Wszystko, co należy wiedzieć o rurach osłonowych

[Artykuł sponsorowany]

20.10.2021, 13:16, akt. 13:17


Wszystko, co należy wiedzieć o rurach osłonowych
Wszystko, co należy wiedzieć o rurach osłonowych

Rury osłonowe to akcesoria niemal niezbędne przy wszelakich pracach budowlanych i instalacyjnych. Ich głównym zadaniem jest osłona okablowania elektrycznego, zabezpieczając je tym samym przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi - w tym wodą.

Jak wśród dostępnych modeli znaleźć ten, który w pełni spełni nasze oczekiwania? Czym różni się model stosowany podtynkowo od „klasycznych” rur osłonowych? Co musisz wiedzieć przed zakupem, jeśli nie chcesz popełnić budowlanego faux pass?

Podstawowe funkcje rur osłonowych

Jak wskazuje już sama nazwa - rury osłonowe osłaniają elementy okablowania. Stosowane są standardowo w elektryce i sektorze budowlanym należą tym samym do kategorii osprzętu elektroinstalacyjnego.

Elementy z tej grupy produktów mogą być umieszczane w gruncie, gdzie mają skutecznie chronić przewody światłowodowe i telekomunikacyjne przed uszkodzeniami mechanicznymi. Rury zachowują szczelność, dzięki czemu nie przepuszczają wody mogącej prowadzić do awarii instalacji i spięć, a w konsekwencji - do pożarów na linii okablowania.

Ponadto, rury osłonowe mogą być umieszczane w dowolnych gruntach – w tym pod terenami zielonymi, jak i w ramach zabudowy infrastruktury drogowej.

Rodzaje rur osłonowych

Rury osłonowe (https://dlaelektrykow.pl/206-rury-oslonowe) można podzielić na różnorodne rodzaje, biorąc pod uwagę np. materiał, z jakiego zostały wykonane. Do najpopularniejszych należą modele wykonane z PCV lub innych tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen. Ich zaletą jest stosunkowo duża wytrzymałość na obciążenie, odporność na działanie wody, promieniowanie UV i zmiany temperatury. Do najczęściej stosowanych rur tego typu należą peszle - giętkie, karbowane osłony produkowane z PCV. Dzięki swojej konstrukcji mogą być dowolnie wyginane i dopasowywane do planowanego kształtu instalacji.

Gdy chcemy ochronić okablowania przed działaniem bardzo wysokich temperatur - doskonałe będą rury metalowe, wykonane z aluminium lub stali. Systemy produkowane z metalu skutecznie chronią przewody także przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zgniecenie czy rozciąganie.

Stalowe peszle poddane ocynkowaniu można wykorzystywać w instalacjach natynkowych i podtynkowych, gdzie podobnie jak warianty PCV, mogą być swobodnie układane pod różnymi kątami. Ten rodzaj peszli stosuje się w bliskim sąsiedztwie instalacji hydraulicznej czy grzewczej, a także w systemach podłogowych.

Kolor rury osłonowej – czy ma duże znaczenie?

Dobierając rury osłonowe do zastosowania z instalacją elektryczną koniecznie zwróć uwagę na kolor orurowania! Modele przeznaczone do użytku poza pomieszczeniami są dostępne w różnych barwach, które odpowiadają przeznaczeniu do danego systemu. Tak oto rury:

  • czerwone – przeznaczone są do montażu w gruncie, do przewodów średniego napięcia,
  • niebieskie – także do układania w ziemi, do kabli niskiego napięcia,
  • czarne – do użytku na zewnątrz, są dodatkowo wzmocnione na wypadek działania promieniowania słonecznego.

Wybierając rury osłonowe zawsze bierz pod uwagę nie tylko środowisko, w jakim będą układane, ale też poprawnie ustal ich średnicę wewnętrzną – ta docelowo musi być 1,5 raza większa od średnicy kabla elektrycznego i aż 2 razy większa od średnicy przewodu światłowodowego.

Szeroki wybór rur znajdziesz w ofercie sklepu dlaelektrykow.pl.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok