Matura - 07.05.2024

7 maja 2024

Głos polskich Litwinów | Matura - 07.05.20240:00
0:00
2024_05_07 - Głos polskich Litwinów | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

31 maturzystów z Puńska doskonale przygotowanych do matury z języka polskiego. Nauka w Liceum Ogólnokształcącym z litewskim językiem nauczania im. 11 Marca w Puńsku odbywa się w większości w języku litewskim, jednak  matura z języka państwowego nie stworzyła żadnych trudności. Abiturienci musieli się zmierzyć ze stresem, bo wiedzę posiadają - twierdzą Jakub, Gintare i inni.

Alwid Niewulis - dyrektor LO w Puńsku uważa, że młodzież jest  dobrze przygotowana do egzaminów, ale pewne obawy od lat mu towarzyszą podczas egzaminów maturalnych.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Litewskie zespoły - 25.06.2024


Zlot litewskich zespołów odbył się w domu kultury w Puńsku, a nie jak co roku nad jeziorem. Reportaż z imprezy.
Pierwszy raz impreza z projektu będzie musiała być korygowany przez pogodę - Robert Słowik

Zaprasza Zyta Wasiluk.Zasłużone wakacje - 23.06.2024


Rok szkolny w puńskiej szkole zakończył się bez większych problemów. Jakie mogą być zmiany od nowego roku szkolnego – przewiduje Jan Wydra - dyrektor szkoły w Puńsku.

Litewska szkoła w Suwałkach zakończyła pierwszy rok szkolny. Jakie możliwości rozwoju placówki są na najbliższy rok – wyjaśnia Jolanta Malinowska – Wiaktor.

Gmina Puńsk jest...Rolnictwo - 20.06.2024


W rolnictwie nie dzieje się najlepiej. Nie ma działaczy, którzy głośno wypowiadali się na temat sytuacji w rolnictwie. My jednak przywiązani do ziemi ojców, nie mamy innego wyjścia, jak tylko pracować i czekać, co przyniesie przyszłość- twierdzi rolnik Sylwester Niewulis.

Nasze babcie znały rośliny lecznicze, a my staramy się je zbierać i rozsądnie używać dla...Historia Puńska - 18.06.2024


Niespotykanych rozmiarów pożar przedwojennego miasteczka skłonił do utworzenia OSP w Puńsku – historię przedstawia sekretarz gminy Jan Wojczulis.

Dziecko jest częścią społeczeństwa, jak je sobie wychowamy- takie społeczeństwo będziemy mieć – twierdzi dyrektor szkoły Żiburys Algirdas Vaicekauskas.
Zapraszamy na imprezy kulturalne.

...Jubileusz zespołu "Balsynėlis" - 16. 06. 2024


Wokalny zespół dzieci i młodzieży "Balsynėlis", działający przy Domu Kultury Litewskiej w Puńsku ma już 15 lat - cieszy się kierowniczka zespołu Egidija Grimalauskienė. I dodaje: grupa ma wiele pięknych osiągnięć, ale dla mnie najważniejsza jest miłość dzieci do śpiewania oraz nasza wzajemna przyjaźń.Dzień Żałoby i Nadziei - 13.06.2024


Dzień Żałoby i Nadziei upamiętniany jako początek zesłań na Sybir mieszkańców Litwy 14 czerwca 1941 . Moja mama miała 16 lat, gdy Sowieci wywieźli na Wschód, jednak po latach wróciła, a dziś, mając 93 lata nadal pamięta i opowiada historie z tamtych dni – wspomina Asta Kiseliene z Alytusa.

Strażacy ochotnicy z Puńska obchodzą dziewięć dekad istnienia....Bezpieczni razem - 11.06.2024


Komisja ds. mniejszości narodowych i Etnicznych obradowała w Białymstoku- szefowa komisji sejmowej Wanda Nowicka. Jakie ważne zagadnienia dla mniejszości litewskiej należałoby rozwiązać – wymienia członek komisji wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych Algirdas Vaicekauskas.
Przewodnicząca Sejmu Republiki Litewskiej z innymi szefami sejmów Łotwy, Estonii i Ukrainy na...Teatr, kultura oraz trudny los dysydenta - 09. 06. 2024


Występy teatrów z Puńska na festiwalach w Litwie podsumowuje aktor i reżyser teatrów amatorskich Arnold Woźnialis.Jotva na występach - 06.06.2024


Zespół choreograficzny Jotva uczestniczył w koncercie regionów. Jest to ogromne przedsięwzięcie, gdzie jednocześnie tańczy ponad tysiąc tancerzy – nasi tancerzy poradzili sobie z tym koncertowo – chwali szefowa zespołu Konelia Mauliute.
Ja zawsze uczestniczę w wyborach i tak wychowuję swoje dzieci – dlaczego warto głosować i zachęcać do udziału w takich...
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukPodlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok