Zielone góry i dżungla Ugandy

[Artykuł sponsorowany]

18.10.2021, 14:49, akt. 14:51


Zielone góry i dżungla Ugandy
Zielone góry i dżungla Ugandy

Uganda jest nazywana Perłą Afryki i jest uznawana za jeden z najbardziej przyjaznych turystom krajów afrykańskich. Uganda szczyci się swoim zielonym krajobrazem i nieustannie piękną pogodą. Co jeszcze skrywa w sobie ten egzotyczny kraj?


Kiedy najlepiej odwiedzić Ugandę?

Uganda należy do grona tych państw, w którym bajeczna pogoda jest praktycznie przez cały rok. Występuje podział na dwie pory roku- deszczową i suchą, przy czym ta pierwsza nie jest szczególnie uciążliwa.

W zależności od tego, co planujecie zobaczyć, warto wziąć pod uwagę następujące aspekty. Po pierwsze, część ptaków w Ugandzie migruje, więc najkorzystniej je obserwować od listopada do kwietnia. Po drugie, safari sprzyjają suche miesiące: styczeń, luty oraz później od czerwca do początku września.

Zielone oblicze Ugandy

Podczas ograniczonego czasowo urlopu należy wybrać spośród wszystkich cudownych miejsc, jakie można odnaleźć w Ugandzie. Poniżej znajduje się lista ciekawych propozycji miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć:

  • Śladami górskich goryli

W Ugandzie można podziwiać dziko żyjące górskie goryle. Dobrym miejscem na trekking śladami goryli jest Nieprzenikniony Las Bwindi. Goryle są bardzo ciekawym do obserwacji gatunkiem, który około połowy czasu spędza na drzewach, a połowę na ziemi. Z pomocą tropicieli można odnaleźć goryle na terenie lasu. Można spędzić wśród nich około godziny i zobaczyć niektóre z nich z bliska.

Podczas planowania spotkania z gorylami należy przestrzegać zasad, które z pewnością przedstawi przewodnik. Wśród nich kluczowe jest mówienie szeptem, zachowanie bezpiecznej odległości. Należy pamiętać, że samiec alfa waży kilkaset kilo, dlatego nie wolno go prowokować.

  • Safari z nosorożcami

Podczas pobytu w Ugandzie warto rozważyć piesze safari z nosorożcami. Do odwiedzenia bardzo zachęca Ziwa Rhino Sanctuary, czyli rezerwat nosorożców. Co ciekawe, w wyniku kłusownictwa oryginalna populacja nosorożców północnych wyginęła- ostatni nosorożec zmarł w 2018 r. Natomiast nosorożce, jakie można teraz spotkać w Ugandzie, zostały przetransportowane z innych krajów afrykańskich w celu odtworzenia populacji nosorożców w Ugandzie. Jednak obecnie można spotkać tam podgatunek południowy.

  • Lwy na drzewach

Głównym znakiem rozpoznawczym Ishashy są lwy wspinające się na drzewa. Ishasha jest południowo-zachodniej częścią parku narodowego Królowej Elżbiety. Dominuje tutaj obszar sawanny, gdzie w szacie roślinnej dominują trawy, akacje oraz drzewa figowe.

Dlaczego lwy wspinają się na drzewa? Według badaczy tego zjawiska występują dwa główne powody. W porze suchej powierzchnia ziemi bardzo się nagrzewa, przez co lwy wolą schronić się po polowaniu i odpocząć od ekstremalnej temperatury. Ponadto, z gałęzi drzew mają lepszy widok na sawannę, gdzie łatwiej mogą wypatrzeć zwierzynę do kolejnych polowań.

Podsumowanie

Uganda jest niesamowicie pięknym, którego pięknych widoków nie sposób zapomnieć. Turyści mogą obserwować bardzo wiele gatunków zwierząt, w tym wspaniałą Wielką Piątkę Afryki, a takiego przeżycia nie da się zapomnieć. Warto zapoznać się z ofertą agencji wyprawowej pod https://sunsara.pl/uganda/

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok