Jak zaprojektować taras?

[Artykuł sponsorowany]

31.08.2021, 12:44, akt. 12:46


Jak zaprojektować taras?
Jak zaprojektować taras?

Zaaranżuj swój taras w taki sposób, by był funkcjonalny i cieszył oko.
Taras jest łącznikiem między domem a ogrodem. To miejsce służące do relaksu podczas picia porannej kawy, wieczornego czytania książki, długich rozmów z bliskimi i przyjęć dla przyjaciół. Jego wielozadaniowa rola, fakt, że powinien pasować do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze domu i nawiązywać do ogrodu, może przysparzać trudności podczas aranżacji. Zanim się za nią zabierzesz, ustal, czego oczekujesz od tego miejsca?


Modne i praktyczne meble ogrodowe

Podstawą każdego zestawu mebli na taras są siedziska oraz stół. Ich wielkość oraz ilość uzależnione są od ilości osób, które będą z nich korzystać, a także ilością dostępnej przestrzeni. Meble tarasowe najczęściej wykonuje się z drewna, technorattanu lub plastiku. Ten ostatni jest najtańszy, lecz mało efektowny i niezbyt trwały. Drewniane zestawy tworzą niesamowity klimat, są ciepłe, wygodne, lecz wymagają corocznego zabezpieczania przed insektami, działaniem wody oraz intensywnego słońca. Technorattan należy do materiałów naturalnych, bardzo trwałych, a meble z niego wykonane odznaczają się pięknym, eleganckim wyglądem. Łatwo się go czyści i impregnuje.

Wśród najnowszych trendów w aranżacji tarasów i ogrodów wysoką pozycję znajdują huśtawki brazylijskie, kokony oraz hamaki. Są fantastyczną dekoracją, a przy tym miejscem do zaznania relaksu po ciężkim dniu.

Podłoga tarasowa - jaką wybrać?

Duże znaczenie podczas urządzaniu tarasu ma wybór nawierzchni. Podłoga tarasowa powinna bowiem dawać komfort podczas chodzenia po niej, nawet bosą stopą, a jednocześnie być odporna na działanie mocno zróżnicowanych warunków atmosferycznych i piasku pod butami gości. Deski drewniane, kompozytowe, płytki tarasowe, kamień, kostka brukowa, płyty betonowe lub żywica epoksydowa, które z tych najczęściej spotykanych tworzyw sprawdzi się najlepiej na Twoim tarasie? Wiele zależy od budżetu, który możesz na ten cel przeznaczyć, trwałości, na jakiej Ci zależy, gotowości do dbania o podłogę, podłoża pod tarasem oraz oczywiście stylu, jaki preferujesz.

Drewniane deski tarasowe są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, świetnie komponują się zarówno w przypadku aranżacji rustykalnych, boho, jak i bardzo nowoczesnych. Niestety wymagają szczególnej opieki, regularnego zabezpieczania, impregnacji, olejowania lub lakierowania. Żywica wygląda niebanalnie i robi ogromne wrażenie, lecz może być śliska, szczególnie zimą. Chętnie wybieranym obecnie rozwiązaniem jest glazura, którą można dostać w postaci imitującej drewno, beton itp. Jej trwałość jest niezwykle wysoka, a nie wymaga żadnych dodatkowych działań zabezpieczających.

Efektowne zadaszenie i ogrodzenie tarasu

Z uwagi na mocno zróżnicowaną pogodę w naszej strefie klimatycznej, warto pomyśleć o sposobie ochrony tarasu oraz znajdujących się na nim mebli przed bardzo intensywnym słońcem, opadami deszczu oraz silnym wiatrem. Dzięki zadaszeniu tarasu możesz spędzać na nim czas również podczas upału lub gdy pogoda nie dopisze. Ciekawym rozwiązaniem są daszki modułowe, systemy rozsuwane, które można złożyć, by cieszyć się wypoczynkiem pod gołym niebem.

Jeśli chcesz osłonić przestrzeń tarasową przed wiatrem, słońcem, wzrokiem sąsiadów, czy przechodniów, rozważ postawienie ścianek w postaci płotu żaluzjowego, ażurowych modułów dekoracyjnych czy pergoli z pionowymi zasłonami.

Urządzając taras, stwórz przestrzeń, w której wszyscy domownicy znajdą miejsce dla siebie i z radością będą w nim spędzać wolny czas.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok