Jakie badania warto wykonać przy reumatyzmie?

[Artykuł sponsorowany]

23.01.2023, 09:16, akt. 09:17


Jakie badania warto wykonać przy reumatyzmie?
Jakie badania warto wykonać przy reumatyzmie?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą przewlekłą, obejmującą nie tylko stawy, jak wynikałoby z nazwy, ale także narządy. To choroba powodująca rozwój stanów zapalnych obejmujących tkankę łączną, która zawiera białka włókniste, czyli kolagen. Kwalifikuje się ją do szerszej grupy schorzeń noszących wspólną nazwę kolagenoz. Sprawdź, jakie badania wykonuje się w diagnostyce RZS oraz przy kontroli stanu pacjenta!

Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów

Toczące się w organizmie stany zapalne stanowią odpowiedź układu immunologicznego i obejmują zwykle stawy palców, nadgarstków, łokci, barków oraz kolan. Poza zmianami obecnymi w mazi stawowej RZS prowadzi również do degradacji nasad kości, a także powikłań ogólnoustrojowych.

Choć reumatoidalne zapalenie stawów diagnozuje się w każdym wieku, to jednak najczęściej cierpią na nie kobiety w wieku od 40 do 60 lat. RZS to choroba postępująca, dlatego bardzo ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie, które w dużej mierze opiera się na badaniach obrazowych, takich jak rtgram czy USG. Właściwa i szybka diagnoza pozwala na kontrolowanie stanu pacjenta i opóźnia negatywne skutki choroby.

Jakie są przyczyny RZS?

RZS jest chorobą autoimmunologiczną – wynika z nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego. Przeciwciała osoby chorej działają autodestrukcyjnie na organizm, a pochodną tego działania są toczące się w ciele stany zapalne. Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów nie są do tej pory w pełni poznane, uważa się jednak, że za jego występowanie odpowiedzialne są czynniki genetyczne.

Poza genetyką większe predyspozycje do zapadnięcia na tę chorobę wykazują kobiety, które chorują na RZS 2 do 3 razy częściej niż mężczyźni. Nie wiadomo jednak, czy płeć żeńska, a także inne czynniki wymienione dalej stanowią przyczynę reumatoidalnego zapalenia stawów, czy są jedynie inicjatorami aktywującymi chorobę. Poza płcią i predyspozycjami genetycznymi, wśród wspomnianych czynników wymienia się również zaburzenia układu immunologicznego, przebyte infekcje wirusowe oraz bakteryjne, palenie papierosów, niewłaściwą dietę, długotrwały stres i nadmierny wysiłek fizyczny.

Diagnostyka obrazowa w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Badania obrazowe pomocne są w diagnozie reumatoidalnego zapalenia stawów, a także służą ocenie postępów choroby. Wykonuje się więc je nie tylko w celu zdiagnozowania schorzenia, ale także okresowo. Są to:

  • zdjęcia radiologiczne (RTG), które pozwalają m.in. stwierdzić obecność nacieku zapalnego, zwężenie szpar stawowych, nadżerek brzeżnych czy zniekształcenia, a także zmniejszenie objętości kości;
  • prześwietlenie ultrasonograficzne – USG pozwala na ocenę zmian w obrębie mazi stawowej oraz kości. Może być często powtarzane, ponieważ nie powoduje skutków ubocznych, stąd jego zastosowanie zwłaszcza w kontrolowaniu stanu chorego;
  • rezonans magnetyczny – stosowany z uwagi na możliwość uzyskania wyraźnego i szczegółowego obrazu;
  • tomografia komputerowa – stosuje się ją uzupełniająco w ocenie postępów RZS.

Diagnostyka laboratoryjna w RZS

Poza badaniami obrazowymi, zarówno w diagnostyce, jak i kontroli stanu pacjenta, lekarz zleca badania laboratoryjne. Przy podejrzeniu reumatoidalnego zapalenia stawów należy wykonać:

  • morfologię krwi, a zwłaszcza OB i CRP, których podwyższone wartości świadczą o obecności stanu zapalnego;
  • oznaczenie czynnika reumatoidalnego (RF), czyli obecność markerów RZS. Na podstawie tego badania stwierdza się obecność przeciwciał obserwowanych u zdecydowanej większości chorych (od 70 do 90% badanych). Badanie nie pozwala na jednoznaczne stwierdzenie RZS, ponieważ przeciwciała obecne są także w przypadku innych kolagenoz, np. mieszanych lub zespołu Sjogrena.
  • ACPA – badanie stwierdza, bądź wyklucza obecność przeciwciał antycytrulinowych. Na podstawie wyników tego badania z bardzo dużym prawdopodobieństwem sięgającym 95-98% można rozpoznać RZS. Badanie ACPA nie tylko pozwala odróżnić reumatoidalne zapalenie stawów od innych kolagenoz, ale także określić stopień zaawansowania choroby. Przeciwciała są obecne nawet na kilka lat przed wystąpieniem objawów.


 
 

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok