Rozwój jest możliwy - 30.11.2023

30 listopada 2023

Głos polskich Litwinów | Rozwój jest możliwy - 30.11.20230:00
0:00
2023_11_30 - Głos polskich Litwinow | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jakie możliwości rozwoju turystyki posiada lub może rozwinąć gmina Sejny. Czy można do tego celu użyć budynków szkół i domów kultury – wyjaśnia wójt Dariusz Łostowski.

Dlaczego ważna jest dla środowiska ochrona pożytecznych owadów. Jak możemy je uratować, a one odwdzięczą się zwalczając w ogrodzie żerujące larwy – opowiada entomolog Eduardas Budrys z Uniwersytety Wileńskiego.

 Zaprasza Zyta Wasiluk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Laureatka olimpiady - 27. 02. 2024


Uczennica LO im 11 Marca w Puńsku Anna Korzeniecka zdobyła I miejsce w swojej kategorii w Olimpiadzie języka litewskiego i literatury dla uczniów szkół Litwy oraz zagranicy. Udział w olimpiadzie to dobra okazja do powtórzenia materiału przed maturą, a także nawiązania kontaktów z rodakami żyjącymi w innych krajach - mówi laureatka.Język i marsz - 25.02.2024


Język ojczysty jest dobrem największym, a jak nam się żyje między innymi – opowiada Janina Maciukanis i Algirdas Vaicekauskas.

Jest szansa, ze minister oświaty odwiedzi litewskie szkoły- zaproszenie od nas otrzymała i czekamy na dalsze kroki – twierdzi wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

Marsz ku czci przodków i partyzantów odbył się w naszym...Historia pewnej kobiety - 22.02.2024


Magdalena Avietenaite – kobieta, która nie bała się okupacji i pomogła swojej siostrze przeżyć po powrocie z sowieckich łagrów – opowiada Konstanty Leończyk.

Kiedy człowiek ma ponad siedemdziesiąt lat, to zaczyna lubić inne potrawy. Stroni od tłustych i słodkich tortów, woli wypieki drożdżowe, a post jest mu już nie potrzebny – twierdzi gospodynią Biruta...Rolnicy protestują - 20.02.2024 r.


Protesty rolników trwają w całym kraju. Do akcji przyłączyli się również rolnicy z gminy Puńsk. O przyczynach protestu mówi Vidas Kniza z Budy Zawidugierskiej.Święto Niepodległości Litwy - 18.02.2024


W dniach 16-18 lutego w Sejnach, Puńsku i Suwałkach odbyły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości Litwy. Refleksjami z tej okazji podzielili się: Witold Liszkowski - wójt gminy Puńsk, Robert Słowik - przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce, ambasador Genadijus Mackelis - Szef konsulatu Republiki Litwy w Sejnach, Julianna Racis - nauczycielka historii.Nasze problemy - 15.02.2024


Mamy wiele ważnych spraw, m.in. brak podręczników, dróg, mieszkań socjalnych – dlatego szukamy wsparcia w projektach w kraju i zagranica – twierdzi wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

Magdalena Avietenaite skończyła studia w Genewie i była ważną dyplomatką litewską. Po odzyskaniu Niepodległości przez Litwę wróciła z USA, żeby pomóc tworzyć wolną Litwę...Zapusty - 13.02.2024


Dialekt polskich Litwinow jest dla mnie ważny. Używam go w swojej twórczości. Chcę, żeby przetrwał w pisanych źródłach, bo obecnie język bardzo się zmienił i zawiera dużo naleciałości – twierdzi pisarka Biruta Jonuskaite.

Zapusty były i są ważne ze względu na tradycje. To czas na wspólną zabawę i spotkania sąsiadów, znajomych i rodziny. Nieodzownym...Twórców ludowych trzeba doceniać - 11.02.2024


Dziesiąty rok przy Stowarzyszeniu Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce działa pracownia sztuki ludowej "Simtavirvis", którą opiekuje się pani Aldona Wojciechowska. Pracownia daje możliwość nauki i poznania zawodów, które już są atrakcyjne tylko dla entuzjastów.Tłusty Czwartek - 08.02.2024


Tłusty Czwartek, raczej nie był popularny, bo bardziej obchodzono Zapusty, ale dziś - „kto komu broni” – mówi znana ze słodkich wypieków gospodyni Biruta Zimnicka.

Tworzę poezję i lubię wszelakich twórców, zarówno pisarzy, jak i malarzy, rzeźbiarzy, bo to daje jakąś odskocznię od codzienności – zapewnia Ricardas Jurgelevicius z Litwy.

...
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok