Radio Białystok | Mniejszości | Głos polskich Litwinów / Kalba Lenkijos lietuviai | Podwójne obywatelstwo - 21.04.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zbliża się referendum w sprawie obywatelstwa litewskiego zagranica. Jakie obawy i jakie korzyści mogą mieć polscy Litwini – wyjaśnia Genadijus Mackelis- szef konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach.
Założenie działalności gospodarczej i pozyskanie celowej dotacji z Urzędu Pracy pomogło mi rozpocząć ulubione zajęcie, ale nadal jest trudno z tego się utrzymać – twierdzi młody stolarz Wilius Marcinkiewicz.
Posadziliśmy mały dąb, który uczci 100 rocznicę Święta Litewskiej Piosenki – zapewnia kierownik artystyczna Domu Litewskiego w Sejnach.
Zapraszamy na imprezy kulturalne.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
Pośród dokumentów tożsamości jakimi posługiwali się obywatele Litwy po II wojnie światowej był "Paszport Lozoraitis'a". Posługiwali się nim Litwini, którzy w 1940 r., po aneksji Litwy do Związku Radzieckiego, byli po za granicami Litwy i już do niej wrócili. O powstaniu tego dokumentu opowiada dr. Algimnatas Kasparavičius.
Andrzejkowy wieczór zorganizowało Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce. Nie zabrakło pokazu ludowych tradycji, andrzejkowych wróżb i dobrej zabawy. O pomyśle na ten wieczór, działalności w Stowarzyszeniu oraz swojej rezygnacji z funkcji jej przewodniczącego mówi Robert Wiaktor. Atmosferę wieczoru ilustrują fragmenty występu oraz relacja Aldony Wojciechowskiej i...
Klub osób z niepełnosprawnościami Viltele w Puńsku korzysta z materiałów przeznaczonych do recyklingu, z których powstają ozdoby świąteczne. Podopieczni bardzo lubią prace manualne, a opiekunka jest dumna, że może przyczynić się dla zrównoważonego rozwoju – Anna Krużyk oraz podopieczni Anna, Waldek i Ramunas.
Rolnicy niechętnie ubiegają się o...
Rolnicy podlegają różnym kontrolom, nie tylko z powodu pobierane dopłat, lecz i ze względu na wymagania dotyczące używania pestycydów, nawozów oraz wymogów weterynaryjnych – zapewnia kierownik zespołu doradztwa rolniczego w Sejnach Jan Radzewicz.
Mnie wychowali dziadkowie, bo nie chciałam mieszkać w wielodzietnej rodzinie z rodzeństwem. Czułam, że dziadkowie...
W wydawnictwie "Ausra" w Puńsku pojawił się szesnasty rocznik "Terra Jatvezenorum". Jak co roku, z tej okazji, jest organizowana konferencja naukowa na której zapoznamy się z zawartymi w nim artykułami i wysłuchamy kilka prelekcji.
Andrzejki były obchodzone w niektórych wsiach koło Puńska, a teraz spróbujemy odtworzyć przynajmniej część tradycji – zapewnia szef Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej Robert Wiaktor.
Łacińskie msze w litewskich kościołach nadal są tradycją. Jakie odczucia na takiej mszy – opowiada organista i nauczyciel Arnoldas Beinoras.
Dwie uczennice...
Konferencja nauczycieli litewskich szkół naszego regionu odbyła się w dniu 23 listopada w Domu Litewskim w Sejnach. Po dłuższej przerwie zaczęła ją organizować Szkoła "Žiburys" w Sejnach. To świetna okazja do spotkania oraz wysłuchania ciekawych referatów - mówi dyrektor szkoły Algirdas Vaicekauskas.
Wspólnota Litwinów w Polsce wybrała nowe władze. Jakie ważne zagadnienia należy kontynuować, a co nowego wynika dla polskich Litwinów – opowiadają była szefowa Jolanta Malinowska- Wiaktor oraz nowo wybrana Irena Gasperowaicz.
Dlaczego młody, karierę robiący w Niemczech lekarz wrócił do Sejn. Jakie ma priorytety w życiu – wyjaśnia Justyn Bludzis.
...
Otwarte granice i swoboda podróżowania oraz możliwości zamieszkania w prawie każdym zakątku świata budzą obawy czy dla współczesnego młodego człowieka rodzimy kraj jest potrzebny. Zdaniem dr. Darius Kuolys to ludzie władzy powinni łożyć wszelkich starań by młodzi ludzi na emigracji nie utracili więzi z ojczyzną.
Prowadzący:
Ruta Burdyn