czci przodków i partyzantów odbył się w naszym...Historia pewnej kobiety - 22.02.2024


Magdalena Avietenaite – kobieta, która nie bała się okupacji i pomogła swojej siostrze przeżyć po powrocie z sowieckich łagrów – opowiada Konstanty Leończyk.

Kiedy człowiek ma ponad siedemdziesiąt lat, to zaczyna lubić inne potrawy. Stroni od tłustych i słodkich tortów, woli wypieki drożdżowe, a post jest mu już nie potrzebny – twierdzi gospodynią Biruta...Rolnicy protestują - 20.02.2024 r.


Protesty rolników trwają w całym kraju. Do akcji przyłączyli się również rolnicy z gminy Puńsk. O przyczynach protestu mówi Vidas Kniza z Budy Zawidugierskiej.Święto Niepodległości Litwy - 18.02.2024


W dniach 16-18 lutego w Sejnach, Puńsku i Suwałkach odbyły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości Litwy. Refleksjami z tej okazji podzielili się: Witold Liszkowski - wójt gminy Puńsk, Robert Słowik - przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce, ambasador Genadijus Mackelis - Szef konsulatu Republiki Litwy w Sejnach, Julianna Racis - nauczycielka historii.Nasze problemy - 15.02.2024


Mamy wiele ważnych spraw, m.in. brak podręczników, dróg, mieszkań socjalnych – dlatego szukamy wsparcia w projektach w kraju i zagranica – twierdzi wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

Magdalena Avietenaite skończyła studia w Genewie i była ważną dyplomatką litewską. Po odzyskaniu Niepodległości przez Litwę wróciła z USA, żeby pomóc tworzyć wolną Litwę...Zapusty - 13.02.2024


Dialekt polskich Litwinow jest dla mnie ważny. Używam go w swojej twórczości. Chcę, żeby przetrwał w pisanych źródłach, bo obecnie język bardzo się zmienił i zawiera dużo naleciałości – twierdzi pisarka Biruta Jonuskaite.

Zapusty były i są ważne ze względu na tradycje. To czas na wspólną zabawę i spotkania sąsiadów, znajomych i rodziny. Nieodzownym...Twórców ludowych trzeba doceniać - 11.02.2024


Dziesiąty rok przy Stowarzyszeniu Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce działa pracownia sztuki ludowej "Simtavirvis", którą opiekuje się pani Aldona Wojciechowska. Pracownia daje możliwość nauki i poznania zawodów, które już są atrakcyjne tylko dla entuzjastów.Tłusty Czwartek - 08.02.2024


Tłusty Czwartek, raczej nie był popularny, bo bardziej obchodzono Zapusty, ale dziś - „kto komu broni” – mówi znana ze słodkich wypieków gospodyni Biruta Zimnicka.

Tworzę poezję i lubię wszelakich twórców, zarówno pisarzy, jak i malarzy, rzeźbiarzy, bo to daje jakąś odskocznię od codzienności – zapewnia Ricardas Jurgelevicius z Litwy.

...
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok