Zmiany w Kodeksie pracy – zobacz czy Ciebie też dotyczą!

[Artykuł sponsorowany]

26.01.2023, 10:04, akt. 10:05


Zmiany w Kodeksie pracy – zobacz czy Ciebie też dotyczą!
Zmiany w Kodeksie pracy – zobacz czy Ciebie też dotyczą!

W ostatnim czasie wprowadzono szereg zmian w przepisach dotyczących pracy, które mogą mieć wpływ na Twoją sytuację zawodową. Warto zapoznać się z nimi, aby wiedzieć, jakie prawa przysługują pracownikom oraz jakie obowiązki są na nich nałożone.

Praca zdalna

Nowelizacja kodeksu pracy przewiduje możliwość pracy zdalnej, nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale także w innych przypadkach. Pracodawca musi jednak wyrazić na to zgodę, a pracownik ma prawo odmówić takiej formy pracy, jeśli nie jest ona dla niego korzystna. Pracownik będzie mógł wykonywać swoje obowiązki całkowicie bądź częściowo zdalnie, jednakże za każdym razem trzeba będzie ustalać miejsce pracy z pracodawcą, a sam pracodawca będzie musiał zapewnić zatrudnionemu materiały oraz narzędzia niezbędne do pracy zdalnej.

Umowa na okres próbny

Kodeks pracy przewiduje również zmiany dotyczące umów na okres próbny. Pracodawca będzie musiał zawrzeć z pracownikiem umowę z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy, gdy pracownik po przepracowaniu minimum 6 miesięcy wystąpi o taką formę zatrudnienia. Pracodawca będzie dysponował czasem, wynoszącym miesiąc, podczas którego będzie musiał zapewnić pracownikowi pisemną odpowiedź wraz z uzasadnieniem – na jego wniosek – o inną formę zatrudnienia. Pracownicy będą mogli skorzystać z pomocy prawnej w razie niezastosowania się przez pracodawcę do tego przepisu. Warto zajrzeć na stronę inewi.pl aby zdobyć parę informacji na temat umów na czas nieokreślony.

Prawo do urlopu

Nowelizacja kodeksu pracy przewiduje również zmiany dotyczące urlopów, a szczególnie rodzicielskich. Pracodawca będzie musiał udzielić pracownikowi urlopu rodzicielskiego, na podstawie nowych unijnych dyrektyw, dzięki którym urlop rodzicielski wydłuża się o dodatkowe dwa miesiące. Dodatkowo zostanie wprowadzony 5-dniowy urlop opiekuńczy, dzięki któremu pracownik zyska dodatkowy czas wolny od pracy, aby zapewnić osobistą opiekę członkowi rodziny.

Elektroniczny obieg dokumentów

Warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań do elektronicznego obiegu dokumentów, które ułatwią przeprowadzenie procesów związanych ze zwolnieniami czy rozwiązywaniem umów o pracę. Inewi.pl oferuje takie rozwiązania, dzięki którym procesy te stają się prostsze i bardziej efektywne. Elektroniczny obieg dokumentów pozwala na szybki i łatwy dostęp do niezbędnych informacji oraz zwiększa bezpieczeństwo przechowywania danych. Warto zajrzeć na stronę inewi.pl, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dane rozwiązania mogą Ci pomóc w Twojej firmie.

Grafiki pracy

Nowelizacja kodeksu pracy przewiduje również zmiany dotyczące grafików pracy. Pracodawca będzie musiał dostosować grafik pracy do potrzeb pracownika, uwzględniając jego potrzeby rodzinne czy zdrowotne, tak jak zostało to opisane we wcześniejszych akapitach. Warto zajrzeć na stronę https://inewi.pl/Funkcje/Grafiki-Pracy, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wdrożyć takie rozwiązania w swojej firmie.

Podsumowując, najnowsze zmiany w Kodeksie pracy dotyczą różnych aspektów: od pracy zdalnej po bezpieczeństwo w kwestii zatrudnienia, czy udogodnień w sferze urlopów. Dlatego ważne jest, aby poznać i zrozumieć te nowe przepisy, aby wiedzieć też, jakie prawa przysługują nam oraz jakie obowiązki mamy do spełnienia. Warto skorzystać z usług firm, takich jak inewi.pl, oferujących nowoczesne rozwiązania do elektronicznego obiegu dokumentów oraz pomagających w przeprowadzeniu procesów związanych z zarządzaniem czasem pracy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko jest przeprowadzane zgodnie z prawem. Pamiętaj również, że zawsze możesz skorzystać z pomocy prawnej, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nowych przepisów. Ważne jest, aby być na bieżąco ze zmianami w Kodeksie pracy – dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje prawa jako pracownika są respektowane i że jesteś chroniony przed nieuczciwymi praktykami pracodawców.


 
 

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok