Samozatrudnienie – czy warto?

[Artykuł sponsorowany]

16.02.2022, 09:06, akt. 09:09


Samozatrudnienie – czy warto?
Samozatrudnienie – czy warto?

Na początek - co to jest samozatrudnienie? W skrócie jest to prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek. W Polsce to zjawisko rozwija się wręcz lawinowo. Tyle że z tej formy zatrudnienia mogą korzystać tylko osoby fizyczne. Nie mogą korzystać osoby prawne. Zasady działalności firm prowadzonych przez osoby fizyczne określa ustawa o działalności gospodarczej. Prowadzenie działalności osoba fizyczna może prowadzić już z momentem wpisania się do ewidencji działalności gospodarczej.


Dlaczego decydujemy się na samozatrudnienie?

Pretekstem do samozatrudnienia może być zarówno sytuacja osobista pracownika, jak i sugestia pracodawcy. Powszechne jest już to, że część pracodawców proponuje niektórym pracownikom samozatrudnienie, ponieważ mogą z tego wyniknąć obopólne korzyści finansowe.

Decyzję o samozatrudnieniu niejednokrotnie podejmują osoby, które straciły pracę lub są bezrobotne. Część z nich wykazuje się takimi umiejętnościami (na przykład rzemieślniczymi), na które jest stałe zapotrzebowanie na lokalnym rynku.

Wielu samozatrudnionych decyzję podejmuje dlatego, że może w tej sytuacji wykonywać usługi kilku zleceniodawcom co wiąże się niejednokrotnie z większymi dochodami.

Samozatrudniony sam określa zakres swojej pracy.

Ponadto samozatrudniony ma wiele możliwości odliczeń podatkowych, m.in. możliwości odliczenia VAT przy zakupie usług lub towarów.

Samozatrudniony ma możliwość opłacania przez pół roku opłacania tylko składki zdrowotnej. Może też przez dwa lata płacić obniżone składki na ubezpieczenie społeczne. Jednak to akurat nie opłaca się w przyszłości, ponieważ może mieć wpływ na przyszłe świadczenia.

Samozatrudniony może mieć wpływ na kształt umowy ze zleceniodawcą, na przykład w kwestii poufności lub zabezpieczenia się przed konkurencją.

Jak zatem zacząć

Pamiętajmy, że zawsze, ale to zawsze, na początku najlepiej jest zapoznać się wszelkimi przepisami związanymi z działalnością gospodarczą na własną rękę. Wczytać się w ustawy – o działalności gospodarczej, podatkową i o podatku vat.

Jednocześnie wytypować ewentualne źródła dofinansowania – mogą to być zarówno pożyczki lub kredyty dla początkujących firm, jak i dotacje.

Na przykład korzystnymi programami dla osób, które myślą o samozatrudnieniu dysponują urzędy pracy. Są to bezzwrotne dotacje w granicach około 20 000 zł wraz z tak zwanym wsparciem pomostowym (kilkumiesięcznym). Warunkiem otrzymania (i utrzymania dotacji) jest to, by firma przetrwała przynajmniej rok.

Jeśli idzie o pożyczki dla firm to warto przejrzeć m.in. ranking poza bankowych firm pożyczkowych. Większość z nich udziela pożyczek błyskawicznie i bywa, że nie wymagają zaświadczeń BIK (Biura Informacji Kredytowej), wystarczą same wyciągi bankowe.






















 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok