Zabezpieczenie BHP przy robotach drogowych

[Artykuł sponsorowany]

18.07.2022, 10:06, akt. 10:06


Zabezpieczenie BHP przy robotach drogowych
Zabezpieczenie BHP przy robotach drogowych

Bezpieczeństwo jest najważniejsze i o tym zawsze trzeba pamiętać. Dlatego w trakcie prowadzenia robót drogowych niezbędne jest właściwe oznakowanie miejsc robót, ale też właściwy strój roboczy pracowników. Czas na ten temat dowiedzieć się więcej.

Oznakowanie robót drogowych - o czym trzeba pamiętać?

Oznakowanie robót drogowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa i ochrony pracowników, ale też w celu zaprojektowania organizacji ruchu. W tym przypadku trzeba stosować się do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. Na początek należy użyć znaków i urządzeń bezpieczeństwa ruchu, które będą dobrze widoczne nie tylko w dzień, ale i w nocy. Trzeba tutaj wiedzieć, że wszystkie wymiary znaków, które używane są podczas robót drogowych nie mogą być mniejsze niż wymiary innych znaków, które znajdują się w bliskiej lokalizacji. Znaki oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu muszą być usuwane zaraz gdy dojdzie do postępu prac. Niezbędne jest także stosowanie pachołków drogowych, ale trzeba wiedzieć, że mają one zastosowanie tylko przy robotach szybko postępujących. Dużą i ważną rolę ma wyznaczanie stref robót. W tym celu stosuje się zapory drogowe oraz tablice prowadzące. Jeżeli występują wygrodzenia od strony najazdu, to trzeba umieścić tam światła ostrzegawcze żółte. Oznaczają one zmianę toru jazdy. Jeżeli droga jest całkowicie zamknięta, niezbędne jest umieszczenie światła czerwonego. Nie można natomiast stosować taśm ostrzegawczych we wszystkich miejscach, które przeznaczone są do ruchu pojazdów i pieszych.

Jak skompletować sprzęt BHP potrzebny przy robotach drogowych?

Pracownik musi mieć zapewniony maksymalny komfort i bezpieczeństwo pracy. Z tego też tytułu pracodawca musi zaopatrzyć go w niezbędny sprzęt BHP. Bardzo ważna jest odzież robocza. Musi być ona dostosowana do temperatury panującej na zewnątrz. W przypadku prac drogowych odzież powinna być odblaskowa. Prace drogowe są pracami podwyższonego ryzyka, dlatego trzeba stosować odzież odblaskową klasy III. Dotyczy to nie tylko spodni, ale i kurtek. Musi być też wykonana ze wzmocnionego materiału, który jest odporny na przetarcia. Warto wybierać spodnie wzmocnione w miejscach kolan, zaś kurtki powinny być wzmocnione w miejscu łokci. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na funkcjonalność danej odzieży roboczej. Powinna być ona wiatroszczelna oraz wodoodporna. Pod kurtką pracownik może mieć ubraną bluzę bądź koszulkę roboczą. Istotną część ubioru pracownika służb drogowych stanowią buty robocze. Obuwie powinno zabezpieczać stopy, ale też kostki. W tym przypadku należy stosować obuwie ze wzmocnioną podeszwą, które jest antypoślizgowe. Można wybrać trzewiki, ale i półbuty. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa, najlepiej postawić takie ze stalową wkładką antyprzebiciową i mocnym podnoskiem. W wielu przypadkach na odzież roboczą należy jeszcze nałożyć kamizelki odblaskowe.

Akcesoria BHP zwiększające bezpieczeństwo pracy w czasie robót drogowych

 W pracach, gdzie występuje ryzyko wypadków niezbędne jest noszenie kasków. Chronią one głowę i stanowią doskonałą ochronę przed urazami mechanicznymi. Także w pracach drogowych warto postawić na taką ochronę. Oczywiście kolejnym ważnym elementem wyposażenia pracownika są wzmocnione rękawice robocze. Powinny być one trwałe, ale i antystatyczne czy nawet chemoodporne. W robotach drogowych trzeba też chronić słuch, gdyż natężenie hałasu jest duże. Stąd można użyć nauszników mocowanych do hełmu, ale i wkładek do uszu. Trzeba również chronić wzrok, stąd niezbędne są gogle bądź okulary ochronne, chroniące przed kurzem. W niektórych przypadkach dodatkowo trzeba zastosować ochronę dróg oddechowych, czyli maseczek ochronnych, szczególnie gdy zapylenie jest bardzo duże.






















 
 

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok