Czy warto zostać w Białymstoku? Perspektywy rozwoju zawodowego na Podlasiu

[Artykuł sponsorowany]

1.06.2023, 16:55, akt. 2.06.2023, 10:59


Zarobki w Białymstoku
Zarobki w Białymstoku

Podlasie to region, w którym pomimo licznych zmian, bezrobocie wciąż pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie. Stolica regionu – czyli Białystok – wypada wciąż nieco gorzej na tle innych miast wojewódzkich. Na podstawie analizy tutejszego rynku pracy można przewidywać jednak, iż sytuacja ulegnie poprawie w niedalekiej przyszłości.

Białostocki rynek pracy – jak wygląda obecnie?

Wystarczy pierwszy rzut oka na oferty pracy w Białymstoku, aby przekonać się, że zatrudnienia w mieście nie brakuje. W sieci łatwo można znaleźć tysiące aktualnych ofert pracy, które pochodzą z różnych branż. Jednak same oferty w żaden sposób nie świadczą o kondycji białostockiego rynku pracy.

Szukasz pracy? Zobacz oferty w Białymstoku!

Jeszcze dwa lata temu – w pierwszym kwartale 2021 roku – bezrobocie systematycznie wzrastało. Związane to było między innymi z obostrzeniami związanymi z ogólnoświatową pandemią. Na szczęście białostocki rynek pracy wyszedł z tej sytuacji obronną ręką.

W dużym stopniu poprawa sytuacji na białostockim rynku pracy związana jest z działaniami tamtejszego powiatowego urzędu pracy, który podjął szereg działań mających na celu aktywizację zawodową mieszkańców. Są to między innymi programy obejmujące:

  • doradztwo i pośrednictwo pracy,
  • szkolenia indywidualne i grupowe, w tym kursy prawa jazdy,
  • organizacje stażów,
  • przyznawanie bonów stażowych i bonów na zasiedlenie,
  • wsparcie finansowe przedsiębiorców.

Jeśli chodzi o obecną sytuację na białostockim rynku pracy, to obecnie stopa bezrobocia wynosi tutaj 5,5% i jest praktycznie taka sama jak w skali kraju. Niestety, sytuacja w całym regionie jest o wiele gorsza niż w samym mieście – stopa bezrobocia w całym województwie podlaskim wynosi obecnie 7,5%.

Jak wyglądają zarobki na rynku pracy w Białymstoku?

Według badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, zarobki w Białymstoku w ostatnim czasie uległy zwiększeniu. Podczas gdy jeszcze dwa lata temu mieszkańcy miasta zarabiali średnio 4,6 tys. złotych brutto, obecnie mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 5,8 tys. zł brutto miesięcznie.

Oczywiście, zarobki uzależnione są od wielu czynników, między innymi od branży. Pierwsze miejsce na liście najlepiej opłacanych branż w województwie podlaskim zajmują komunikacja i informacja. Osoby, które pracują w tym sektorze, mogą liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 7,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Jakie branże rozwijają się w Białymstoku?

Pomimo tego że w województwie podlaskim rolnictwo ma znaczny udział w lokalnej gospodarce, to jednak coraz większą rolę na tutejszym rynku pracy odgrywają także inne sektory.

Podlasie kojarzy się z rolnictwem, jednak obecnie cały region ulega transformacji. Najlepiej świadczy o tym fakt, że jeszcze kilkanaście lat temu rolnictwo generowało aż 5% PKB regionu, zaś 4 lata temu wartość ta wynosiła już zaledwie 2,2%. Z uwagi na to, że rolnictwo staje się coraz mniej opłacalne i nie zawsze jest w stanie zagwarantować odpowiednią stopę życia, liczba gospodarstw rolnych spada na Podlasiu w bardzo szybkim tempie.

Branże, które obecnie rozwijają się tu bardzo dynamicznie, to między innymi:

Branża IT

Technologie informatyczne odgrywają coraz istotniejszą rolę, jeśli chodzi o gospodarkę województwa podlaskiego. Podlaska branża IT wciąż znajduje się w fazie intensywnego rozwoju, co rodzi szanse dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w zawodzie.

Sporym utrudnieniem dla podlaskiego rynku IT jest bliskość województwa mazowieckiego oraz Warszawy, które przyciągają pracowników zatrudnionych w tej branży i kuszą ich wysokimi zarobkami.

W ciągu kilkunastu lat łączna liczba przedsiębiorstw działających w branży IT w województwie podlaskim zwiększyła się o 50%. Najwyższą dynamikę wzrostu notują działalności związane z oprogramowaniem oraz doradztwem informatycznym.

Branża magazynowa i logistyczna

Zarówno branża logistyczna, jak i magazynowa jest na Podlasiu bardzo istotna. Region może pochwalić się znakomitym położeniem oraz rozwiniętą infrastrukturą, która ułatwia sprawne operowanie zasobami.

Wystarczy zajrzeć na stronę internetową z ofertami pracy, aby przekonać się, że ofert zatrudnienia w branży magazynowej i logistycznej na Podlasiu jest coraz więcej.


 
 

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok