Pożyczki na dowód - o czym pamiętać? Sprawdź opinie ekspertów

[Artykuł sponsorowany]

30.11.2023, 13:12, akt. 13:13


Pożyczki na dowód - o czym pamiętać? Sprawdź opinie ekspertów
Pożyczki na dowód - o czym pamiętać? Sprawdź opinie ekspertów

Od lat jednymi z najpopularniejszych produktów finansowych są pożyczki na dowód. Co jednak specjaliści sądzą o tego typu produktach? Czy korzystanie z pożyczek na dowód jest bezpieczne? Na co uważać przy pożyczkach na dowód? Sprawdź, co w tej kwestii radzą prawnicy i eksperci finansowi.

Pożyczka na dowód a przepisy prawne

Pożyczka na dowód to pożyczka, w której jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty. Taka pożyczka może być oferowana zarówno przez instytucje pożyczkowe, jak i banki. Czy to oznacza, że do otrzymania pieniędzy wystarczy sam dowód? Niezupełnie. "Zgodnie z przepisami, a konkretnie ustawą o kredycie konsumenckim, pożyczkodawca ma obowiązek sprawdzać zdolność kredytową Klienta oraz jego historię kredytową, widoczną w tak zwanych bazach” - tłumaczy prawnik, Kornel Siwiec. Przyznaje on jednocześnie, że “prawdą jest fakt, że najczęściej jedynym wymaganym dokumentem jest dowód, a dokładnie jego numer i seria, data wydania i czas ważności. To niezbędne minimum, żeby firma pożyczkowa lub bank, mogły szybko zweryfikować nasze dane”. Przy pożyczkach na dowód z reguły nie są natomiast wymagane pozostałe dokumenty, np.: te, które potwierdzają nasz dochód. “Dlatego właśnie w sytuacjach, gdy potrzebujemy szybkiego dostępu do gotówki i nie chcemy przechodzić przez długotrwały proces weryfikacji i dostarczania wielu dokumentów, pożyczki na dowód mogą być wygodnym rozwiązaniem" - dodaje ekspertka finansowa, Dominika Byczek, będąca autorką wielu pożyczkowych poradników, w tym także artykułu prezentującego ranking pożyczek na dowód: https://www.zadluzenia.com/pozyczki-na-dowod/.

Dowód wystarczy do pożyczki, ale musisz spełnić też inne wymogi

Hasło “pożyczka na dowód” nie oznacza jednak, że pozostałe wymogi zupełnie przestają istnieć. Ograniczona jest tylko liczba dostarczanych w procesie pożyczkowym dokumentów, ale inne wymogi pozostają niezmienne. Zdolność kredytowa i pozytywna historia kredytowa są zatem nadal bardzo istotnymi parametrami przy przyznawaniu pożyczek na dowód i przyczyniają się do wydania pozytywnej decyzji pożyczkowej. Obowiązkowo sprawdzana jest zdolność kredytowa. Istotna jest także pozytywna historia kredytowa, tzn. brak negatywnych wpisach w bazach dłużników, np.: w bazie Biura Informacji Kredytowej czy KRD. “Warto wiedzieć, że według przepisów, pożyczkodawca ma obowiązek weryfikacji co najmniej dwóch bazach” - dodaje prawnik, Kornel Siwiec.

Bezpieczeństwo pożyczek na dowód

Aby bezpiecznie korzystać z pożyczek, warto zwracać również uwagę na wszystkie procedury, które proponuje dana firma pożyczkowa czy bank udzielający pożyczki. "Często słyszymy, że pożyczki na dowód to najszybszy i najłatwiejszy sposób na uzyskanie gotówki. Jednakże, warto pamiętać, że nawet jeśli proces wydaje się uproszczony, instytucje finansowe nadal są zobowiązane do przestrzegania określonych procedur. Przede wszystkim, muszą one weryfikować zdolność kredytową i historię kredytową klienta. To krok niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy" wskazuje Siwiec.

Prawnik podkreśla także, że choć pożyczki te są dostępne dla wielu, nie zawsze są one najlepszym wyborem dla każdego. "Ryzyko związane z pożyczkami na dowód często dotyczy wysokich oprocentowań i krótkich terminów spłaty. Zanim zdecydujemy się na taką pożyczkę, warto dokładnie przeanalizować umowę i upewnić się, że rozumiemy wszystkie jej warunki, w tym rzeczywistą roczną stopę procentową (RRSO)."

Przypadki, kiedy pożyczka na dowód jest dobrym rozwiązaniem

Wbrew powszechnym opiniom, pożyczki na dowód nie zawsze są niekorzystnym wyborem. "Pożyczki na dowód mogą być dobrym rozwiązaniem w przypadku nagłych i nieplanowanych wydatków, jak np. niezbędne naprawy samochodu czy pilne wydatki bieżące" - wskazuje Kornel Siwiec. W takich sytuacjach szybkość otrzymania środków rzeczywiście może być kluczowa. Prawnik zwraca także uwagę na osoby, które nie mają jeszcze ukształtowanej historii kredytowej. "Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z produktami finansowymi i nie mają jeszcze historii kredytowej, pożyczki na dowód mogą być sposobem na jej wytworzenie, o ile będą spłacane terminowo. Ponadto tego typu pożyczki mogą być rozsądnym wyborem, gdy potrzebujemy niewielkiej kwoty na krótki okres" - wyjaśnia Siwiec. Przypomina jednocześnie, że ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoją zdolność do spłaty pożyczki w ustalonym terminie.

Jak rozpoznać uczciwą Pożyczkę na dowód?

"Najważniejszym aspektem jest transparentność oferty” - wskazuje prawnik, Kornel Siwiec. "Uczciwy pożyczkodawca zawsze przedstawi jasne i zrozumiałe warunki umowy, w tym dokładne oprocentowanie, możliwe opłaty dodatkowe oraz konsekwencje nieterminowej spłaty. Jeśli informacje te są trudne do znalezienia lub niejasne, powinno to wzbudzić naszą czujność" - dodaje. Siwiec zachęca także do weryfikowania opinii o firmie pożyczkowej. "Szukajmy opinii innych klientów, zarówno na forach internetowych, jak i w niezależnych rankingach. Dobre opinie są zazwyczaj dobrym znakiem, ale warto też zwracać uwagę na to, jak firma reaguje na ewentualne negatywne komentarze" - wskazuje prawnik. Siwiec podkreśla także, że uczciwy pożyczkodawca nie będzie miał ukrytych opłat. "Wszystkie koszty powinny być jasno określone w umowie. Jeśli zauważysz dodatkowe, niewyjaśnione opłaty, może to być sygnał ostrzegawczy" - przestrzega. Zastosowanie się do powyższych porad powinno pozwolić nam znaleźć bezpieczną i korzystną pożyczkę na dowód.

Więcej informacji: https://www.zadluzenia.com/


 
 

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok