Kto w Białymstoku zarabia najwięcej?

[Artykuł sponsorowany]

7.03.2023, 10:11, akt. 20:19


Kto w Białymstoku zarabia najwięcej?
Kto w Białymstoku zarabia najwięcej?

W Białymstoku można zaobserwować pozytywne zmiany na rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw stale wzrasta, a stopa bezrobocia maleje. Jeśli chodzi o najwyższe zarobki w mieście, wymienia się kilka sektorów, które przyciągają zainteresowanych. Gdzie można znaleźć dobre warunki pracy?

Najlepiej płatne branże

W grudniu 2022 roku średnie wynagrodzenie w województwie podlaskim wynosiło 6315,08 zł, co było wyższą kwotą od przeciętnych zarobków w całym kraju, które wynosiły wtedy 5951,99 zł. Jeśli chodzi o poszczególne branże, to najlepiej prezentowała się sytuacja w budownictwie, przemyśle, informacji i komunikacji, a przede wszystkim w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. To właśnie tam można liczyć na najwyższe wynagrodzenia. Osoby zatrudnione na różnych stanowiskach otrzymywały w wymienionych sektorach średnie zarobki wyższe od 6400 zł brutto miesięcznie, czyli powyżej średniej wojewódzkiej. Na podobnym poziomie utrzymywały się przychody specjalistów zatrudnionych w branży obsługi rynku nieruchomości, handlu i naprawy pojazdów samochodowych. W Białymstoku znajduje się więc wiele przedsiębiorstw wartych uwagi – zobacz szczegółowy spis firm na Aleo, aby dowiedzieć się więcej o ich działalności.

Perspektywiczne zawody

Z uwagi na rosnące potrzeby współczesnych ludzi wciąż wzrasta zainteresowanie marketingiem internetowym. Do prowadzenia takiej działalności potrzebni są nie tylko specjaliści typu content manager, ale przede wszystkim wyszkoleni informatycy. Dynamiczny rozwój branży IT wpływa na deficyt pracowników w tym sektorze. Do perspektywicznych zawodów, na które występuje szczególne zapotrzebowanie w powiecie białostockim, należą analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, a także projektanci i administratorzy baz danych. Na szybkie znalezienie pracy mogą liczyć programiści i inni specjaliści ds. sprzedaży internetowej. Dodatkowo wśród społeczeństwa wzrasta zainteresowanie dbaniem o zdrowie, dlatego do grupy zawodów przyszłości dołączyli także fizjoterapeuci, masażyści, psycholodzy i psychoterapeuci, których brakuje w Białymstoku. Gotowe wzory dokumentów ułatwią m.in. stworzenie skutecznego CV czy listu motywacyjnego. Poza tym można spotkać się z koniecznością podpisania umowy o zakazie konkurencji, dlatego warto najpierw zapoznać się z poprawnym przykładem takiego dokumentu.

Czym się kierować podczas wyboru?

Poza zarobkami należy kierować się także większą szansą na zdobycie pracy z uwagi na wolne wakaty. Różnorodne możliwości rozwoju zawodowego dają mieszkańcom Białegostoku szanse na zatrudnienie w licznych sektorach. Wystarczy spojrzeć na rosnącą liczbę zawodów, wśród których występuje wysokie zapotrzebowanie na pracowników, aby stwierdzić, że stabilnych warunków pracy można szukać m.in. w branży medycznej, edukacyjnej czy transportowej. Z kolei nie warto wybierać zawodu należącego do nadwyżki – w powiecie białostockim będą to ekonomiści, filolodzy i tłumacze, specjaliści ds. administracji czy technicy budownictwa. Po zdecydowaniu się na daną branżę należy bliżej przyjrzeć się poszczególnym firmom, które działają na terenie miasta. Wszystkie potrzebne informacje o przedsiębiorstwach można znaleźć na stronie https://aleo.com/pl/. W największej bazie danych warto zapoznać się również z wystawionymi ocenami, dzięki czemu lepiej poznamy ogólny wizerunek firmy.


 
 

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok