Chcesz mieć dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę? Zostań księgowym!

[Artykuł sponsorowany]

2.03.2023, 10:32, akt. 10:32


Chcesz mieć dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę? Zostań księgowym!
Chcesz mieć dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę? Zostań księgowym!

Każdego roku tysiące młodych ludzi stają przed wyborem swojej ścieżki edukacji, a co za tym idzie także kariery zawodowej w przyszłości. Na jaki kierunek studiów się udać, jakie szkolenia czy kursy odbyć, aby móc cieszyć się dobrze płatną i satysfakcjonującą pracą? Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego praca w księgowości to jeden z najlepszych wyborów!

Ogromne zapotrzebowanie na księgowych na polskim rynku to nie sytuacja tymczasowa. Skomplikowany system podatkowy oraz ilość nowych firm, które otwierają się każdego roku - wszystko to sprawia, że pracy dla księgowych z pewnością nie zabraknie. To jednak zaledwie jedna z wielu zalet tego zawodu. Przyjrzyjmy się bliżej pozostałym plusom!

Praca w księgowości - zawód przyszłości?

Choć mogłoby się wydawać, że coraz więcej zawodów wypieranych jest przez nowoczesne technologie i sztuczną inteligencję, to jednak praca w księgowości jest jednym z największych pewników w kategorii “zawody przyszłości”. Wynika to między innymi z wysoce skomplikowanego i ciągle zmieniającego się systemu podatkowego w Polsce, ale także kilku innych czynników, o których możesz przeczytać tutaj: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Skomplikowany-system-podatkowy-Pracy-dla-ksiegowych-nie-zabraknie-8422397.html. Już teraz specjaliści z branży księgowości i rachunkowości mogą niemal przebierać wśród ciekawych i dobrze płatnych ofert pracy - i wcale nie muszą przy tym otwierać własnego biura rachunkowego.

Jak pracuje nowoczesna księgowa lub księgowy?

Stereotyp przedstawiający księgową siedzącą za biurkiem uginającym się od stosów dokumentów to już przeszłość. Coraz częściej praca w księgowości i rachunkowości odbywa się online. Cyfrowy przesył dokumentów, przechowywanie ich w programach komputerowych, a nawet automatyzacja procesów księgowych znacząco ułatwia wykonywanie obowiązków w tym zawodzie, umożliwiając w niektórych przypadkach nawet całkowicie zdalną obsługę klienta. To oznacza, że biura rachunkowe mogą szukać klientów nawet z bardzo odległych zakątków kraju i otwiera przed nimi zupełnie nowe możliwości. Z tego względu także od księgowych, którzy dopiero poszukują pracy w zawodzie lub zdobywają wykształcenie, coraz częściej wymaga się umiejętności obsługi oprogramowania ERP.

Praca w księgowości vs satysfakcja

Z pewnością nie dla każdego młodego człowieka praca w księgowości jawi się jako zawód marzeń, dający spełnienie i satysfakcję. A jednak badania “Portret księgowych” pokazały, że to właśnie pracownicy tej branży (główni księgowi) mają największe zadowolenie ze swojej pracy. Podobnie wysokim wynikiem mogli się poszczycić zarówno właściciele biur rachunkowych, jak i młodzi księgowi, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia. Z pewnością istotnym czynnikiem wpływającym na satysfakcję są zarobki, które już w przypadku młodszego księgowego z niewielkim doświadczeniem potrafią być naprawdę zadowalające.

Jak zostać księgową/księgowym?

Choć, jak wynika z powyższych danych, zawód związany z księgowością przynosi wiele benefitów i daje satysfakcję, jest też zawodem wymagającym pewnych konkretnych predyspozycji i kwalifikacji. Zazwyczaj wymagane jest od księgowych wykształcenie wyższe na kierunku ekonomicznym, najlepiej związanym bezpośrednio z księgowością i rachunkowością. Nie jest to jednak jedyny sposób zdobycia kwalifikacji niezbędnych w tym zawodzie. Studia podyplomowe, profesjonalne szkolenia i kursy (prowadzone np. przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce), a przede wszystkim zdobywanie doświadczenia i wiedzy praktycznej to również dobry początek na drodze do zostania samodzielnym i profesjonalnym specjalistą.

Aby jednak zostać specjalistą, niezbędne jest ciągłe uaktualnianie swojej wiedzy i umiejętności. Wymagają tego przede wszystkim ciągle zmieniające się i niezwykle skomplikowane przepisy podatkowe w Polsce. Dobry księgowy musi być na bieżąco ze wszystkimi zmianami, a może to robić na przykład poprzez udział w szkoleniach i kursach, które pozwolą lepiej radzić sobie z niejednoznacznością polskich przepisów.


 
 

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok