Pracuj i podróżuj, czyli jak odpoczywać na własnej działalności

[Artykuł sponsorowany]

3.08.2021, 20:32, akt. 20:36


Pracuj i podróżuj, czyli jak odpoczywać na własnej działalności
Pracuj i podróżuj, czyli jak odpoczywać na własnej działalności

Marzysz o tym, żeby dużo podróżować, ale nie chcesz rezygnować w tym czasie z pracy? Sprawdź, jak możesz pogodzić zwiedzanie i prowadzenie firmy.

Czy można połączyć prowadzenie firmy z pasją do podróżowania? Tak, w dzisiejszych czasach jest to jak najbardziej możliwe, zwłaszcza gdy prowadzisz biznes online. Udogodnienia takie jak urządzenia mobilne czy internet dostępny niemalże w każdym zakątku świata dają nam okazję do łączenia obowiązków zawodowych z przyjemnością – pracy z pasją podróżniczą.

Praca i podróżowanie – jak to możliwe?

Ogromna liczba osób podróżuje po całym świecie i pracuje jednocześnie. Obecnie panuje moda na tzw. workation, czyli łączenie pracy z wyjazdami. Jest wiele zawodów, które można wykonywać, podróżując, m.in.: programista, copywriter, grafik, social media manager. Osoby, które często decydują się na łączenie pracy z podróżowaniem, zwykle pracują na własny rachunek, prowadzą mikroprzedsiębiorstwa, są freelancerami. Takie osoby muszą być dobrze zorganizowane, energiczne i powinny lubić to, co robią. Bez tego trudno byłoby podróżować, pracować i czerpać z tego przyjemność.

Zalety pracy w podróży

Praca w podróży inspiruje i daje bardzo dużo odświeżenia w przypadku wielu branż. Dobrze zaplanowane workation nie zmęczą nas, ale dodadzą skrzydeł, dzięki czemu po powrocie będziemy mieć większą motywację do działania. Zmieniając środowisko pracy, eliminujemy rutynę do minimum. Łączenie pracy z podróżowaniem pozwala na częstsze wyjazdy, które wiążą się z poznawaniem nowych kultur, nawiązywaniem ciekawych znajomości i poznawaniem języków obcych. To wszystko można umiejętnie wykorzystać w pracy zawodowej, np. zdobywając nowe kontakty biznesowe w innym kraju.

Jak podróżować i pracować, żeby rzeczywiście wypoczywać?

Wybierasz się w swoją pierwszą podróż połączoną z pracą? Musisz się do niej odpowiednio przygotować. Pamiętaj, żeby:

 • najpilniejsze sprawy zamknąć jeszcze przed wyjazdem;
 • podczas podróży ograniczyć swoją aktywność zawodową do niezbędnego minimum, zwłaszcza gdy nie trwa ona długo – sprawdzaj maile i bieżące sprawy firmy, odpisuj na wiadomości, realizuj mniej wymagające projekty;
 • zaplanować dzień tak, by mieć czas zarówno na pracę, jak i korzystanie z atrakcji turystycznych – pracuj rano, wieczorem albo w wybrane dni.

Zadbaj o dobre połączenie internetowe

Dostępność internetu to podstawa sprawnej i owocnej pracy w czasie podróży. Na szybki internet do firmy możesz pozwolić sobie w domu lub biurze. Na wyjeździe będziesz korzystać z Wi-Fi w hotelu czy kawiarni, które nie zawsze zapewniają idealne połączenie. Podczas dłuższych, kilkumiesięcznych wyjazdów, zdecydowanie opłaca się wykupić pakiet internetu od lokalnego operatora. Jeśli natomiast wyjeżdżasz na kilka tygodni, a celem Twojej podróży jest Polska lub kraj Unii Europejskiej, to warto zabrać ze sobą internet mobilny zakupiony w kraju. Dzięki temu będziesz mógł popracować również w plenerze. Obecnie większość operatorów oferuje atrakcyjne pakiety internetu mobilnego z roamingiem w UE. Warto przyjrzeć się im bliżej i wybrać ofertę z najkorzystniejszym limitem danych w roamingu. Sprawdź szybki internet dla firm od UPC Biznes: https://www.upc.pl/biznes/internet/kup-internet/

Bezpieczeństwo danych firmowych w podróży

Jeżeli zdecydowałeś się na zabranie pracy na wyjazd, zabezpiecz sprzęt i zadbaj o bezpieczeństwo w sieci. W podróży bardziej niż na co dzień jesteś narażony na kradzież sprzętu czy też samych danych. Jak się zabezpieczyć?

 • Wykup ubezpieczenie dla sprzętu elektronicznego, który zabierasz na wakacje.
 • Przed podróżą utwórz kopie zapasowe.
 • Zainwestuj w dobry program antywirusowy.
 • Zabezpiecz komputer silnym hasłem dostępu.
 • Nie zostawiaj laptopa bez nadzoru, np. gdy pracujesz w kawiarni.
 • Używaj prywatnej sieci VPN.
 • Zablokuj porty USB.
 • Zaszyfruj dane na dysku.
 • Przechowuj laptopa w torbie lub plecaku posiadającym odpowiednie zabezpieczenia.
 • Zainstaluj aplikację śledzącą na laptopie – przyda się w przypadku ewentualnej kradzieży.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok