Wbrew ogólnemu przekonaniu, rozstępy nie są przypadłością wyłącznie kobiecą. Dotyczą również mężczyzn, choć przyczyny ich powstawania mogą się od siebie różnić. Nieprawdą jest również, że występują jedynie u osób otyłych, dojrzałych lub wyłącznie kobiet w ciąży. Mogą dotyczyć każdego (także młodzież), kto posiada do nich pewne predyspozycje i u kogo dojdzie do szybkiego rozciągania się skóry lub jej nagłego skurczenia.
Rozstępy powstają na skutek rozerwania głębokich warstw skóry, nie naskórka. Następuje to poprzez zerwanie włókien elastyny i kolagenu, które tworzą ciągłość struktury skóry.[1]
Najpopularniejszą przyczyną pojawiania się rozstępów jest rozciągnięcie skóry, np. wskutek szybkiego powiększania się brzucha w ciąży, czy przyspieszonego przybierania masy przez uprawiających intensywnie sport mężczyzn.
Powstawanie rozstępów związane jest jednak również z indywidualnym stopniem sztywności skóry. Każdy z nas posiada w strukturze swojej skóry inną odporność na rozciąganie. Dlatego u jednych osób rozstępy pojawią się już przy niewielkim naciągnięciu, a u innych nie powstaną wcale, gdyż skóra jest bardziej plastyczna.
Predyspozycja tego typu jest niestety dziedziczna,[2] dlatego warto dbać o skórę przez cały czas, stosując odpowiednie preparaty, np. olejek na rozstępy, który nawilży, odżywi skórę i w przypadku pojawienia się rozstępu, znacznie złagodzi jego intensywność.
Rozstępy powstają także w efekcie osłabienia włókien kolagenu i elastyny. Związane jest to często z zaburzeniami hormonalnymi (m.in. nadmierną produkcją kortyzolu). Te same włókna tracą swoje właściwości również w wyniku złego odżywiania i życia w przewlekłym stresie.
W przypadku rozstępów, które są trwałymi uszkodzeniami skóry, najważniejsze jest zapobieganie im poprzez stosowanie np. olejku na rozstępy. Podstawa to właściwa dieta, suplementacja witamin i minerałów oraz pielęgnacja za pomocą preparatów zawierających kolagen. Korzystnym wsparciem dla skóry skłonnej do rozstępów jest specjalistyczny olejek Bio-Oil. To doskonała kompozycja naturalnych składników wspomagająca procesy regeneracyjne i pielęgnacyjne.
[1] https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2021/12/IntWorldScProc-Kyiv-Nov2021.pdf#page=176
[2] https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf#page=98