Zapotrzebowanie kaloryczne i odchudzanie – jak skutecznie podejść do zmiany?

[Artykuł sponsorowany]

1.03.2023, 12:10, akt. 12:11


Zapotrzebowanie kaloryczne i odchudzanie – jak skutecznie podejść do zmiany?
Zapotrzebowanie kaloryczne i odchudzanie – jak skutecznie podejść do zmiany?

Ograniczenie ilości spożywanych słodyczy lub fast foodów na pewno pomoże w utrzymaniu obecnej masy ciała, ale niekoniecznie wpłynie na jej redukcję. Aby organizm zaczął czerpać energię z tkanki tłuszczowej, konieczne jest obniżenie kaloryczności posiłków poniżej faktycznego zapotrzebowania energetycznego. Oto wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć, co trzeba zrobić, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Na czym polega zdrowe odchudzanie?

Szybka utrata kilogramów nigdy nie jest zdrowa i rzadko bywa trwała. Niektóre diety obiecujące redukcję masy ciała w krótkim czasie powodują po prostu odwodnienie organizmu. Nadmierna utrata wody sprawia, że waga maleje, ale natychmiast po zakończeniu diety następuje powrót do poprzedniej wagi. Najlepszym rozwiązaniem, aby trwale schudnąć, jest zdrowe odżywianie. Diety redukcyjne, które wykluczają z jadłospisu określone grupy produktów, które lubisz (na przykład nabiał czy pieczywo) nie rokują dobrze w dłuższej perspektywie. Wprawdzie schudniesz szybko, ale błyskawiczne chudnięcie to niemal sto procent prawdopodobieństwa, że wystąpi efekt jo-jo. Aby uniknąć frustracji, warto przygotować się na dłuższy proces odchudzania, który zapewni jednak oczekiwane rezultaty.

Na zdrowy styl życia składa się szereg istotnych czynników. Właściwie zbilansowane posiłki to podstawa, ale nie można zapominać o aktywności fizycznej oraz zadbaniu o relaks i głęboki sen. Wszystkie wymienione kwestie wpływają na dobre samopoczucie, a także sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Często dopiero różne dolegliwości zmuszają do rozpoczęcia odchudzania i przestawienia się na zdrowy tryb życia. Wybierz zdrowe odchudzanie, a zyskasz nie tylko wymarzoną sylwetkę, ale również ładniej wyglądające włosy, lepszą cerę oraz przypływ energii.

Zapotrzebowanie kaloryczne – co na nie wpływa?

Czym dokładnie jest zapotrzebowanie kaloryczne? Najprościej mówiąc, to liczba kalorii, jaką organizm potrzebuje w ciągu dnia do prawidłowego funkcjonowania. Aby sprawdzić swoje zapotrzebowanie, warto wykorzystać kalkulator kalorii. Nie musisz wówczas stosować żadnych wzorów oraz przeliczników. Wystarczy zaznaczyć odpowiedzi, które obrazują Twoją sytuację. Czynniki, które bierze się pod uwagę przy obliczeniach to: płeć, wiek, wzrost, poziom aktywności fizycznej, a także ewentualne choroby, ciąża lub karmienie piersią.

Profesjonalny kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pokazuje, ile kalorii musisz spożywać w ciągu dnia, aby schudnąć. Ważne jest też poznanie zapotrzebowania energetycznego, które pozwala zachować masę ciała na stałym poziomie. Gdy osiągniesz upragnioną wagę, ułatwi Ci to unikanie nadmiaru kalorii, ale dzięki temu nie wpadniesz również w przeciwną skrajność. Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pomoże Ci w uniknięciu problemów zdrowotnych związanych z nadmiernym przyrostem ciała lub zbyt dużym spadkiem wagi. Obie sytuacje mogą być niebezpieczne dla organizmu.

Aktywność fizyczna, a bilans kaloryczny

Aktywność fizyczna wspomaga odchudzanie, bo pomaga wygenerować ujemny bilans energetyczny. Deficyt kaloryczny powinien być dostosowany do rodzaju oraz intensywności wysiłku. Najlepiej, gdy wsparcie zapewnia nie tylko dietetyk, ale też trener personalny online. Przykładowe ćwiczenia online możesz zobaczyć na stronie https://centrumrespo.pl/atlas/. Dobrze skomponowany trening online zapewnia takie same efekty jak wizyty na siłowni. Pomaga w rozwoju wszystkich grup mięśniowych i powoduje wzrost energii. Indywidualnie dopasowany plan treningowy online zapewnia stopniowe przechodzenie na wyższy poziom.

Licz kalorie – zdrowo chudnij!

Chociaż liczenie kalorii może wydawać się żmudnym procesem, warto się przełamać. Z czasem licznik kalorii przestanie być niezbędny – pozostanie po prostu przydatny. Dzięki niemu nie musisz szukać samodzielnie kaloryczności danego produktu lub dania. Liczenie kalorii online jest proste i dostarcza informacje, które z czasem zapadają w pamięć. Nie każda dieta liczenie kalorii ma w swoich podstawach, ale to właśnie pilnowanie deficytu energetycznego prowadzi do skutecznej utraty nadmiarowych kilogramów. 


 
 

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok