Dlaczego na skórze powstają rozstępy?

[Artykuł sponsorowany]

18.03.2022, 13:45, akt. 13:46


Dlaczego na skórze powstają rozstępy?
Dlaczego na skórze powstają rozstępy?

Rozstępy to zmora wielu osób. Nieustannie pojawiają się na rynku produkty, które obiecują zażegnanie problemu. Jednak tak się nie dzieje. Skąd właściwie biorą się rozstępy i czy istnieją do nich specjalne predyspozycje? Podpowiadamy, jaki wpływ na intensywność problemu może mieć olejek na rozstępy oraz co warto na nie stosować.


Czym są rozstępy i kogo dotyczy ten problem?

Wbrew ogólnemu przekonaniu, rozstępy nie są przypadłością wyłącznie kobiecą. Dotyczą również mężczyzn, choć przyczyny ich powstawania mogą się od siebie różnić. Nieprawdą jest również, że występują jedynie u osób otyłych, dojrzałych lub wyłącznie kobiet w ciąży. Mogą dotyczyć każdego (także młodzież), kto posiada do nich pewne predyspozycje i u kogo dojdzie do szybkiego rozciągania się skóry lub jej nagłego skurczenia.

Rozstępy powstają na skutek rozerwania głębokich warstw skóry, nie naskórka. Następuje to poprzez zerwanie włókien elastyny i kolagenu, które tworzą ciągłość struktury skóry.[1]

Predyspozycje do występowania rozstępów. Kiedy można się ich spodziewać?

Najpopularniejszą przyczyną pojawiania się rozstępów jest rozciągnięcie skóry, np. wskutek szybkiego powiększania się brzucha w ciąży, czy przyspieszonego przybierania masy przez uprawiających intensywnie sport mężczyzn.

Powstawanie rozstępów związane jest jednak również z indywidualnym stopniem sztywności skóry. Każdy z nas posiada w strukturze swojej skóry inną odporność na rozciąganie. Dlatego u jednych osób rozstępy pojawią się już przy niewielkim naciągnięciu, a u innych nie powstaną wcale, gdyż skóra jest bardziej plastyczna.

Predyspozycja tego typu jest niestety dziedziczna,[2] dlatego warto dbać o skórę przez cały czas, stosując odpowiednie preparaty, np. olejek na rozstępy, który nawilży, odżywi skórę i w przypadku pojawienia się rozstępu, znacznie złagodzi jego intensywność.

Rozstępy powstają także w efekcie osłabienia włókien kolagenu i elastyny. Związane jest to często z zaburzeniami hormonalnymi (m.in. nadmierną produkcją kortyzolu). Te same włókna tracą swoje właściwości również w wyniku złego odżywiania i życia w przewlekłym stresie.

Jak zahamować powstawanie rozstępów?

W przypadku rozstępów, które są trwałymi uszkodzeniami skóry, najważniejsze jest zapobieganie im poprzez stosowanie np. olejku na rozstępy. Podstawa to właściwa dieta, suplementacja witamin i minerałów oraz pielęgnacja za pomocą preparatów zawierających kolagen. Korzystnym wsparciem dla skóry skłonnej do rozstępów jest specjalistyczny olejek Bio-Oil. To doskonała kompozycja naturalnych składników wspomagająca procesy regeneracyjne i pielęgnacyjne.

[1] https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2021/12/IntWorldScProc-Kyiv-Nov2021.pdf#page=176
[2] https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf#page=98






















 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok