Opony używane - Jak wybrać właściwie

[Artykuł sponsorowany]

16.02.2024, 13:39, akt. 13:40


Opony używane - Jak wybrać właściwie
Opony używane - Jak wybrać właściwie

Gdy przychodzi pora na zmianę opon w aucie i zaczniemy przeglądać oferty w sieci, często może przytłoczyć nas cena nowego ogumienia. Wtedy może być warto zdecydować się na zakup opon używanych. W tym tekście powiemy wam jak wybrać tańsze opony w dobrym stanie, kierując się kilkoma zasadami bezpieczeństwa.

Zużycie bieżnika

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, przy ocenie konieczności zmiany ogumienia koła, jest głębokość bieżnika opony. Ustawowe minimum to 1,6 mm głębokości, lecz zalecane jest zmienienie opony już przy 2,5 mm. Stan bieżnika naszej opony możemy ocenić sami — mierząc jego głębokość np. monetą pięciozłotową, której zewnętrzny brzeg ma 4 mm. Jeśli jest ona zbyt płytka, konieczna jest zmiana na oponę z bieżnikiem w lepszej kondycji. Nowe opony zazwyczaj mają bieżnik o głębokości 8-9 mm. Bardzo ważne przy wyborze używanej opony jest zwrócenie uwagi na nierównomierne zużycie bieżnika — gdy jest on wytarty bardziej na środku niż na brzegach, lub odwrotnie, może to świadczyć o złym ciśnieniu opony lub ustawieniu kół w poprzednim aucie. To poważny problem, który prowadzi do niższej żywotności używanej opony.

Co jeśli opony używane były przebite?

Przebicie opony, które wystąpiło na środkowej części bieżnika i było mniejsze niż 6 mm, da się naprawić i przywrócić do działania. Jeśli przebicie znajduje się jednak na boku opony, lub w jego pobliżu — wtedy naprawa nie jest już możliwa. Naprawy może dokonać specjalista przy użyciu tzw. ''Grzybka''. Innym poważnym defektem opony są wybrzuszenia na boku. Tego typu wada może spowodować niespodziewane pęknięcie opony w trakcie jazdy.

Jak określić wiek opon?

Istotnym czynnikiem przy wyborze opon jest ich wiek. Opony używane nie powinny być zbyt stare, ponieważ znacznie wpływa to na ich żywotność. Powszechnie zaleca się wymianę opon na nowe co 5-6 lat. Każda opona ma na sobie zapisaną datę produkcji, przeważnie oznaczoną na boku literami ''DOT'' i czterocyfrowym kodem, gdzie dwie pierwsze cyfry określają tydzień produkcji a dwie ostatnie — rok. Przykładowo ''1218'' oznaczałoby dwunasty tydzień roku 2018. Przyjmuje się, że opony starsze niż 10 lat są niezdatne do jazdy, więc warto wziąć to pod uwagę przy przyglądaniu się ofercie.

Gdzie kupić opony używane?

W Polsce znajduje się wiele sklepów oferujących swoim klientom sprzedaż opon używanych w dobrej cenie. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, na przykład w Warszawie, znalezienie takiego punktu nie powinno stanowić trudności. Warto pamiętać, że przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo nasze oraz innych na drodze, więc jeśli nie stać nas na nowe opony, kierujmy się dobrymi zasadami przy wyborze tańszej alternatywy.


 
 

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok