Golarka do ubrań, czyli jak nadać ubraniom drugie życie

[Artykuł sponsorowany]

29.04.2022, 13:42, akt. 13:43


Golarka do ubrań, czyli jak nadać ubraniom drugie życie
Golarka do ubrań, czyli jak nadać ubraniom drugie życie

Twój ulubiony sweter od dawna nie wygląda jak nowy? Drobne kłaczki i zmechacenia potrafią skutecznie zmienić elegancką odzież wyjściową w domową. Na szczęście jest na to sposób. Dzięki golarce do ubrań Twoje ubrania znowu będą wyglądały jak prosto ze sklepu.


Skąd się biorą zmechacenia i czy można im zapobiegać?

Mechacenie się tkanin to naturalny proces związany z ich użytkowaniem i nie da się mu zapobiec, można jedynie go spowolnić, odwracając ubrania na lewą stronę przed praniem. Zmechacenie bowiem to nic innego, jak cieniutka niteczka bądź włókienko, które wysunęło się ze splotu i zwinęło w drobną kuleczkę. Może być skutkiem złego sposobu prania i suszenia tkanin, ale nie musi. Niektóre materiały mechacą się po prostu dlatego, że taka jest ich natura.

Teoretycznie lepszej jakości tkaniny, które mają dłuższe włókna, powinny być bardziej odporne na mechacenie, ale praktyka pokazuje, że i one z czasem przestają dobrze wyglądać.

Jedynym sposobem na zmechacenia jest cykliczne usuwanie go i przywracanie tkaninie pierwotnej świetności. Jeśli będziemy to dobrze robić, materiał nie zostanie uszkodzony i nie ma ryzyka np. zrobienia dziurki.

Czy domowe sposoby na usuwanie zmechaceń są skuteczne?

Miękka szczotka, taśma klejąca, jednorazowa maszynka do golenia – to ponoć najlepsze sposoby na pozbywanie się zmechaceń z ubrań. Nie tylko swetrów, ale też bawełnianych bluzek, czapek, szalików, skarpetek. Jednak sposoby te są tak samo nieskuteczne, jak zniechęcające do działań. Miękka szczotka nie wyczesze wszystkich oderwanych włókien, taśma klejąca może spowodować odrywanie się nowych, a maszynka jednorazowa co prawda ściągnie zmechacenia, ale może przy okazji uszkodzić tkaninę.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie golarki do ubrań. To nieduże i niedrogie urządzenie w prosty i bezpieczny sposób przywróci naszej odzieży dawną świetność.

Jak działa golarka do ubrań?

Golarka do ubrań wyposażona jest w ostrza, które odcinają zmechacenia i gromadzą je w specjalnym pojemniku. Z reguły jest on przezroczysty, dlatego łatwo zauważyć, kiedy się napełni. Jednak największym atutem golarki jest dobre zabezpieczenie tkaniny przed przypadkowym uszkodzeniem. Dzieje się tak, ponieważ ostrza nie mają bezpośredniego kontaktu z materiałem. Zmechacenia trafiają do golarki poprzez niewielkie otwory w zewnętrznej membranie, gdzie są odcinane i zbierane.

Jak używać golarki do ubrań?

Najwygodniej jest rozłożyć ubranie na płasko i przesuwać golarką z góry na dół, dbając o to, by nie pominąć żadnego fragmentu tkaniny. Oczyszczanie ubrania z kłaczków będzie skuteczne wówczas, gdy uda się delikatnie docisnąć golarkę do materiału.

Jak rozpoznać dobrą golarkę?

Dobrą golarką można wyczyścić nie tylko ubranie, które ma stosunkowo niedużą powierzchnię, ale też np. koc. Urządzenie, chociaż małe, może zrobić dla nas naprawdę dużo.

Dobra golarka pewnie leży w dłoni, nie ślizga się. Optymalna długość to około 20 cm. Ta wielkość pozwala na pewny i stabilny uchwyt.

Istotne jest także wyposażenie dodatkowe – np. nakładka dystansująca, umożliwiająca oczyszczanie tkanin bardzo delikatnych lub z długim włosiem. Takie rozwiązanie zastosowano między innymi w nakładce Eldom – https://www.eldom.eu/produkt/golarka-do-ubran-gds6-yaga.

Zasilanie akumulatorowe z możliwością ładowana i lampka kontrolna to kolejne przydatne cechy dobrej golarki.

Warto wspomnieć też o czujniku bezpieczeństwa, który blokuje możliwość uruchomienia golarki bez prawidłowo nałożonej osłony na noże.






















 
 

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok