Zmiany demograficzne - 04.02.2024

4 lutego 2024

Głos polskich Litwinów | Zmiany demograficzne - 04.02.20240:00
0:00
2024_02_04 - Głos polskich Litwinów | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Litewską społeczność w Polsce dotykają zmiany demograficzne. W miastach jest nas więcej, ale gminy pustoszeją – jakie rozwiązania podjęto, żeby zadbać o rozwój mniejszości – analizuje wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas.

Czy w USC w Puńsku są nadawane litewskie imiona noworodkom i jak wyglądają ewentualne zmiany imion i nazwisk na język litewski – wyjaśnia pracownik działu Ramunas Staśkiewicz.

Jakie problemy napotykają pszczelarze nawet zimą. Kto i co im sprzyja – opowiada Piotr Witkowski – pszczelarz.

 

Zaprasza Zyta Wasiluk.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

We trójkę do powiatu - 14.04.2014


Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek, mówi kończący piątą kadencję w starostwie sejneńskim Antoni Baudzis. W nowej radzie powiatu zasiądzie wiele nowych osób.Muzyka i pasja - 11.04.2024


Uczniowie szkoły muzycznej w Puńsku wygrali kilka konkursów muzycznych w Litwie. Jeden uczeń, w ciągu tygodnia zdobył aż pięć pierwszych miejsc w kilku konkursach – jak to robią i czym dla nich jest muzyka – opowiadają Liepa, Krystian i Arnoldas Beinoris- nauczyciel.

Licealiści z Puńska mają pasje. Jedną z nich jest koszykówka. Mangirdas, Mantas i Marcin –...Wieczny wójt - 09.04.2024


Witold Liszkowski na stanowisku wójta od ćwierć wieku, ale to może być ostatnia kadencja. Jak się czuje nie mając rywali w wyborach i dlaczego mu się udało zdobyć zaufanie mieszkańców? Kto wygrał wybory do rad gminy, powiatu i inne.

Masa żurawi i dzików często niszczą uprawy kukurydzy, a jak na to reagują rolnicy – wyjaśnia Jan Radzewicz- kierownik zespołu...Miłosierdzie i modlitwa - 07. 04. 2024


Święto Miłosierdzia Bożego, Rok Modlitwy, in memoria dysydentce siostrze zakonnej Nijolė Sadūnaitė - to tematy, poruszone w rozmowie z siostrą zakonną Onutė z Wilna.Jak sobie radzić w trudnych czasach - 04.04.2024


Jako mieszkaniec gminy Puńsk jestem zainteresowany naszym bezpieczeństwem. Słyszę, że wszędzie sprawdzają ile jest schronów, jak jesteśmy przygotowani na wypadek zagrożenia – stawia otwarte pytanie Piotr Łukaszewicz.

Rolnicy mogą już składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Jakie wymagania rolników czekają w najbliższym czasie i jak wysokie temperatury...Historia i muzyka 02.04.2024


Salomeja Neris przewija się w kartach historii Sejn. W 1919 r., gdy narastał konflikt polsko-litewski, zaopiekowała się uczniami z sejneńskiego gimnazjum, którzy byli zmuszeni opuścić Sejny.Wielkanocne marzenia i wspomnienia - 01.04.2024


Lubimy tradycje wielkanocne. To jest czas kiedy rodzice nie pracują, a cała rodzina może razem zdobić pisanki, albo wspólnie zjeść świąteczny posiłek – twierdzą uczniowie z Puńska.

Wielkanoc mojego dzieciństwa kojarzy mi się z pieczonym chlebem, pisankami i chodzeniem „po Alleluja”. W Żegarach było dużo młodzieży, a zwłaszcza chłopaków, którzy mówili...Wielkanoc - 31.03.2024


Zespół muzyczny Kairos uświetnia uroczystości kościelne w Puńsku i wyjeżdża na Litwę, nawet stworzyli swój klip – opowiada Oliwia, Patryk i opiekunka Biruta Vensławska.

Klub niepełnosprawnych „Viltele” jest ostoją dla młodzieży potrzebującej wsparcia, dlatego też można ich wspierać darowiznami – zapewnia koordynatorka Wida Stankiewicz.

My...Ochrona litewskiego dziedzictwa - 28.03.2024


Należy chronić dziedzictwo narodowe Litwy i Litwinów rozsianych po świecie. Jakie sposoby ochrony proponuje Litwa – wymienia doradca ds. Ochrony dziedzictwa Gintaras Dżiovenas.

Dzieci z Przedszkola w Puńsku uczą się dodatkowo języka angielskiego – o pozytywnym wpływie na maluchów – opowiada dyrektor Alicja Wołyniec.


Zaprasza Zyta Wasiluk.
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok