Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uczennica LO im 11 Marca w Puńsku Anna Korzeniecka zdobyła I miejsce w swojej kategorii w Olimpiadzie języka litewskiego i literatury dla uczniów szkół Litwy oraz zagranicy. Udział w olimpiadzie to dobra okazja do powtórzenia materiału przed maturą, a także nawiązania kontaktów z rodakami żyjącymi w innych krajach - mówi laureatka.
X jubileuszowy marsz śladami przodków oraz walk partyzanckich odbył się na terytorium Polski, zamieszkałym przez Litwinów - opowiada organizator Edgaras Rašimas z Marijampola.
Zaprasza Ruta Burdyn
Nowy rok szkolny w Szkole Podstawowej im. Dariusa i Girenasa w Puńsku nie zapowiada większych zmian - mówi dyrektor Jan Wydra. Naukę rozpoczęło ponad 200 uczniów, przewidziane są nieliczne reformy, wciąż czekamy na część litewskich podręczników.
Rośnie i umacnia się litewska oświata w Suwałkach. Około 40 dzieci zgłosiło się do przedszkola, a już dwie klasy...
Jestem zadowolona z powrotu do szkoły. Szkoła Żiburys w Sejnach liczy ponad sto uczniów – to jest radość, że dzieci nie ubywa – twierdzi dyrektor szkoły Algirdas Vaicekauskas.
Podstawówka w Widugierach nadal istnieje, a nawet przybył jeden uczeń – zapewnia dyrektor Dawid Namiotko.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
Gospodynie z Przystawańc znalazły przepis na kiszoną kapustę w główkach. Z tej kapusty robią surówki, gołąbki i inne potrawy – o niepowtarzalnym smaku potrawy i działalności kobiet opowiada szefowa organizacji Wida Marcinkiewicz.
33 wsie w gminie Puńsk wybierze nowych sołtysów. Jakie zadania ma sołtys i dlaczego warto brać udział w wyborach - wyjaśnia...
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa - Błońska z nieoficjalną wizyta w Puńsku. To jest już trzecia wizyta, podczas której pani Marszałek zaprosiła litewskich przedstawicieli do odwiedzenia Senatu RP- twierdzi sekretarz gminy Puńsk Jan Wojczuli.
Rogaliki z Puńska otrzymały nominację do Perły. To jest wielka radość z docenienia tradycyjnego produktu litewskiego –...
Ażurowe rzeźby, to nie jest żadna nowość, a jedynie wykonanie lżejszego elementu, który, jak moje anioły czy ptaki podwieszone na sznurze, potrafią się poruszać. Jest to złożone, ale bardzo efektowne – zapewnia Saulius Milasius- rzeźbiarz z Litwy.
Byłem geodetą, ale wolę być twórcą ludowym. W swoim wyuczonym zawodzie wytrwałem zaledwie rok, a jako twórca...
Jubileusz 30-lecia Wspólnoty Litwinów w Polsce oraz Stowarzyszenia Młodzieży Litewskiej w Polsce stał się dobrą okazją do zorganizowania Forum Litwinów w Polsce - twierdzi szefowa Wspólnoty Jolanta Malinowska -Wiaktor oraz przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Wensławski.
Litewski chleb razowy nigdy się nie nudzi. Jedyna uwaga, jest taka, że nie powinniśmy jeść zbyt świeżego chleba razowego, gdyż szkodzi na żołądek – twierdzi gospodyni z Mariampola Laimute Adomaitiene.
Twórcy ludowi próbują zaistnieć na rynku z różną sztuką. Tym razem Danute Salkaitiene z litewskich Gulbiniszek, jak twierdzi - lepi z siana anioły, ptaki, a...
Festiwal folkloru, jarmark rękodzieła, wieńce dożynkowe - to główne akcenty ludowe święta Zielnej, których organizacja spoczywa m. in. na Stowarzyszeniu Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce - mówi przewodniczący Robert Wiaktor. A pracowita mistrzyni rękodzieła Danuta Woźnialis cieszy się, że tegoroczny jarmark był bardzo udany.
Stowarzyszenie Młodzieży Litewskiej istnieje już trzydzieści lat. O genezie utworzenia organizacji i udziale w kongresach młodzieży w Ameryce Południowej - opowiada Ruta Burdyn.
Zależy ni ma czystej wodzie i środowisku. Co wokół nas powstaje i jakie to może rodzić konsekwencje w przyszłości zastanawiają się młodzi ludzie. My tę ziemię dzierżawimy od naszych...
Prowadzący:
Ruta Burdyn