Jak przebiega leczenie otyłości?

[Artykuł sponsorowany]

30.01.2023, 09:04, akt. 09:05


Jak przebiega leczenie otyłości?
Jak przebiega leczenie otyłości?

Podjęcie leczenia otyłości jest ważne nie tylko ze względów estetycznych i samooceny osoby, która zmaga się z chorobą. Obniżenie masy ciała nawet o kilkanaście kilogramów w przypadku otyłości olbrzymiej jest w stanie uratować zdrowie i życie pacjenta. Otyłość jest bowiem stanem, który wywołuje nawet 200 innych chorób. Jak powinno się przeprowadzić redukcję masy ciała w prawidłowy sposób?

  1. Dlaczego powinno się przeprowadzić leczenie otyłości?
  2. Kto powinien poddać się leczeniu otyłości?
  3. Kiedy wprowadza się leczenie farmakologiczne otyłości?

Leczenie otyłości zależy od jej przyczyny. Obejmuje zmianę nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej, leczenie farmakologiczne oraz interwencję chirurgiczną. Leczenie należy dobrać do indywidualnych potrzeb pacjenta. W przypadku zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia odżywiania, terapia behawioralno-psychologiczna może stanowić ważną część walki z problemem. Jak leczy się otyłość? Dlaczego podjęcie leczenia jest tak ważne?

Dlaczego powinno się przeprowadzić leczenie otyłości?

Leczenie otyłości jest ważne ze względu na zdrowie. Otyli pacjenci żyją krócej, a komfort ich życia jest wyraźnie obniżony. Otyłość niszczy stawy z powodu ich nadmiernego obciążenia, a także negatywnie wpływa na narządy wewnętrzne. Otłuszczone serce słabiej pompuje krew, a płuca w przypadku ciężkiej infekcji bakteryjnej lub wirusowej gorzej radzą sobie z oddychaniem. Do powikłań otyłości należą też problemy z płodnością. Kobiety z nadmierną masą ciała mają trudności z zajściem w ciążę i jej donoszeniem, a mężczyźni mogą cierpieć z powodu niemożności osiągnięcia wzwodu. Zaburzenia lipidowe krwi z kolei zwiększają ryzyko udaru i zawału serca w młodym wieku.

Na leczenie otyłości można zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. W praktyce lekarza rodzinnego znajdują się zasady postępowania w nadwadze i otyłości, lecz lekarz w gabinecie nie ma możliwości sprawdzenia procentu tkanki tłuszczowej w organizmie lub regularnego konsultowania diety pacjenta. Może jedynie przypisać pacjenta do stopnia otyłości i zalecić mu zmianę diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Z tego względu lepiej jest wybrać leczenie u specjalistów od obniżania nadmiernej masy ciała.

Kto powinien poddać się leczeniu otyłości?

Na leczenie otyłości w miejscu takim jak https://telemedi.com/pl/leczenieotylosci/ powinny zgłosić się wszystkie osoby, które mają wskaźnik masy ciała na poziomie przekraczającym 30. BMI powyżej tej wysokości oznacza, że konieczna jest pilna redukcja masy ciała. Bez jej przeprowadzenia pacjent ryzykuje swoje zdrowie. Otyłość jest chorobą przewlekłą, dlatego im wcześniej rozpocznie się jej leczenie, tym lepiej. Na terapię bezzwłocznie powinni zgłosić się pacjenci, którym BMI wynosi powyżej 40. Wtedy mówi się już o otyłości olbrzymiej, która realnie zagraża życiu i może doprowadzić do nagłego zgonu nawet przed 30. rokiem życia.

Leczenie warto rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się otyłości. Już w przypadku nadwagi warto przyjrzeć się własnym nawykom żywieniowym i aktywności fizycznej, aby zrzucić nadmierne kilogramy i zahamować tycie.

Kiedy wprowadza się leczenie farmakologiczne otyłości?

Farmakologiczne leczenie otyłości przeprowadza się u pacjentów, którzy mają zaburzenia metaboliczne. W przypadku, gdy są ogólnie zdrowi, wskazane jest leczenie polegające na wprowadzeniu diety i ruchu. Jeśli te zalecenia nie pomagają, lekarz może zaproponować chirurgiczne leczenie otyłości, które polega na wycięciu części żołądka, czyli leczenie bariatryczne. Ingerowanie w budowę przewodu pokarmowego jest jednak poważną operacją, dlatego jest ona ostatecznością dla pacjentów, u których inne metody odchudzania zawiodą.






















 
 

REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok